پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع /97/2190   

موضوع:

ابطال بند 5 بخشنامه شماره 278 – 18/1/97 معاونت درمان

تاریخ رأی:

شنبه 29 تير 1398

شماره دادنامه:

9809970906010136                  

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

* شماره پــرونـده : هـ ع /97/2190       شماره دادنامه: 9809970906010136                   تاریخ:  29/4/98 

* شـاکــی : آقای امید ویسی

*طرف شکایت :  وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی معاونت درمان

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال بند 5 بخشنامه شماره 278 18/1/97 معاونت درمان

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به خواسته ابطال بند 5 بخشنامه شماره 278 18/1/97 معاونت درمان به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

از سال 1397 معاونت آموزشی وزارت متبوع محل تعهد پذیرفته شدگان موضوع قانون فوق ( قانون برقراری عدالت آموزشی ) را بر حسب شهرستان محل تعهد بر اساس لیست اعلامی معاونت درمان در مقابل رشته محل تمامی مقاطع و رشته های تحصیلی در دفاتر راهنمای آزمون درج نموده و دانشکده / دانشگاهها در زمان اخذ اسناد تعهد ملزم به رعایت آن می باشند.

* دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

نظر به اینکه الزام به اخذ تعهد خدمت با چند شهر معین به دستیاران پذیرفته شدن سنوات قبل و عطف به ما سبق کردن آن بعد از اینکه تعهدات خدمتی آنان استانی بوده است تحمیل شرایط خارج از ضوابط اولیه و حق مکتسبه اشخاص است و الزام دستیاران برای ادامه تحصیل مقید به اصلاح تعهد رسمی با چند شهر معین وفق نامه شماره 32981/503 – 4/6/97 ، 2045/97 – 10/6/97 و 3029/97 – 10/6/97 عطف به ما سبق شدن آن قانون نمی باشد. لذا تقاضای ابطال آن را دارد.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل حقوقی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به موجب لایحه شماره 2219/107 مورخ 29/11/97 به طور خلاصه توضیح داده است که :

پذیرفته شدگان آزمون دستیاری مقطع تخصص طی سنوات 93 الی 96 با استفاده از امتیاز قانون برقراری عدالت آموزشی در ابتدای دوره با سند تعهد رسمی متعهد گردیده اند پس از فارغ التحصیلی به میزان سه برابر مدت تحصیل در مناطق محروم استانی که با استفاده از سهمیه آن در آزمون پذیرفته شده اند ( بدون تصریح نام شهر یا شهرستان ) خدمت نمایند و در بند 5 بخشنامه شماره 278/400 – 18/1/97 مربوط به پذیرفته شدگان سال 97 به بعد می باشد و تسری به دستیاران قبل از سال 97  ندارد و برابر مفاد قانون پذیرفته شدگان در زمان تعهد ، مجاز به فعالیت پزشکی در سایر نقاط کشور یا غیر منطقه محروم استان محل خدمت نمی باشند و مقرر گردیده است در جهت تسریع در شروع خدمت در دفترچه های راهنما و انتخاب رشته آزمون شهر محل خدمت دستیار در همان استان قبل از فراغت تحصیل در اسناد تعهد مشخص گردد که موضوع در بندهای 2 و 3 و 4 بخشنامه اعـلام شده و بند 5 که شـاکی تقاضای ابطال آن را دارد ارتباطی به سال های قبل ندارد و خلاف قانون نمی باشد.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

با عنایت به اینکه طبق اطلاق ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی مصوب سال 29/1/89 اصلاحات بعدی ، در مورد پذیرفته شدگان سهمیه مناطق محروم تعیین محل خدمت دوره تعهد با وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی می باشد و با عنایت به اینکه مفاد جلسه مورد شکایت در بخشنامه شماره 278 مورخ 18/1/97 دلالت بر عطف به ما سبق شدن ندارد ، بنابراین در مجموع بند 5 مورد شکایت مغایر قانون و خارج از حدود اختیار نمی باشد. در نتیجه رأی به رد شکایت شاکی صادر و اعلام می گردد. این رأی ظرف مهلت بیست روز پس از صدور از سوی رئیس محترم دیوان عدالت یا ده تن از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است. /ت

 

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری