پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/ 96/1253 

موضوع:

ابطال بخشنامه شماره 210/19419 مورخ 27/4/1396 رئیس مرکز نوسازی و توسعه منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی

تاریخ رأی:

شنبه 29 تير 1398

شماره دادنامه:

9809970906010129                  

هیأت تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

 

* شماره پــرونـده : هـ ع/ 96/1253     شماره دادنامه: 9809970906010129                   تاریخ:  29/4/98

* شـاکــی : آقای حسین زرکوب

* طرف شکایت : اداره کل راه و شهرسازی اصفهان ، وزارت راه و شهرسازی

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال بخشنامه شماره 210/19419 مورخ 27/4/1396 رئیس مرکز نوسازی و توسعه منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* متن مقرره مورد شکایت  :

به پیوست تصویر نامه شماره 1434/96/5030 مورخ 22/4/1396 اداره کل امور فنی مستمری های سازمان تأمین اجتماعی به انضمام بخشنامه شماره 2/58 مستمری ها به شماره 3516/96/100 مورخ 7/4/1396 مدیر عامل محترم سازمان تأمین اجتماعی با موضوع بازنشستگی کارکنان دستگاههای اجرایی به استناد ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری برای استحضار و اقدام ارسال می گردد.

شایان ذکر است با احراز 30 سال سابقه کسور بیمه پردازی دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس و پایین تر نیازی به درخواست کارکنان مشمول قانون تأمین اجتماعی نمی باشد و آن اداره کل رأساً نسبت به صدور ابلاغ بازنشستگی اقدام و طی رونوشت به شعبه مربوط تأمین اجتماعی برای اقدامات بعدی اعلام می نماید. بدیهی است ایثارگران عزیز تابع قوانین و مقررات مربوط به خود می باشند.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت:

1- به موجب ماده 101 قانون مدیریت خدمات کشوری ، کلیه کارمندان پیمانی دستگاههای اجرایی از لحاظ برخورداری از مزایای تأمین اجتماعی نظیر بازنشستگی ، از کار افتادگی ، فوت ، بیکاری و درمان با رعایت این قانون مشمـول قانون تأمین اجتماعی می شوند. بدین ترتیب ، به موجب حکم مقرر در این ماده ، مقررات قانون تأمین اجتماعی باید بر وضعیت این گروه حاکم باشد. از سوی دیگر به موجب ماده 78 قانون تأمین اجتماعی ، کارفرما می تواند بازنشستگی بیمه شدگانی را که حداقل پنج سال پس از رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در این قانون به کار خود ادامه داده اند ، از سازمان تقاضا نماید. در مقابل ، بخشنامه مورد شکایت مقرر نموده که در صورت احراز 30 سال سابقه کسور بیمه پردازی دارندگان مدرک لیسانس و پایین تر نیازی به درخواست کارکنان مشمول قانون تأمین اجتماعی برای بازنشستگی وجود ندارد و آن اداره کل رأساً نسبت به صدور ابلاغ بازنشستگی اقدام خواهد کرد. از این رو ، این بخشنامه به دلیل عدم لحاظ پنج سال پس از رسیدن به سن بازنشستگی برای افرادی که پس از رسیدن به سن بازنشستگی به کار خود ادامه داده اند ، مغایر با حکم مقرر در ماده 78 قانون تأمین اجتماعی می باشد.

*خلاصه مدافعات طرف شکایت :

مدیر کل راه و شهرسازی استان اصفهان به موجب لایحه شماره 61005/96/11 مورخ 2/11/1396 ضمن رد اظهارات شاکی ، مواردی را مطرح نموده که مختصراً به شرح ذیل است :

1- نامه مورد اعتراض صرفاً به منظور اطلاع ادارات راه و شهرسازی استانها و برای اقدام به مفاد بخشنامه شماره 2/58 مستمریها به شماره 3516/96/1000 مورخ 7/4/1396 مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی صادر گردیده که از مصادیق آیین نامه یا مقررات دولتی نمی باشد. لذا طرح موضوع از باب ابطال فاقد توجیه قانونی است.

