پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/96/1421  

موضوع:

ابطال ماده 14 آیین نامه اجرایی ماده 8 قانون تشکیل صندوق حمایت وکلای دادگستری در خصوص احتساب سوابق کارآموزی و وکالت در صورت ابطال تمبر پروانه

تاریخ رأی:

دوشنبه 28 مرداد 1398

شماره دادنامه:

9809970906010248

هیأت تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

 

* شماره پــرونـــده : هـ ع/96/1421     شماره دادنامه: 9809970906010248             تاریخ: 28/5/98

* شـاکــی : آقای شمس الدین محمد سید طباطبایی

* طرف شکایت : هیأت وزیران

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال ماده 14 آیین نامه اجرایی ماده 8 قانون تشکیل صندوق حمایت وکلای دادگستری در خصوص احتساب سوابق کارآموزی و وکالت در صورت ابطال تمبر پروانه

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت هیأت وزیران به خواسته ابطال ماده 14 آیین نامه اجرایی ماده 8 قانون تشکیل صندوق حمایت وکلای دادگستری در خصوص احتساب سوابق کارآموزی و وکالت در صورت ابطال تمبر پروانه به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

« ماده 14- بیمه شده می تواند با رعایت ماده 13 قانون و رعایت ماده 2 این آیین نامه سوابق قبل از تاریخ تصویب این آیین نامه را به ترتیب مذکور در این فصل جز سوابق لازم به منظور احتساب و دریافت مستمری از کار افتادگی ، فوت و حقوق بازنشستگی مورد احتساب قرار دهد. سال های کارآموزی و وکالت قبل از فروردین ماه سال تصویب این آیین نامه که پروانه خود را تمبر کرده باشد ... »

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت:

شاکی به موجب دادخواستی ابطال ماده 14 آیین نامه اجرایی ماده 8 قانون تشکیل صندوق حمایت وکلای دادگستری درخصوص احتساب سوابق کارآموزی و وکالت منوط به تمبر پروانه را خواستار گردیده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است :

هیأت وزیران در ماده 14 آیین نامه اجرایی ماده 8 قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری (مصوب 1377) احتساب سوابق کارآموزی و وکالت را مقید به تمبر پروانه کرده است. این در حالی است که در خود قانون مذکور چنین قیدی وجود ندارد و احتساب سوابق وکالت مطلق است خواه پروانه کارآموزی و وکالت تمبر شده یا نشده باشد. لذا درخواست ابطال قید شده از زمان تصویب مصوبه را دارم.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، رییس امور تنظیم لوایح و تصویب نامه ها و دفاع از مصوبات دولت به موجب لایحه شماره 79049/35538 مورخ 17/6/1397 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- برابر قانون وکالت مصوب 1315 در رابطه با الزام وکلا به ابطال تمبر پروانه وکالت ، ارقام مربوطه تعیین و این ارقام برابر بند (10) ماده 3 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت ، مصرف آن در موارد معین نیز تغییر نموده است.

2- علاوه بر این در بند 3 ماده 79 آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلاء دادگستری ( مصوب 1334 ) نیز انجام وکالت بدون تمدید پروانه و ابطال تمبر مقرر به عنوان تخلف انتظامی محسوب و عنوان گردیده است.

3- قانونگذار در ماده 8 قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری ( اصلاحی مصوب 1375 ) مقرر نموده : نرخ و ترتیب حق بیمه از طرف بیمه شده و کانون وکلاء شرایط استفاده از مزایا و میزان آن و نحوه بهره برداری از وجوه صندوق طبق آیین نامه ای است که به وسیله وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید و هیأت وزیران نیز برابر آیین نامه ماده 8 ضوابط لازم را کاملاً در چارچوب موازین قانونی مربوطه مقرر نموده است.

* در خصوص ادعای مغایرت مصوبه با شرع ، قائم مقام دبیر شورای نگهبان به موجب نامه شماره ................... اعلام کرده است که :

مغایرت با موازین شرعی درخواست نشده است.

*رای هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی :

در خصوص شکایت آقای شمس الدین محمد سید طباطبایی به طرفیت هیأت وزیران دایر بر ابطال ماده 14 آیین نامه اجرایی ماده 8 قانون تشکیل صندوق حمایت وکلای دادگستری در خصوص احتساب سوابق کارآموزی و وکالت در صورت ابطال تمبر پروانه اکثریت 14 نفر از 15 نفر اعضای حاضر در هیأت تخصصی با این استدلال که مطابق ماده 15 قانون وکالت مصوب 25/11/1315 ، وکلا مکلف به ابطال تمبر پروانه خود شده اند و بر اساس بند 3 ماده 79 آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب 1334 ، انجام وکالت بدون ابطال تمبر پروانه ممنوع و مجازات انتظامی در صورت عدم تجدید پروانه پیش بینی شده است ضمن آنکه احتساب سالهای کارآموزی و وکالت قبل از سال 1377 را ابطال تمبر پروانه وکالت مقرر نموده است خارج از حدود اختیار و مخالف قانون تشخیص داده نشد و رأی به رد شکایت مستند به بند (ب) ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری صادر و اعلام می گردد. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رییسدیوان و یا ده نفر از قضات دیوان قابل اعتراض است./ت

 

نبی الله کرمی

رئیس هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

دیوان عدالت اداری