پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع /97/1746   

موضوع:

ابطال بند 2 مصوبه مورخ 30/2/1396 هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی گیلان

تاریخ رأی:

چهارشنبه 9 مرداد 1398

شماره دادنامه:

9809970906010187                   

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

 

* شماره پـرونـده : هـ ع /97/1746              شماره دادنامه: 9809970906010187                    تاریخ:  8/5/98 

* شـاکــی : خانم سهیلا میرزایی دومولا

*طرف شکایت : دانشگاه علوم پزشکی گیلان

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال بند 2 مصوبه مورخ 30/2/1396 هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی گیلان 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی به موجب دادخواستی تقاضای ابطال مقرره مورد شکایت را مطرح نموده و در تبیین خـواسته خود اعلام کرده است :

1- صرفاً افزایش سالانه حق الزحمه دوره کارورزی در صلاحیت هیأت امنای دانشگاههای علوم پزشکی می باشد و اتخاذ تصمیم توسط هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خصوص عدم پرداخت این حق الزحمه مبنای قانونی ندارد و خارج از حدود اختیارات این هیأت امنا می باشد. بند «ل» قانون تشکیل هیأتهای امنای دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی نیز تعیین حق التحـقیق و حق التدریس ، حق الترجـمه و حـق التألیف را از اخـتیارات هیأت امناها اعـلام کرده که تعـیین یا حذف حق الزحمه کارورزی مصداق آن نیست. در تبصره 3 ماده 1 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور نیز به اختیارات هیأت امنای دانشگاهها در خصوص عدم ایجاد تعهدات مالی بیشتر برای دانشگاه اشاره شده و از آن ، اختیار حذف حق الزحمه کارورزی استنباط نمی گردد.

2- با توجه به پرداخت حق الزحمه کارورزی به دانشجویان دانشگاههای دیگر که شرایط مشابهی دارند ، وضع مصوبه مورد شکایت و حذف حق الزحمه کارورزی برای دانشجویان علوم پزشکی گیلان مصداق تبعیض ناروا بوده و مخالف اصول قانون اساسی و آموزه های دینی و شرعی است و پرداخت دستمزد در برابر کار هم از حقوق مسلم اشخاص بوده و مخالفتی نیز با موازین قانونی ندارد تا اقدام به قطع آن گردد.

* متن مقرره مورد شکایت :

( توضیح تهیه کننده گزارش : در نامه مورخ 19/9/1396 رئیس دانشکده پزشکی رشت ( صفحه 9 پرونده ) اعلام شده است که بر مبنای بند 2 مصوبه مورخ 30/2/1396 هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، حق الزحمه به دانشجویان شهریه پرداز تعلق نمی گیرد و بر اساس اعلام مقام فوق ، این مصوبه پیوست نامه می باشد. ولی با ملاحظه پیوست نامه یاد شده و همچنین سایر اوراق پرونده ، مصوبه ای که به تاریخ 30/2/1396 باشد ، مشاهده نمی گردد. بنابراین ، هرچند شاکی ابطال مصوبه ای با این تاریخ را تقاضا کرده است ؛ ولی عملاً فقط مصوبه ای به تاریخ 9/3/1395 در اوراق پرونده قرار دارد و در لایحه دفاعیه طرف شکایت هم صرفاً به مصوبه ای با همین تاریخ اشاره شده است. از این رو ، دو فرض قابل تصور است : فرض اول اینکه چنین مصوبه ای ( مصوبه به تاریخ 30/2/1396 ) وجود خارجی ندارد و رئیس دانشکده پزشکی رشت تاریخ مصوبه را اشتباه ذکر کرده و شاکی نیز همان تاریخ اشتباه را مبنا قرار داده و ابطال مصوبه مورخ 30/2/1396 را تقاضا کرده است و تاریخ صحیح همان 9/3/1395 می باشد. فرض دوم هم این است که مصوبه ای به تاریخ 30/2/1396 در اصل وجود دارد ، ولی ضمیمه پرونده نشده است. در هر دو فرض ، باید خواسته شاکی مشخص شده و مصوبه مورد نظر او ضمیمه گردد. در غیر این صورت این امکان وجود دارد که مصوبه ای ابطال شود که وجود خارجی ندارد یا مصوبه ای ابطال شود که ابطال آن مورد نظر شاکی نبوده است. )

بند 2 مصوبه مورخ 9/3/1395 هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( مصوبه موجود در پرونده ) :

با افزایش 15% میزان کمک هزینه تحصیلی نسبت به مبلغ مصوب سال قبل کارورزان رشته های پزشکی و دندانپزشکی غیر شهریه پرداز در سال تحصیلی 96-95 از ابتدای مهر سال 95 تا ابتدای مهر سال 96 از محل منابع مربوط مندرج در بودجه تفصیلی مصوب سال 95 موافقت گردید.

*خلاصه مدافعات طرف شکایت :

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان به موجب لایحه شماره 29457/117/3/پ مورخ 18/7/1397 در پاسخ به دادخواست شاکی اعلام کرده است :

به موجب بند 2 مصوبه مورخ 9/3/1395 هیأت امنای دانشگاه ، حق الزحمه ای به کارورزان شهریه پرداز تعلق نمی گیرد و از آنجایی که دانشگاههای علوم پزشکی به صـورت هیأت امنایی اداره می گردند ، لذا مصـوبات آنها لازم الاجـرا می باشد. با وصف مراتب رد دعوای مطروحه مورد تقاضاست.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

در خصوص شکایت مطروحه مبنی بر درخواست ابطال بند (2) مصوبه هیأت امناء دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( به تاریخ صحیح 9/3/95 ) که طی آن هزینه تحصیل را صرفاً به کارورزان دندانپزشکی و پزشکی غیر شهریه پرداز تجویز نموده ، از این جهت که بر اساس قوانین و مقررات راجع به هیأت امناء از جمله بند «ل» قانون تشکیل هیأت امنای دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و تبصره 3 ماده یک قانون احکام دائمی برنامه های توسعه ، تصویب اینگونه موارد جزء اختیارات هیأت امناء نمی باشد با توجه به اوراق و محتویات پرونده نظر به اینکه کمک هزینه تحصیلی نوعی کمک مالی است که با توجه به حکم بند (ب) ماده 20 قانون برنامه پنجم توسعه که حاکم بر زمان مصوبه مورد شکایت بوده است ، موضوع مصوبه از اختیارات مرجع تصویب بوده و مغایرتی با قوانین موضوعه ندارد. در نتیجه رأی به رد شکایت شاکی صادر و اعلام می گردد. این رای طبق بند (ب) ماده 84 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری از سوی رئیس محترم دیوان عدالت اداری یا ده تن از قضات دیوان عدالت قابل اعتراض می باشد. /ت

 

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری