پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/1019      

موضوع:

ابطال قسمت آخر بند 3 بخشنامه شماره 56 مستمریهای سازمان تأمین اجتماعی

تاریخ رأی:

شنبه 29 تير 1398

شماره دادنامه:

9809970906010130                  

هیأت تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

 

* شماره پــرونـده : هـ ع/97/1019       شماره دادنامه: 9809970906010130                   تاریخ:  29/4/98

* شـاکــی : آقای محمد علی سلیمانی نژاد

* طرف شکایت : سازمان تأمین اجتماعی شهرستان مسجد سلیمان استان خوزستان

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال قسمت آخر بند 3 بخشنامه شماره 56 مستمریهای سازمان تأمین اجتماعی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت سازمان تأمین اجتماعی شهرستان مسجد سلیمان به خواسته ابطال قسمت آخر بند 3 بخشنامه 56 مستمریها به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمـومی ارجـاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قـرار زیر می باشد :

بند 3 بخشنامه مقرر می دارد : مستمری قابل پرداخت در اجرای این بخشنامه ، معادل مستمری استحقاقی بیمه شده ، « یعنی متناسب پرداخت حق بیمه » خواهد بود. اینگونه مستمری بگیران از شمول ماده 111 قانون تأمین اجتماعی خارج می باشند.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت:

با توجه به اینکه سازمان تأمین اجتماعی شعبه مسجد سلیمان اینجانب را بر اساس بخشنامه 56 مستمریها در تاریخ 6/5/1388 بازنشسته نمود و قسمت آخر بند 3 این بخشنامه که مقرر می دارد اینگونه مستمری بگیران از شمول ماده 111 قانون تأمین اجتماعی خارج می باشند و بند مذکور در تضاد کامل با ماده (1) قانون مرقوم بوده و در ماده مذکور محدودیتی و شرطی برای برقراری مستمری بر اساس حداقل حقوق و دستمزد اعمال نگردیده و بیان گردیده در هر حال مستمری نباید از حداقل مزد کارگر عادی کمتر باشد تقاضای ابطال آن را به جهت مغایرت بر ماده 111 قانون فوق الاشعار و اصل 14 قانون اساسی را دارد.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل حقوقی و دعاوی سازمان تأمین اجتماعی به موجب لایحه شماره 97-1019-2 مورخ 9/7/97 به طور خلاصه توضیح داده است که :

نظر به اینکه مشابه موضوع مطروحه ( جزء 2 بند (ب) بخشنامه 47 مستمریها و ابطال جمله اخیر از بند 3 بخشنامه شماره 2/56 مستمریها و ابطال قسمتهایی از بند (الف) و (ب) بخشنامه شماره 1/65 مستمریهای سازمان تأمین اجتماعی ) قبلاً در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مورد رسیدگی واقع و به موجب دادنامه های شماره 88 مورخ 14/12/88 و 993 مورخ 22/12/91 و 588 مورخ 29/87 قرار رد درخواست صادر گردید. بنابراین موضوع مشمول ماده 85 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری و قابل رد می باشد و از نظر ماهوی نیز با عنایت به اصلاح تصویب نامه شماره 120833/ت 47214 هـ مورخ 15/6/90 طی مصوبه شماره 229429 ت 472140 هـ مورخ 23/11/90 هیأت محترم وزیران بخشنامه 3/56 مستمری ها در اجرای مصوبه یادشده جایگزین بند 3 بخشنامه معترض عنه ( این گونه مستمری بگیران از شمول ماده 111 قانون تأمین اجتماعی خارج می باشند ) گردید. بنابراین موجبی جهت رسیدگی به موضوع نمی باشد و از این حیث خواسته شاکی قابل رد می باشد و از طرفی نیز ماده 111 قانون تأمین اجتماعی شامل بیمه شدگانی است که به صورت عادی بازنشسته شده اند و تسری آن بیمه شدگان که به موجب ارفاق قانون گذار و برای مقاطع خاص زمانی ( طول سال 90 ) پیش بینی شده قابل اعمال و تسری نمی باشد. لذا بخشنامه مورد شکایت منطبق با قانون مزبور تنظیم گردیده است.

*رأی هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی :

اعضای محترم هیأت تخصصی بیمه ، کار و تأمین اجتماعی به اتفاق با این استدلال که مطابق ماده واحده قانون تعیین تکلیف تأمین اجتماعی اشخاصی که 10 سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده اند مصوب 17/7/92 و مواد 72 و 75 و 77 و 80 و 83 قانون تأمین اجتماعی مستمری قابل پرداخت همواره با سنوات بیمه پردازی متناسب بوده و در مواد مرقوم به بیمه شده یا بازمـاندگان آنها متناسب با سـنوات پرداخت حق بیمه مستمری پرداخت می گردد ، و مـاده 111 قانون تأمین اجتماعی صرفاً ناظر بر جزء 3 بند (ب) تبصره 2 ماده 76 قانون اصلاح تبصره 2 الحاقی ماده 76 قانون اصلاح مواد 72 و 77 و تبصره ماده 76 قانون تأمین اجتماعی مصوب 1354 و الحاق 2 تبصره به ماده 76 مصوب 71 ( مصوب 14/7/80 ) (اشخاص بیمه شده ای که حداقل سنوات بیمه پردازی آنها بیست سال بوده می باشد ) و منصرف از موضوع مقرره مورد شکایت بوده و منافاتی با آن نداشته بنابراین بخشنامه مورد شکایت را در راستای تبیین حکم قانون در مواد مرقوم دانسته و قابل ابطال نمی دانند. بنا به مراتب مذکور قرار رد شکایت صادر و اعلام میگردد. رأی صادره در اجرای بند (ب) ماده 84 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392 ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ توسط ریاست محترم دیوان عدالت اداری و یا ده نفر از قضات دیوان قابل اعتراض می باشد. /ت

 

نبی الله کرمی

رئیس هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

دیوان عدالت اداری