پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

9601228    

موضوع:

ابطال نامه شماره 3611/ 209؍د –11؍9؍92 مدیر کل دفتر منابع انسانی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

تاریخ رأی:

چهارشنبه 9 مرداد 1398

شماره دادنامه:

9809970906010193                   

هیأت تخصصی استخدامی

* شماره پــرونـــده : 9601228              شماره دادنامه: 9809970906010193                    تاریخ:  8/5/98 

* شاکی :آقای مرتضی صائب

*طرف شکایت :دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ، سازمان تأمین اجتماعی

*موضوع شکایت و خواسته :ابطال نامه شماره 3611/ 209؍د –11؍9؍92 مدیر کل دفتر منابع انسانی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

    ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* متن مقرره مورد شکایت شد : 

معاون محترم توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی .....

موضوع : نحوه احتساب سنوات دوره دستیاری و تخصصی پزشکان

سلام علیکم ؛ احتراماً با توجه به سؤالات مطروحه دانشگاه ها در خصوص احتساب سنوات دوره دستیاری و تخصصی پزشکان » سنوات خدمت دولتی و نحوه اجرای رأی شماره 200 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری موارد ذیل را به آگاهی می رساند:

- در حالت عام دوره دستیاری پزشکان از جمله دوره های آموزشی و تحصیلی آنان بوده و حق الزحمه پرداختی به آنان صرفاً به عنوان کمک هزینه تحصیلی بوده و کسور بازنشستگی هم از این کمک هزینه کسر نگردیده است. لذا احتساب سنوات دوره دستیاری در سوابق خدمت دولتی پزشکان ، با توجه به عدم تحقق شرایط مقرر در ماده 151 قانون استخدام کشوری و همچنین مفاد ماده 5 آئین نامه اداری استخدامی اعضاء غیر هیأت علمی دانشگاه ها امکان پذیر نخواهد بود.

- در موارد خاص مانند پزشکانی که مشمول رأی شماره 200 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری بوده و در طول دوره دستیاری با دانشگاه محل تحصیل ، قرارداد خدمتی منعقد و به صورت قراردادی علاوه بر وظایف دوره دستیاری ، خدمات ارائه و حقوق و مزایای کامل بر کمک هزینه تحصیلی دریافت نموده اند دانشگاه مجاز است سوابق خدمتی دوران دستیاری این دسته از پزشکان را در سوابق خدمت دولتی آنان منظور نمایند.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی طی دادخواست تقدیمی و بنا بر اظهارات ذیل تقاضای ابطال مصوبات فوق الذکر را نموده است :

1- با توجه به اصلاحیه سال 1379 قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان ، مشمولان این قانون از جهت بیمه و بازنشستگی مشمول قانون تأمین اجتماعی هستند ، بنابراین مطابق مواد 1 ، 4 و 36 به بعد قانون تأمین اجتماعی مصوب 1354 ، کارفرمایان مکلف به بیمه نمودن مستخدمین خود می باشند. بنابراین عدم پرداخت حق بیمه ایام دستیاری از سوی کارفرما ( دانشگاه محل تحصیل دانشگاه اصفهان ) به استناد بند اول و دوم بخشنامه 3611 مورخ 11؍9؍92 ، با مواد قانونی مذکور مغایرت دارد.

2- بر اساس رأی وحدت رویه شماره 200 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ، در طی دوره دستیاری ، اشتغال قراردادی تمام وقت منع قانونی ندارد. همچنین بر اساس ماده 151 قانون اسـتخدام کشوری ، خدمت تمـامی افراد در دستگاه های دولتی به عنوان سابقه خدمت دولتی قابل احتساب می باشد. بنابراین حکم بخشنامه مذکور در بند قبل به عدم احتسابدوره دستیاری در سوابق خدمتی به علت عدم کسر کسور بازنشستگی و عدم تحقق ماده 151 قانون استخدام کشوری مغایر با رأی وحدت رویه و ماده قانونی فوق الذکر می باشد.

*طرف شکایت در مهلت قانونی پاسخی ارائه ننموده است.

* پرونده در جلسه مورخ 23؍4؍1398 هیأت تخصصی استخدامی مطرح گردید و پس از استماع گزارش عضو محترم هیات جناب آقای هدایتی ، موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضاء با اتفاق آراء مفاد مقرره مورد شکایت را قابل ابطال ندانستند ، بنابراین به استناد بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به شرح زیر مبادرت به صدور رأی می شود.

« رأی هیات تخصصی استخدامی »

با توجه به اینکه اولاً به موجب ماده 1 آیین نامه دوره دستیاری ، دوره دستیاری یکی از مقاطع تحصیلی آموزش عالی می باشد و مطابق مقررات استخدامی اصل بر عدم احتساب دوره تحصیلی به عنوان سوابق خدمت دولتی است مگر اینکه در قانون به طور خاص (همچون قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش) بر احتساب آن به عنوان سابقه خدمتی تصریح گردد که در خصوص دوره دستیاری چنین قانونی وجود ندارد.همچنین رأی شماره 116-29؍2؍87 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نیز احتساب دوران آموزشی و تحصیلی به عنوان سابقه خدمت دولتی را منوط به حکم صریح مقنن دانسته است . ثانیاً رای وحدت رویه شماره 200- 3؍3؍88 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در مقام بیان این امر است که اشتغال به خدمت قراردادی در طی دوره دستیاری منع قانونی ندارد و در صورت تحقق و اجتماع شرایط مقرر در ماده 151 قانون استخدام کشوری جزو سابقه خدمت دولتی قابل احتساب است و الا اصل دوره دستیاری از شمول رأی مذکور خارج می باشد . بنابراین بخشنامه مورد شکایت که در مقام ارشاد واحدهای زیر مجموعه نسبت به نحوه اجرای رای هیأت عمومی به شماره 200- 3؍3؍88 صادر گردیده است ، مغایرتی با رأی مذکور و قانون ندارد و قابل ابطال تشخیص داده نمی شود و رأی به رد شکایت شاکی صادر می شود.

 این رأی مستند به بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری صادر و ظرف بیست روز پس از صدور، از سوی ده تن از قضات یا رئیس محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می باشد.

 

رضا فضل زرندی

رئیس هیات تخصصی استخدامی