پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/1335 

موضوع:

ابطال (لغو) عبارت ( با ارائه درخواست کتبی ) ردیف 5 بند (ب) بخشنامه 58 مستمریهای سازمان تأمین اجتماعی

تاریخ رأی:

دوشنبه 14 مرداد 1398

شماره دادنامه:

9809970906010198

هیأت تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

* شماره پــرونـده : هـ ع/97/1335     شماره دادنامه: 9809970906010198   تاریخ: 14/5/98

* شـاکــی : شرکت آب منطقه ای تهران

* طرف شکایت : سازمان تأمین اجتماعی

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال (لغو) عبارت ( با ارائه درخواست کتبی ) ردیف 5 بند (ب) بخشنامه 58 مستمریهای سازمان تأمین اجتماعی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت سازمان تأمین اجتماعی به خواسته ابطال (لغو) عبارت ( با ارائه درخواست کتبی ) ردیف 5 بند (ب) بخشنامه 58 مستمریهای سازمان تأمین اجتماعی به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

بخشنامه شماره 58 مستمریها با موضوع بازنشستگی کارکنان دستگاه های اجرایی به استناد ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری

ردیف 5 بند (ب) : زنان با ارائه درخواست کتبی و دارا بودن حداقل 25 سال سابقه خدمت قابل قبول و بدون شرط سنی

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت:

بر اساس ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری شرایط بازنشستگی اساساً بر سه معیار سن ، سابقه و نوع مشاغل از حیث تخصصی و غیر تخصصی استوار است که در تبصره 1 آن برای زنان شرط سن را هم لازم ندانسته و سابقه خدمت را کافی دانسته اما بر خلاف مفاد این قانون ، بخشنامه شماره 58 مستمریهای سازمان بر خلاف مفاد این قانون ، در اجرای بندهای (الف) و (ب) ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری شرایط لازم برای بازنشستگی زنان را منوط به « ارائه درخواست کتبی و دارا بودن حداقل 25 سال سابقه خدمت قابل قبول دانسته. از این رو با  افزودن قید « ارائه درخواست کتبی » ، شرط جدیدی را به مفاد قانون افزوده است و این امر بر خلاف ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری و تبصره های آن می باشد و به نوعی اختیار دستگاه اجرایی ( می تواند ) را منوط به احراز شرایط ( یعنی اخذ و ارائه درخواست کتبی کارمند زن ) ، نموده است و امکان اختیار بازنشستگی از طرف دستگاه را غیر ممکن و معلق ساخته است.

* در پاسـخ به شـکایت مذکـور ، مدیر کل دفـتر امـور حقـوقی و دعـاوی سـازمان تأمین اجـتماعی به موجب لایحه شمـاره 97-1335-3 مورخ 11/3/98 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- سابقه تاریخی شرایط بازنشستگی در مواد 74 قانون استخدام کشوری مصوب 31/3/45 و نیز بند (الف) و (ب) تبصره 1 ماده 2 قانون اصلاح مقررات بازنشستگی و وظیفه قبل از قانون مدیریت خدمات کشوری نشان می دهد که بازنشستگی مستخدم منوط به درخواست وی بوده است و دستگاه نمی توانست بدون رضایت و آمادگی کارمند نسبت به بازنشستگی آن ها قبل از رسیدن به سن عادی و متعارف بازنشستگی اقدام نماید. در واقع سابقه تاریخی مقررات استخدامی کشور نشان دهنده آن است که بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت منوط به درخواست و تمایل آن ها بوده و هیچ گاه دولت نمی تواند حقوق بازنشستگی افراد را جهت تداوم اشتغال و رسیدن به مرز بازنشستگی عادی بدون رضایت آن ها نقض نماید.

2- با توجه به شقوق مطروحه در بندهای ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری می توان گفت بازنشستگی کارکنان دولت و دستگاه های مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری به دو صورت عادی و پیش از موعد پیش بینی شده است و نظر به اینکه حکم مندرج در تبصره 1 امتیاز و حقی برای بازنشستگی پیش از موعد کارکنان پیش بینی شده است استفاده از این امتیاز و خاتمه دادن به رابطه استخدامی منوط به تمایل و اراده کارمند می باشد و دستگاه نمی تواند افراد را اجبار به اعمال حقی که به نفع آنها است نموده و به اجبار به رابطه استخدامی آن ها خاتمه دهند.

و این امر با توجه به سوابق تاریخی قانونگذاری در بحث بازنشستگی در مقررات استخدامی و اصول حاکم بر نظام بازنشستگی به اندازه ای روشن و غیر قابل تردید بود که قانونگذار لزومی به تکرار مسأله درخواست کارمند و تأکید مجدد آن ندیده است.

3- بازنشستگی زودتر از موعد در صورتی که به درخواست کارمند نباشد صرفاً در صورت وقوع تخلف و به موجب بند (ط) ماده 9 قانون رسیدگی به تخلفات اداری و از طریق آراء صادره از هیأت های بدوی و تجدید نظر رسیدگی به تخلفات اداری خواهد بود.

4- تبصره 2 ماده 76 قانون تأمین اجتماعی نیز بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور حسب درخواست کارگر صورت می پذیرد.

*رای هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی :

در خصوص شکایت شرکت آب منطقه ای تهران علیه سازمان تأمین اجتماعی و خواسته وی دائر بر ابطال ردیف 5 بند (ب) از بخشنامه 58 مستمریهای سازمان تأمین اجتماعی که مطابق آن در خصوص بازنشستگی زنان با دارا بودن حداقل 25 سال سابقه و بدون شرط سنی ارائه درخواست کتبی مقرر شده بود اکثریت قریب به اتفاق اعضای حاضر در جلسه مورخ 14/7/1398 هیأت تخصصی به جز تهیه کننده گزارش با این استدلال که قید عبارت « ارائه درخواست کتبی » یک امکان و ارفاق برای زنان در بازنشستگی بوده و ایجاد محدودیت و یا تضییع حقی نیست و بر اساس ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری در مواردی که سوابق اشتغال به حداکثر قانونی 30 سال و 35 سال برسد اختیار بازنشسته نمودن کارمند به دستگاه داده شده و در فرض مشخص که زنان کمتر از حد نصاب مذکور سوابق داشته باشند و بخواهند بازنشسته شوند منوط به درخواست کتبی آنها می باشد مصوبه مورد اعتراض را مغایر قانون تشخیص نداده فلذا مستند به بند (ب) ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری حکم به رد شکایت صادر و اعلام می گردد. رأی صادره ظرف مهلت بیست روز از تاریخ صدور از سوی رییس دیوان یا ده نفر از قضات دیوان قابل اعتراض است. /ت

 

نبی الله کرمی

رئیس هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

دیوان عدالت اداری