پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع /96/1622   

موضوع:

ابطال بند 7 هشتصد و چهاردهمین نشست هیأت رییسه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

تاریخ رأی:

سه شنبه 5 شهريور 1398

شماره دادنامه:

9809970906010250

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

* شماره پــرونـــده : هـ ع /96/1622          شماره دادنامه: 9809970906010250                 تاریخ: 5/6/98

* شـاکــی : آقای مهدی بلوایه

*طرف شکایت :  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی 

* موضوع شکایت و خواسته : ابطال بند 7 هشتصد و چهاردهمین نشست هیأت رییسه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخـواستی به طرفیت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی به خـواسته ابطال بند 7 هشتصد و چهاردهمین نشست هیأت رییسه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

بند 7 : انتقال و یا مأموریت هر نیروی بهداشتی و درمانی به سایر ستادها و دانشکده ها به استثنای ستاد بهداشت برای نیروهای بهداشتی و ستاد درمان برای نیروهای درمانی ممنوع است. توضیح اینکه انتقال و هرگونه تغییر رسته نیروهای پرستار از بیمارستان ها به ستاد معاونت درمان مشمول این ممنوعیت خواهد بود.

* دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی به موجب دادخواست تقدیمی ، ابطال مصوبه یاد شده را خواستار شده است لیکن دلایلی برای ابطال مقرره مورد شکایت ارائه نکرده است و صرفاً مصوبه مورد شکایت را از جهت مغایرت با اصل عدالت ، قابل ابطال دانسته است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، سرپرست مدیریت حقوقی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی به موجب لایحه شماره 240/117 مورخ 26/04/1397 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- مطابق ماده 19 آیین نامه اجرایی تبصره 2 ماده 21 و ماده 121 قانون مدیریت خدمات کشوری ، با توجه به مفاد تبصره 4 ماده 45 قانون مدیریت خدمات کشوری ، تغییر محل جغرافیایی خدمت کارمندان رسمی در واحدهای تشکیلاتی دستگاه در سطح کشور ، با توجه به مصالح اداری و نیاز دستگاه اجرایی ، از اختیارات دستگاه اجرایی ذی ربط است.

2- مطابق تبصره 4 ماده 45 قانون مدیریت خدمات کشوری ، تعیین محل خدمت و شغل مورد تصدی کارمندان رسمی به عهده دستگاه اجرایی ذی ربط است.

3- مطابق بند 2 چهارچوب نقل و انتقالات دانشگاه ها به شماره 3700 مورخ 16/11/1391 صادره از وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، مرجع رسیدگی به درخواست های انتقال و مأموریت کارکنان ، کمیته نقل و انتقال مؤسسه می باشد.

4- دانشگاه ها ، مراکز و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فرهنگستان ها و پارک های علم و فناوری که دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی وزارتخانه های عتف و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی می باشند ، بدون رعایت قوانین و مقررات عمومی حاکم بر دستگاه های دولتی و اصلاحات و الحاقات بعدی آن ها و فقط در چهارچوب مصوبات و آیین نامه های مالی ، معاملاتی ، اداری ، استخدامی و تشکیلاتی مصوب هیأت امنا که حسب مورد به تایید وزیران علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی می رسد ، عمل می کنند.

بنابراین ، مصوبه مورد شکایت ، مطـابق قوانین و مقررات مربوطه بوده و خارج از حدود اختیارات مرجـع واضع آن نمی باشد.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

در خصوص شکایت مطروحه مبنی بر ابطال بند 7 هشتصد و چهاردهمین نشست هیأت رییسه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که طی آن برای انتقال کارکنان بهداشتی و درمانی دانشگاه ایجاد محدودیت نموده است به جهت مغایرت با ماده 121 قانون مدیریت خدمات کشوری با توجه به اوراق و محتویات پرونده قطع نظر از اینکه بر طبق حکم بند (ب) ماده 20 قانون برنامه پنجم توسعه و ماده یک احکام دائمی قوانین برنامه توسعه دانشگاه ها از نظر اداری و استخدامی تابع مقررات خاص مصوب هیأت امناء خود می باشند و لذا استناد به ماده 121 قانون مدیریت خدمات کشوری توسط شاکی وارد نمی باشد و دانشگاه با توجه به بخشنامه 3700/209/د مورخ 16/11/91 و اختیار کلی در خصوص نقل و انتقال کارکنان اتخاذ تصمیم نموده است. از طرفی مورد شکایت مغایرتی با آئین نامه اجرای تبصره 2 ماده 21 و ماده 121 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 21/9/89 ریاست جمهوری مغایرتی ندارد. لذا حکم به رد شکایت شاکی صادر و اعلام می گردد. این رای ظرف مهلت بیست روز پس از صدور از سوی رئیس محترم دیوان عدالت اداری و یا ده تن از قضات قابل اعتراض می باشد. /ت  

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری