پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

9601535                 

موضوع:

ابطال بند 6 بخشنامه شماره 5؍710 مورخ 10؍3؍96معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش 

تاریخ رأی:

يکشنبه 16 تير 1398

شماره دادنامه:

9809970906010113               

هیات تخصصی استخدامی

 

* شماره پــرونـــده : 9601535                 شماره دادنامه: 9809970906010113                تاریخ:  16/4/98

* شاکی : آقای مهدی شواخی زواره

*طرف شکایت : وزارت آموزش و پرورش

*موضوع شکایت و خواسته : ابطال بند 6 بخشنامه شماره 5؍710 مورخ 10؍3؍96معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* مقرره مورد شکایت:

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به موجب بخشـنامه مورد اعتراض در خصـوص معلمان حق التدریسی که به استخدام آموزش و پرورش درآمده اند و تا زمان لازم الاجرا شدن قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی مصوب سال 95 درآموزش و پرورش اشتغال داشته اند طی بخشنامه فوق الذکر در اجرای قانون مذکور مواردی را مقرر کرده است که بند 6 آن که مورد شکایت شاکی قرار گرفته که به شرح زیر می باشد :

6- صندوق های بازنشستگی پس از دریافت کامل اقساط کسور بازنشستگی ، موظف به احتساب سوابق مذکور در بازنشستگی واجدین شرایط می باشند. بدیهی است احتساب ایام حق التدریسی در سوابق خدمت مندرج در احکام کارگزینی نیز منوط به تحقق شرایط فوق خواهد بود.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :در هیچکدام از تبصـره های قانون طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی ، به اینکه تاریخ صدور حکم احتساب سوابق دولتی قبل از استخدام باید پس از واریز آخرین قسط کسور صندوق بازنشستگی باشد اشاره ای نشده است. لذا بند 6 بخشنامه شماره 5؍710 مورخ 10؍3؍96 آموزش و پرورش منطبق با قانون نیست. همچنین در اجرای ماده 34 قانون استخدام کشوری و بخشنامه 42؍1د مورخ 20؍3؍1358 اداره کل امور اداری ، وزارت متبوع ایام خدمت قبل از استخدامرسمی که حقوق و مزایای آن از محل اعتبارات دولتی پرداخت شده است را باید از تاریخ استخدام آزمایشی مورد محاسبه قرار می داد که چنین نکرده اند و بر خلاف قانون 6 سال و 3 ماه پس از استخدام رسمی ایام مزبور را محاسبه کرده اند.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، سرپرست دفتر حقوقی ، املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش و پرورش به موجب لایحه شماره 231007؍81014؍11؍97 به طور خلاصه پاسخ داده است : وفق قسمت اخیر ماده واحده طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی ... مصوب سال 95 مقرر شده ... صندوق های بازنشستگی نیز پس از دریافت اقساط موظف به احتساب سوابق مذکور در بازنشستگی واجدان شرایط می باشند. با توجه به این فراز قانونی بند 6 مصوبه مورد اعتراض صادر شده است. بدیهی است احتساب ایام حق التدریس (خدمت غیر تمام وقت) در سوابق خدمت مندرج در احکام کارگزینی منوط به پرداخت کسورات مربوط توسط مستخدم است و صندوق های بازنشستگی مکلفند پس از دریافت کامل اقساط نسبت به احتساب سنوات اقدام نمایند و حکم این قانون به گذشته و به زمان استخدام قابل تسری نمی باشد و اثر قانون در احتساب سنوات پاره وقت ، ناظر به آینده و زمان پرداخت اقساط شده است. بنابراین بند 6 دستورالعمل مورد اعتراض عیناً منبعث از قانون است.

* پرونده در جلسه مورخ 2؍4؍1398 هیأت تخصصی استخدامی مطرح گردید و پس از استماع گزارش عضو محترم هیأت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای اکابری ، موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضاء به اتفاق آراء مفاد مقرره مورد شکایت را قابل ابطال ندانستند ، بنابراین به استناد بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به شرح زیر مبادرت به صدور رأی می شود.

« رأی هیات تخصصی استخدامی »

با توجه به اینکه به موجب ماده واحده طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب 1395 مقرر شده معلمان حق التدریسی که به استخدام آموزش و پرورش در آمده اند و تا زمان لازم الاجرا شدن این قانون در وزارت آموزش و پرورش اشتغال دارند به منظور احتساب سابقه خدمت ایام حق التدریس که به تایید وزارت آموزش و پرورش می رسد در سوابق خدمت و بازنشستگی ، سهم خود و دولت را به صورت نقد ( یکجا ) یا اقساط به طور کامل پرداخت نمایند. مستفاد از ماده مذکور این است که پس از پرداخت کسور ، سوابق خدمت ایام حق التدریسی احتساب خواهد شد و قرینه این مطلب عبارت بعدی ماده واحده الحاقی است که مقرر داشته : صندوق های بازنشستگی نیز پس از دریافت اقساط موظف به احتساب سوابق مذکور در بازنشستگی واجدان شرایط می باشند و این عبارت دلیلی است بر اینکه احتساب سنوات خدمت غیررسمی ( پاره وقت ) پس از پرداخت آخرین قسط کسور بازنشستگی امکان پذیر می باشد ، مضافاً ممکن است در حین پرداخت کسور ، معلم از ادامه پرداخت ناتوان یا منصرف شود و عقلاً و منطقاً می بایست پرداخت کامل شود تا سوابق خدمت غیررسمی در حکم کارگزینی احتساب شود. بنابراین بند 6 مصوبه مورد شکایت که شرط احتساب سوابق خدمتی را مانند سوابق بازنشستگی منوط به بازپرداخت کامل اقساط کسور بازنشستگی عنوان داشته است مغایرتی با قانون صدرالذکر نداشته بلکه در راستای اجرای آن قانون بوده و قابل ابطال تشخیص داده نمی شود.

این رأی مستند به بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری صادر و ظرف بیست روز پس از صدور، از سوی ده تن از قضات یا رئیس محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می باشد.

 

رضا فضل زرندی

رئیس هیات تخصصی استخدامی