2- با توجه به اینکه شاکی در زمان ابلاغ بازنشستگی دارای بیش از سی سال سابقه خدمت در مشاغل غیر تخصصی و بیش از شصت سال سن بوده است ، در چارچوب ضوابط و مقررات از جمله تبصره 2 ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری ، دستگاه محل خدمت مکلف به بازنشستگی ایشان بدون تقاضای کارمند بوده است.

3- در این خصوص سازمان تأمین اجتماعی طی بخشنامه 2/58 ، بازنشستگی کارکنان دستگاههای اجرایی مشمول قانون تأمین اجتماعی را وفق ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری تنفیذ نموده است.

4- معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور به موجب بخشنامه شماره 84856/200 مورخ 9/9/1388 مصوبه شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی موضوع شمول و عدم شمول مقررات ماده 103 قانون مزبور درباره آن دسته از کارکنان دستگاههای اجرایی که مشترک صندوق تأمین اجتماعی می باشند را به شرح زیر برای اجرا ابلاغ نموده است : " آن دسته از کارکنان دستگاههای اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری که مشترک صندوق تأمین اجتماعی می باشند ، از لحاظ برخورداری از مزایای تأمین اجتماعی ، مشمول قانون تأمین اجتماعی و از لحاظ شرایط بازنشستگی ، مشمول احکام قانون مدیریت خدمات کشوری از جمله ماده 103 قانون مزبور می باشند. "

علی ای حال ، نظر به آنکه ابلاغ بازنشستگی شاکی در اجرای مقررات مذکور و با رعایت قواعد قانونی صورت گرفته است ، تقاضای رد خواسته شاکی مورد استدعاست.

اعضای هیأت پس از شور به اتفاق آراء عقیده به عدم ابطال بخشنامه مورد شکایت دارند.

*رای هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی :

در خصوص شکایت آقای حسین زرکوب به طرفیت اداره کل راه و شهرسازی اصفهان به خواسته ابطال بخشنامه شماره 210/19419 مورخ 27/4/96 رئیس مرکز نوسازی و توسعه منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی که به موجب آن به استناد ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری کسانیکه 30 سال سابقه خدمت داشته و مدرک تحصیلی آن ها لیسانس و پایین تر باشند نیازی به درخواست کارکنان مشمول تأمین اجتماعی نیست. اداره کل رأساً نسبت به صدور ابلاغ بازنشستگی اقدام و رونوشتی به شعبه تأمین اجتماعی ارسال می کند. موضوع بخشنامه بر خلاف ماده 78 از قانون تأمین اجتماعی بوده و لذا موجبات محرومیت 5 سال از ادامه خدمت بعد از 30 سال را فراهم کرده است و تقاضای ابطال آن را دارد. مشتکی عنه طی لایحه شماره 61005/96/11 مورخ 2/11/96 اختصاراً اظهار داشته است موضوع مورد شکایت بخشنامه نیست بلکه یک نامه در حدود اطلاع رسانی بخشنامه شماره 2/58 مستمریها و به شماره 3516/96/1000 مورخ 4/7/96 مدیر کل سازمان تأمین اجتماعی بوده و هیچگونه مقرره جدید و قاعده ای ایجاد نکرده است. از طرفی موضوع در راستای تبصره 2 ماده 103 از قانون مدیریت خدمات کشوری است. هیأت تخصصی کار و بیمه و تأمین اجتماعی پس از طرح موضوع و شور به اتفاق آراء مقرره مورد شکایت را صرفاً در راستای بخشنامه صادره از سوی مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی فوق الذکر و تبصره 2 ماده 103 از قانون مدیریت خدمات کشوری و ابلاغ آن به مراجع ذیربط تشخیص و موضوع را قابل طرح دانسته ولیکن قابل ابطال نمی دانند. بنا به مراتب به استناد بند (ب) ماده 84 از قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری حکم به رد شکایت آقای حسین زرکوب صادر و اعلام می گردد. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور قابل اعتراض از سوی ریاست محترم کل دیوان عدالت اداری و یا ده نفر از قضات دیوان عدالت اداری است. /ت

نبی الله کرمی

رئیس هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری