پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/ 97/1765    

موضوع:

بند (ح) ماده 7 اصلاحیه آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب 1374  

تاریخ رأی:

دوشنبه 14 مرداد 1398

شماره دادنامه:

9809970906010216                 

هیات تخصصی اداری و امور عمومی

 

 * شماره پـرونـده : هـ ع/ 97/1765            شماره دادنامه: 9809970906010216                 تاریخ: 14/5/98

* شاکی : آقای نوید پاک نژاد

*طرف شکایت : وزارت راه و شهرسازی

*موضوع شکایت و خواسته : بند (ح) ماده 7 اصلاحیه آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب 1374  

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت وزارت راه و شهرسازی به خواسته ابطال بند (ح) ماده 7 اصلاحیه آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب 1374 به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

« 3- متن زیر به عنوان بند (ح) به ماده (7) اضافه می شود و بند (ح) قبلی به عنوان بند (خ) تلقی می شود ؛

ح- کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا کارت معافیت. »

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی در دادخواست تقدیمی و بنا بر ادله ذیل تقاضای ابطال بند مورد شکایت را داشته و در تبیین خواسته خود اینگونه اعلام داشته است ؛

بند (ح) ماده 7 آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب 1374 که در تاریخ 5/12/1394 به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی توسط هیأت وزیران اصلاح شده است ، به منظور دریافت پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی ، وجود کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت را ضروری و لازم دانسته است ، در حالیکه سابقاً چنین شرطی وجود نداشت. فلذا افزودن چنین شرطی با اصول 20 ، 28 و 43 قانون اساسی به دلیل ایجاد تبعیض جنسیتی و جلوگیری از اشتغال جوانان مغایرت دارد. همچنین این شرط به دلیل اینکه برای شغل پاره وقت فعالیت در نظام مهندسی ، برای مدت معافیت کفالت به صورت موقت و یا معافیت موقت تحصیلی که در سایر مشاغل پاره وقت همچون تدریس ممنوعیتی ندارد ، ایجاد محدودیت و ممنوعیت نموده است و این امر با موانع موجود در قانون نظام وظیفه مغایرت دارد.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، رییس امور تنظیم لوایح و تصویب نامه ها و دفاع از مصوبات دولت به موجب لایحه شماره 5608/36950 مورخ 25/1/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- برابر ماده (4) قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ، شرایط و ترتیب صدور و تمدید و ابطال مدارک صلاحیت حرفه ای بر اساس آئین نامه اجرایی این قانون معین می شود. بر همین اساس و صلاحیت هیأت وزیران در آئین نامه مربوطه اصلاح انجام داده و شرط کارت پایان خدمت یا معافیت را افزوده است.

2- بر خلاف ادعای شاکی مبنی بر مغایرت شرط مورد شکایت با اصول قانون اساسی ، لازم به ذکر است این ضابطه در بند (ی) ماده 15 قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری ، ماده (17) آئین نامه مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی و همچنین مواد 10 و 51 قانون خدمت وظیفه عمومی منعکس شده است.

3- بر اساس ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی شرط صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال ، منوط به ارائه مدارک دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت است و در تبصره 2 آن ، ارزش و اعتبار مدارک دال بر رسیدگی به وضعیت مشمول را بر اساس آئین نامه اجرایی ماده 51 این قانون دانسته است. آئین نامه اجرایی هم ضمن تعیین هیأت وزیران به عنوان مرجع تصویب ، در ماده 9 مدارک تعیین وضعیت مشمولان خدمت وظیفه عمومی را شامل کارت پایان خدمت ، معافیت دائم ، معافیت موقت (کفالت یا پزشکی) در مدت اعتبار وگواهی اشتغال به تحصیل در مدت اعتبار دانسته است. اما قابل توجه این است که در ماده 10 این آئین نامه ارزش هر یک از مدارک مذکور مشخص شده و هچ گونه بیانی در خصوص ارزش گواهی اشتغال به تحصیل برای امکان صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال وجود ندارد. از این رو ادعای شاکی نادرست می باشد.

*رای هیأت تخصصی اداری و امور عمومی :

نظر به حکم مقرر در بند (هـ) ماده 10 قانون نظام وظیفه عمومی و با توجه به استدلال مصرح در آراء شماره 9709970906000051 – 29/1/1397 هیأت تخصصی استخدامی و 97099709060102811 – 30/8/1397 هیأت تخصصی اداری و امور عمومی و با لحاظ حکم ماده 4 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ، بند (ح) ماده 7 اصلاحیه آیین نامه اجرایی  قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان با قانون مغایرتی ندارد و خارج از حدود اختیارات هیأت وزیران نیست. و مستند به ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری و به لحاظ آراء بیش از 4/3 اعضاء حاضر در جلسه ، رأی به رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف مهلت بیست روز از تاریخ صدور ، از سوی رئیس دیوان عدالت اداری و یا ده نفر از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است. /ت

 

سید کاظم موسوی

رئیس هیأت تخصصی اداری و امور عمومی

دیوان عدالت اداری