پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/1905    

موضوع:

ابطال بند 10-2 آیین نامه تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

تاریخ رأی:

سه شنبه 5 شهريور 1398

شماره دادنامه:

9809970906010258                

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

* شماره پــرونـــده : هـ ع/97/1905            شماره دادنامه: 9809970906010258                 تاریخ: 5/6/98

* شـاکــی : آقای مجید قره باغی

*طرف شکایت : وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال بند 10-2 آیین نامه تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت وزارت بهداشت به خواسته ابطال مصوبه ذکر شده به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

بند 10-2 :

« دانشجویان مشمول ماده 2 در مقطع کاردانی فقط یکبار و در مقطع کارشناسی نیز فقط یک مرتبه و آن هم صرفاً برای سال و دوره تحصیلی بلافاصله بعدی خود می توانند از تسهیلات آموزشی موضوع این ماده در مقطع بالاتر استفاده کنند.»

* دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی ، اعلام کرده است که بند 2 از ماده 10 مصوبه مورد شکایت به دلیل قید محدودیت زمانی ، مغایر بند 9 اصل 3 قانون اساسی و ماده 8 منشور حقوق شهروندی است.

* توضیح اینکه شاکی ، ادعا کرده فارغ التحصیل ممتاز و رتبه اول رشته مهندسی بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی تهران است که به دلیل ابتلا به بیماری ام اس به دلیل گـذشت بیش از یکسال از زمان فارغ التحصیلی ، موفـق به استفاده از آیین نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان به دلیل وجود محدودیت زمانی در استفاده از تسهیلات مذکور نشده است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل حقوقی وزارت بهداشت به موجب لایحه شماره 1910/107 مورخ 1/11/1397 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- با عنایت به اینکه ماده 2 آیین مورد شکایت ، مربوط به پذیرش بدون آزمون می باشد ، لذا ، داوطلبان متقاضی در آزمون شرکت نکرده و بر اساس معیار کسب رتبه اول در میان فارغ التحصیلان هم رشته ورودی و امتیازات ترجیحی و رعایت سایر شرایط آیین نامه می توانند از این سهمیه بهره مند شوند. بنابراین ، ذکر  عبارت « دوره تحصیلی بلافاصله بعدی خود » ، به این دلیل بوده که برای استفاده از این سهمیه ، بین فارغ التحصیلی و ادامه تحصیل در مقطع بعدی ، فاصله ای ایجاد نشده باشد.

2- با توجه به ظرفیت پذیرش محدود دانشجو در دوره کارشناسی ارشد که عموماً کمتر از 10 نفر می باشد و به استناد بند 6 ماده 2 آیین نامه مذکور ، این سهمیه حداکثر 10% از ظرفیت پذیرش هر یک از رشته ها / محل های کارشناسی ارشد و به صورت مازاد بوده که برای اکثر رشته ها فقط یک نفر را شامل می شود و هم چنین این سهمیه برای یک مرتبه و صرفاً برای سال تحصیلی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی قابل استفاده می باشد. لذا ، تسری تسهیلات مذکور برای فارغ التحصیلان ادوار گذشته و عدم الزام شرط زمانی ، باعث افزایش بی رویه تعداد متقاضیان این سهمیه و تضییع حق داوطلبانی است که همان سال فارغ التحصیل شده اند.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

با عنایت به اینکه استفاده از مزیت ادامه تحصیلات تکمیلی بدون آزمون در مقاطع تحصیلات تکمیلی در هر دوره 10% تعیین شده بنابراین فارغ التحصیلان در همان دوره می توانند از 10 % سهمیه استفاده نمایند و در دوره های بعد سهمیه اختصاص به فارغ التحصیلان همان دوره دارد در نتیجه اینکه در مصوبه عنوان گردیده فارغ التحصیلان هر دوره در همان بازه اعتبار 10% سهمیه می توانند از آن استفاده کنند و برای سالهای بعد قابل استفاده نمی شود مغایر با بند 9 اصل 3 از حیث تبعیض ناروا نمی باشد بلکه منطبق با مساوات و پرهیز از تبعیض ناروا است. لذا حکم به رد شکایت مطروحه صادر و اعلام می گردد. این رأی ظرف مهلت بیست روز پس از صدور از سوی رییس محترم دیوان عدالت اداری و یا ده نفر از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است. /ت

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری