پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع /96/402    

موضوع:

ابطال ماده 6 بند (الف) و ماده 2 بند (د) دستورالعمل 1316/3/520 – 25/7/90 معاون فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران

تاریخ رأی:

دوشنبه 28 مرداد 1398

شماره دادنامه:

9809970906010228            

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

* شماره پــرونـــده : هـ ع /96/402             شماره دادنامه: 9809970906010228             تاریخ: 28/5/98

* شـاکــی : آقای حسین زمانی مقدم

*طرف شکایت :  بنیاد شهید و امور ایثارگران 

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال ماده 6 بند (الف) و ماده 2 بند (د) دستورالعمل 1316/3/520 25/7/90 معاون فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت بنیاد شهید و امور ایثارگران به خواسته ابطال ماده 6 بند (الف) و ماده 2 بند (د) دستورالعمل 1316/3/520 25/7/90 معاون فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

6-4- سقف سنوات تسهیلات

به حداکثر مدت زمانی ( تعداد ترم تحصیلی ) مورد تایید وزارتین علوم ، تحقیقات و فن آوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی گفته می شود که دانشجویان مشمول بند "6" این دستورالعمل می توانند از شهریه دانشجویی بهره مند شوند.

جدول مدت برخورداری دانشجویان واجد شرایط شهریه تحصیلی

ردیف

مقاطع تحصیلی

حداکثر مدت استفاده کمک شهریه تحصیلی

2

کارشناسی پیوسته

8 نیمسال تحصیلی

 

 

* دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی مشمول پرداخت شهریه دانشجویی با استناد به ماده 113 قانون بودجه سال 1390 کل کشور تعیین شده است.

* مدت استفاده و برخورداری از شهریه دانشجویی بر اساس میزان سنوات تحصیلی و شرایط حاکم بر دانشگاه محل تحصیل تعیین می شود.

10/10- در پرداخت شهریه دانشجویان مشروطی رعایت موارد زیر الزامی است :

1- کسر 50% از شهریه در اولین ترم مشروطی

2- کسر 75% از شهریه پرداختی در دومین ترم مشروطی غیر متوالی

3- عدم پرداخت شهریه به دانشجو در صورت دو ترم مشروطی متوالی تا رفع مشروطی

تبصره : سقف سنواتی که خدمات به دانشجویان ارائه می شود با احتساب موارد فوق محاسبه می گردد.

* دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

 شاکی به طور اجمال اظهار داشته است : بند 113 قانون بودجه کل کشور در سال 1390 ، تحصیل مشمولان بند (ک) ماده 20 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور ، تحصیل فرزندان شاهد در دانشگاه ها و مراکز دیگر آموزشی و پژوهشی دولتی رایگان می باشد و پرداخت آن هزینه ها با بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

این حکم مقرر به صورت مطلق قید شده است ولی در دستورالعمل مورد اعتراض تنها 8 نیمسال برای مقطع کارشناسی ذکر شده و هم چنین پرداخت شهریه دانشجویان مشروط شده مشمول قوانین یاد شده را محدود و در بعضی شرایط ممنوع اعلام کرده است.

بنابراین دستورالعمل اعتراض شده مغایر قوانین یاد شده که به صورت اطلاق حکمی را مقرر کرده می باشد و موجب تضییع حقوق شده است.

دادنامه 643 – 18/9/92 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نیز تبصره ذیل ردیف 1 جزء (د) دستورالعمل مورد اعتراض را به دلیل مغایرت با حکم مقنن و محدود نمودن آن ابطال کرده است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل امور حقوقی و معاضدت قضایی بنیاد شهید و امور ایثارگران به موجب لایحه شماره 9385/850/5407 مورخ 18/9/1397 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- دادنامه شماره 643 مورخ 18/9/92 هیأت عمومی ، به لحاظ مقررات مؤخر نسخ شده است.

2- وزارتخانه های ذی ربط به مـوجب آیین نامه آموزشی سقف مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را 8 نیمسال مقرر کرده اند.

3- ماده 3 آیین نامه اجرایی تبصره ماده 66 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران سقف مجاز تحصیل در دوره کارشناسی را 8 نیمسال مقرر کرده است.

4- ماده 4 آیین نامه اجرایی تبصره ماده 66 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران اعلام داشته شهریه دانشجویانی که در مقاطع تحصیلی مشروط شوند بر عهده خود دانشجو خواهد بود.

5- سقف شهریه پرداختی به ایثارگران شاغل به تحصیل در دانشگاه های پیام نور در مقطع کارشناسی 10 نیمسال تحصیلی است که مازاد بر آن شهریه ای پرداخت نمی شود.

6- شاکی مدت تحصیلش 14 نیمسال طول کشیده و 6 نیمسال مشروط شده است.

7- رد شکایت مورد استدعاست.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

با توجه به اینکه شاکی با تمسک به اطلاق مقررات قانونی یاد شده بند هایی از دستورالعمل را که ناظـر به پرداخت هزینه های تحصیل مشمولین قوانین یاد شده از جمله فرزندان شاهد و ایثارگران و آزادگان برای یک بار در هر مقطع تحصیلی با توجه به طول دوره قانونی و مقطع حسب مورد می باشد مغایر قانون اعلام کرده و با توجه به اینکه استناد به اطلاق نص قانونی منوط به وجود مقدمات حکمت و از جمله عدم وجود قرینه صارفه است و با توجه به اینکه قراین صارفه اعم از قرائن حـالیه و مقالبه می باشد و در ما نحن فیه قراین حالیه ای از قبیل متعارف بودن تحصیل در هر مقطع برای یکبار وجود دارد و تحصیل در دو رشته در یک مقطع تحصیلی به صورت همزمان یا غیر همزمان به صورت استثناء اتفاق می افتد بنابراین منظور قانونگذار نیز ناظر به تحصیل متعارف افراد بوده است که معمولاً در هر مقطع برای یکبار اتفاق می افتد و لذا اطلاق قانون با قراین حالیه مقید بوده و بندهای مورد شکایت نیز همین حکم را بیان کرده اند. لذا مغایر قانون نیست.

علاوه بر مراتب فوق رویه هیأت عمومی نیز در مورد مشابه به شرح رأی شماره 1046 مورخ 19/10/96 مؤید همین معنی است در نتیجه رأی به رد شکایت مطروحه صادر و اعلام می گردد. این رأی طبق بند (ب) ماده 84 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری از سوی رئیس محترم دیوان تا ده تن از قضات قابل اعتراض می باشد. /ت

 

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری