پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/96/1223 

موضوع:

ابطال تبصره 10 بند 1 عوارض ابقاء ساختمان ، تغییر کاربری ، پذیره ، مازاد تراکم و پارکینگ بعد از رأی کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری

تاریخ رأی:

يکشنبه 16 تير 1398

شماره دادنامه:

9809970906010112               

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

 

* شماره پــرونـــده : هـ ع/96/1223          شماره دادنامه: 9809970906010112                تاریخ:  16/4/98

* شـاکــی : آقای سید سجاد خازن

* طرف شکایت : شورای اسلامی شهر مشکین دشت

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه: ابطال تبصره 10 بند 1 عوارض ابقاء ساختمان ، تغییر کاربری ، پذیره ، مازاد تراکم و پارکینگ بعد از رأی کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی شهر مشکین دشت به خواسته ابطال تبصره 10 بند 1 عوارض ابقاء ساختمان ، تغییر کاربری ، پذیره ، مازاد تراکم و پارکینگ بعد از رأی کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

تبصره 10 – عوارض بناهای ابقاء شده بعد از کمیسیون ماده صد شهرداریها نیز در این بخش همراه تراکم و غیره برابر رأی شماره 786 مورخ 9/9/96 دیوان عدالت اداری محاسبه می گردد. ( جدول محاسبه عوارض بعد از کمیسیون ما قبل سال 1375 معاف می باشد. )

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت : 

شاکی به موجب دادخواستی تقاضای ابطال مقرره مورد شکایت را مطرح کرده و در تبیین مبنای خواسته خود اعلام داشته است:

1- در ماده 100 قانون شهرداری و تبصره های آن ، تخلفات ساختمانی مشخص شده و تعیین تکلیف آنها در صلاحیت کمیسیون موضوع این ماده قرار گرفته است. بر همین اساس مصوبه مورد شکایت که بر اساس آن ، عوارضی برای تخلفات مشمول جرایم تعیین شده توسط کمیسیون ماده 100 وضع شده است ، مغایر با حکم مقرر در ماده 100 قانون شهرداری می باشد.

2- هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به موجب آرای متعدد از جمله آرای شماره 358-354 مورخ 14/10/1380 و 243 مورخ 1/4/1395 ، رأی به ابطال مصوبات شوراهای اسلامی در خصوص وضع عوارض برای تخلفات مشمول جرایم کمیسیون ماده 100 صادر کرده است و مصوبه مورد شکایت مغایر با مفاد آرای فوق می باشد.

3- طبق ماده 4 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ، دریافت هرگونه وجه از اشخاص جز در موارد مشخص شده توسط قانون ممـنوع است و مـواد 301 و 303 قانون مدنی نیز بر ضـامن بودن فردی که مالی را من غیر حق دریافت می کند و لزوم استردادآن مال دلالت دارند. از این رو مقرره مورد شکایت که بدون تجویز قانونگذار ، دریافت وجه از مردم را مقرر نموده با حکم مقرر در ماده 4 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و مواد 301 و 303 قانون مدنی مغایر است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، رئیس شورای اسلامی شهر مشکین دشت به موجب لایحه شماره 733 مورخ 5/8/97 به طور خلاصه توضیح داده است که :

شورای اسلامی شهر مشکین دشت طی لایحه دفاعیه تقدیمی اعلام نموده شاکی با توجه به تخلفات ساختمانی صورت گرفته و اتخاذ تصمیم از سوی کمیسیون ماده صد مبنی بر جریمه به منظور پرداخت جریمه و عوارض اقدام به انعقاد قرارداد مورخ 15/12/95 با شهرداری نموده و حق هرگونه ادعایی را از خود سلب نموده است.

ضمن اینکه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به موجب دادنامه به شماره 587 مورخ 25/11/83 و 243 مورخ 23/4/87 اخذ عوارض را مغایر با قانون ندانسته است. لذا رد شکایت مورد استدعاست.

 

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید.

* رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

طبق بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن سیاست های عمومی دولت که از سوی وزارت کشور اعلام می شود از جمله وظایف و مسئولیت های شورای اسلامی شهرها محسوب شده و در تبصره یک ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 ، وضع عوارض محلی جدید ، با رعایت مقررات مربوطه تجویز شده است و با توجه به اینکه وضع و اخذ عوارض صدور پروانه ساختمانی در تراکم پایه و مازاد بر تراکم توسط شوراهای اسلامی و شهرداری ها طبق بند (ب) رأی شماره 79 مورخ 21/2/1395 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات قانونی تشخیص نگردیده و طبق آراء شماره 587 مورخ 25/11/83 و 786 مورخ 9/8/1396 هیات عمومی عوارض از جمله حقوق دیوانی بوده و غیر از جرائم مربوط به کمیسیون های ماده صد قانون شهرداریها می باشد بنابراین تبصره 10 بند 1 عوارض ساختمان از تعرفه شهرداری مشکین دشت مصوب شورای اسلامی شهر مشکین دشت برای سال 97 مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات نبوده و به استناد مواد 12 و 84  قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است. /ت

 

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

دیوان عدالت اداری