پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع؍ 9601858     

موضوع:

ابطال بخشنامه شماره 55؍87167؍18 مورخ 8؍9؍1396

تاریخ رأی:

سه شنبه 5 شهريور 1398

شماره دادنامه:

9809970906010251                 

هیأت تخصصی استخدامی

* شماره پــرونـــده :هـ ع؍ 9601858         شماره دادنامه: 9809970906010251                 تاریخ: 5/6/98

* شاکی :خانم ها مریم محمدی ، فاطمه نعیمی و رویا پور اشرف

*طرف شکایت : اداره کل آموزش و پرورش تهران ( منطقه 18 )

*موضوع شکایت و خواسته :ابطال بخشنامه شماره 55؍87167؍18 مورخ 8؍9؍1396

   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت اداره کل آموزش و پرورش تهران ( منطقه 18 )به خواستهابطال بخشنامه شماره 55؍87167؍18 مورخ 8؍9؍1396به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده است .متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد:

« مقتضی است به همکاران شاغل در آن آموزشگاه اعلام فرمایید چنانچه قبل از استخدام سابقه حق التدریس داشته اند و بعد از 5؍2؍96 نسبت به پرداخت کسورات حق التدریس این مدت اقدام نموده اند ( حتی اگر تأییدیه سازمان بازنشستگی را نیز دریافت نموده باشند ) تا 5؍2؍97 مهلت دارند پرداخت مابه التفاوت و اعلام مبالغ جدید به امور اداری مراجعه نمایند. بدیهی است پس از پایان مهلت تعیین شده توسط سازمان بازنشستگی ، در زمان بازنشستگی با نرخ جدید محاسبه خواهد شد و عواقب امر به عهده ذینفع می باشد. لذا ضروری است مدیران محترم بخشنامه را به رویت همکاران رسانیده و امضا دریافت نمایند. »

* خلاصه دلایل شکات برای ابطال مقرره مورد شکایت :به موجب بخشنامه مورد اعتراض ، معلمانی که قبل از استخدام سابقه حق التدریس داشته اند و بعد از تاریخ 5؍2؍96 نسبت به پرداخت کسورات بازنشستگی اقدام کرده اند ، مکلف شده اند تا تاریخ 5؍2؍97 نسبت به پرداخت مابه التفاوت بر اساس مبلغ جدید اقدام کنند. شاکیان مدعی اند که بیش از 24 ساعت در هفته اشتغال به کار داشته اند و می بایست براساس بخشنامه اجرایی طرح طبقه بندی مشاغل معلمان کشور حق بیمه و کسورات را پرداخت کنند. مطابق تبصره 2 ماده 85 قانون استخدام کشوری و بند (هـ) ماده 8 قانون اصلاح مقررات بازنشستگی ، مبنای محاسبه کسور بازنشستگی ، سنوات غیر رسمی کارکنان حق التدریس بر اساس حقوق ، فوق العاده شغل و تفاوت تطبیق حقوق در اولین حکم استخدام رسمی کشوری است ؛ اما در بخشنامه مورد اعتراض پرداخت این کسورات بر مبنای نرخ جدید اعلام شده است.

* علی رغم ارسال دادخواست و گذشت مهلت قانونی به دستگاه طرف شکایت ، لیکن پاسخی واصل نشده است.

* پرونده در جلسه مورخ 6؍5؍1398 هیأت تخصصی استخدامی مطرح گردید و پس از استماع گزارش عضو محترم هیات جناب آقای بشارتی فر ، موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضاء با اکثریت بیش از دوسوم آراء مفاد مقرره مورد شکایت را قابل ابطال ندانستند ، بنابراین به استناد بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به شرح زیر مبادرت به صدور رأی می شود.

« رأی هیات تخصصی استخدامی »

با توجه به اینکه اولاً بخشنامه مورد شکایت در ارتباط با اجرای قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی مصوب 11؍12؍95 می باشد که به موجب آن یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب 15؍۷؍1388 و اصلاحات بعدی آن الحاق و مقرر شده معلمان حق التدریسی که به استخدام آموزش و پرورش درآمده اند و تا زمان لازم الاجراء شدن این قانون در وزارت آموزش و پرورش اشتغال دارند می توانند به منظور احتساب سابقه خدمت ایام حق التدریس که به تأیید وزارت آموزش و پرورش می رسد در سوابق خدمت و بازنشستگی، سهم خود و دولت را به صورت نقد (یکجا) یا اقساط به طور کامل پرداخت نمایند و به موجب تبصره 4 ماده واحده مذکور حداکثر مهلت قانونی درخواست بهره مندی از این قانون از تاریخ لازم الاجراء شدن به مدت یکسال می باشد و ثانیاً مفاد رای شماره 2004 الی 2008 مورخ 21؍1؍98 هیات عمومی دیوان عدالت اداری نیز موید آن است که قانون الحاقی سال 1395 صرفاً در خصوص احتساب سنوات نیروهای حق التدریس پاره وقت تعیین تکلیف نموده است و احتساب سنوات خدمت غیر رسمی معلمان تمام وقت آموزش و پرورش در دایره شمول ماده 151قانون استخدام کشوری می باشد و ثالثاً بخشنامه مورد شکایت متذکر مهلت مندرج در قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی مصوب 11؍12؍95 به افراد ذینفع در برابر سازمان بازنشستگی می باشد ، بنابراین مغایرتی با قانون نداشته و قابل ابطال تشخیص داده نمی شود و رأی به رد شکایت صادر می شود.

 این رأی مستند به بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری صادر و ظرف بیست روز پس از صدور، از سوی ده تن از قضات یا رئیس محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می باشد.

رضا فضل زرندی

رئیس هیات تخصصی استخدامی