پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع؍ 9701723  

موضوع:

ابطال شرایط احراز مدرک تحصیلی صرفاً دیپلم در عنوان شغلی کمک پرستاری در آگهی استخدامی مورخ 5؍5؍96 دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

تاریخ رأی:

سه شنبه 5 شهريور 1398

شماره دادنامه:

9809970906010252          

هیأت تخصصی استخدامی

* شماره پــرونـده :هـ ع؍ 9701723      شماره دادنامه: 9809970906010252           تاریخ: 5/6/98

* شاکی :خانم معصومه قلی زاده کوجنقی

*طرف شکایت :دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل

*موضوع شکایت و خواسته :ابطال شرایط احراز مدرک تحصیلی صرفاً دیپلم در عنوان شغلی کمک پرستاری در آگهی استخدامی مورخ 5؍5؍96 دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل به خواسته ابطال شرط احراز مدرک تحصیلی صرفاً دیپلم در عنوان شغلی کمک پرستاری در آگهی استخدامی مورخ 5؍5؍96 دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده است . 

متن مقرره مورد شکایت:

آگهی پذیرش نیروی انسانی در قالب خرید خدمات از طریق بخش خصوص ( شرکتی )

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اردبیل در نظر دارد برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی تحت پوشش از محل مجوز شماره .... تعداد 148 نفر از افراد واجد شرایط را از طریق امتحان عمومی ، تخصصی و عملی (مهارتی) حسب شرایط پس از طی مراحل گزینش به صورت خرید خدمات از طریق بخش خصوصی ( شرکتی ) با در نظر گرفتن شرایط مندرج ذیل بکارگیری نماید .

جدول نیازهای مشاغل جذب نیروی انسانی در قالب خرید خدمات از طریق بخش خصوص ( شرکتی )

ردیف

عنوان رشته شغلی

محل جغرافیائی

تعداد

نفر

جنسیت

شرایط احراز مدرک تحصیلی

مرد

زن

دارا بودن مدرک تحصیلی صرفاً دیپلم و طی دوره آموزشی یکساله در مؤسسات مجاز مورد تائید معاونت پرستاری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

 

13

 

 

کمک پرستار

شهرستان اردبیل

28

9

19

شهرستان مشکین شهر

5

3

2

شهرستان پارس آباد

5

3

2

 

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

1- طبق مستندات ارائه شده در تمامی آگهی های استخدامی سایر دانشگاه های علوم پزشکی سطح کشور ، دارندگان مدارک تحصیلی بالاتر از دیپلم هم ذیل عنوان شغلی ( کمک پرستاری ) ثبت نام نموده و پذیرش شده اند در حالی که اقدام دانشگاه علوم پزشکی اردبیل مغایر با قانون یکپارچگی در شرایط استخدامی در کل کشور ، ناعدالتی و تضییع حق تعدادی از شرکت کنندگان در مقایسه با کل کشور است.

2- اقدام دانشگاه علوم پزشکی اردبیل مغایر با بند های 9 و 14 اصل سوم قانون اساسی ، اصل 28 قانون اساسی و بند 2 ماده 21 اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد.

* خلاصه پاسخ طرف شکایت :

 از جمله شرایط احراز مدرک تحصیلی مندرج در آگهی ، دارا بودن مدرک تحصیلی دیپلم است که به استناد بند 6 و 8 تذکرات آزمون ، مدارک تحصیلی بالاتر یا پائین تر از مقاطع تحصیلی یا سایر رشته های تحصیلی اعلام شده و نیز مدارک معادل برای شرکت در امتحان و پذیرش معتبر نمی باشد.به استناد بند 6؍10 تذکرات آزمون ، مسئولیت ناشی از عدم رعایت دقیق ضوابط و شرایط به عهده داوطلب بوده و در هر مرحله از مراحلی که محرز شود داوطلب اطلاعات خلاف واقع داده یا فاقد شرایط بوده است ، از انجام مراحل بعدی محروم خواهد شد. با توجه به بند 6 و 12 تذکرات آزمون ، اعلام اسلامی داوطلبان به منزله تأیید صلاحیت نیست و هیچ گونه حقی برای پذیرش داوطلب ایجاد نمی کند.

* پرونده در جلسه مورخ 23؍4؍1398 هیأت تخصصی استخدامی مطرح گردید و پس از استماع گزارش عضو محترم هیات جناب آقای بشارتی فر ، موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضاء با اتفاق آراء مفاد مقرره مورد شکایت را قابل ابطال ندانستند ، بنابراین به استناد بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به شرح زیر مبادرت به صدور رأی می شود.

« رأی هیات تخصصی استخدامی »

با توجه به اینکه اولاً برابر بند ب ماده 20 قانون برنامه پنجم توسعه مصوب سال 1389 دانشگاه ها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی از شمول رعایت قوانین و مقررات عمومی حاکم بر دستگاه‌های دولتی مستثنی هستند و فقط در چهارچوب مصوبات و آیین‌نامه‌های مالی، معاملاتی و اداری ، استخدامی ، تشکیلاتی مصوب هیأت امناء که حسب مورد به تأیید وزراء علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در مورد فرهنگستان ها به تأیید رئیس‌جمهور می‌رسد عمل می‌نمایند.ثانیاً مقرره مورد شکایت در مورد جذب کمک بهیار در شرکت های خصوصی طرف قرارداد با دانشگاه علوم پزشکی اردبیل می باشد و موجب ارتباط استخدامی با دستگاه طرف شکایت نمی گردد تا اقدام دستگاه طرف شکایت قابلیت انطباق با مقررات استخدامی در دستگاه های اجرایی و دانشگاه ها را داشته باشد ، بنابراین مقرره مورد شکایت به جهت عدم مغایرت با قوانین و مقررات قابل ابطال تشخیص داده نمی شود و رأی به رد شکایت صادر می شود.

 این رأی مستند به بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری صادر و ظرف بیست روز پس از صدور، از سوی ده تن از قضات یا رئیس محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می باشد.

رضا فضل زرندی