پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/ 97/89   

موضوع:

ابطال بخشنامه شماره 36739/12/2 – 21/5/1394 مدیر کل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور

تاریخ رأی:

يکشنبه 16 تير 1398

شماره دادنامه:

9809970906010107               

هیات تخصصی اداری و امور عمومی

 

* شماره پــرونـــده : هـ ع/ 97/89        شماره دادنامه: 9809970906010107                تاریخ:  16/4/98

* شاکی : آقای حسن پناهی به وکالت از آقای علی زارع

*طرف شکایت : 1- سازمان ثبت احوال 2- اداره ثبت احوال شیراز

*موضوع شکایت و خواسته : ابطال بخشنامه شماره 36739/12/2 21/5/1394 مدیر کل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 *دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

وکیل شاکی طی شرحی ابراز داشته است که : موکل بنده به دلیل وجود و بروز مشکلات خانوادگی درخواست تغییر نام فامیلی خود از زارع به رازی را از اداره ثبت احوال شیراز خواسته است که آن اداره به واسطه وجود بخشنامه مورد شکایت از پذیرش و قبول این امر خودداری نموده است. این در حالی است که مطابق ماده 40 قانون ثبت احوال تغییر نام خانوادگی از وظایف و صلاحیت های آن اداره می باشد. بنابراین عدم انجام این وظیفه قانونی خلاف مقررات است.

* متن مقرره مورد شکایت :

اداره کل ثبت احوال استان فارس

سلام علیکم

عطف به نامه شماره 3844/2/23 مورخ 12/5/94 بدینوسیله اعلام می گردد کلیه واژه های مورد اشاره در نامه فوق از واژه های مناسب جهت نام خانوادگی محسوب می گردد و قابل تغییر نمی باشد. خواهشمند است دستور فرمائید منبعد مکاتبات با عنوان و امضاء و یا از طریق آن مدیریت محترم صورت پذیرد.                                                                                     

                                                                                      مدیر کل اسناد هویتی

*خلاصه مدافعات طرف شکایت :

مدیر کل امور حقوقی و هماهنگی امور استانهای سازمان ثبت احوال کشور به موجب لایحه شماره 22760/11/2 – 29/3/1397 به شرح ذیل به دفاع از بخشنامه پرداخت :

1- نامه مورد اعتراض شاکی اساساً بخشنامه نمی باشد بلکه نامه مزبور تنها نظریه ای است که اداره کل اسناد هویتی سازمان صرفاً در ارتباط با استعلام اداره کل ثبت احوال استان فارس صادر نموده است. فلذا موضوع شکایت شاکی قابل طرح در هیأت عمومی یا شعب دیوان عدالت اداری نمی باشد.

2- مستند به ماده 40 قانون ثبت احوال مصوب 1355 ، رسیدگی به انتخاب و یا تغییر نام خانوادگی افراد در صلاحیت سازمان ثبت احوال کشور می باشد. بنابراین رسیدگی به خواسته شاکی مبنی بر الزام این سازمان نسبت به تغییر نام خانوادگی فرزندش ( علی ) از نام خانوادگی پدر « زارع » به نام خانوادگی ناپدری « رازی » از صلاحیت ذاتی دیوان عدالت اداری خارج می باشد.

3- با توجه به نص صریح تبصره ذیل ماده 41 قانون ثبت احوال مصوب 1355 که مقرر می دارد : « نام خانوادگی فرزند همان نام خانوادگی پدر خواهد بود ... » ، بنابراین تا زمانی که نام خانوادگی پدر تغییر نیافته باشد ، تغییر نام خانوادگی فرزندان زیر 18 سال قانونی نخواهد بود.

با عرض مراتب از محضر قضات محترم تقاضای رسیدگی و صدور حکم به رد دعوی مطروحه مورد استدعاست. /ت

*رای هیأت تخصصی اداری و امور عمومی :

در خصوص شکایت شاکی یاد شده به طرفیت 1- سازمان ثبت احوال 2- اداره ثبت احوال شیراز به خواسته ابطال بخشنامه شماره 36739/12/2 مورخ 21/5/94 مدیر کل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور ، نظر به اینکه رسیدگی به انتخاب و یا تغییر نام خانوادگی افراد بر اساس ماده 40 قانون ثبت احـوال مصوب 1355 در صـلاحیت سازمان ثبت احـوال بوده و در مانحن فیه نیز مرجع طرف شکایت واژه های مورد اشاره در نامه معترض عنه را مناسب تشخیص و غیر قابل تغییر اعلام نموده لذا مصوبه معترض عنه از حیث تشخیص مناسب یا غیر مناسب بودن نام خانوادگی مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات تشخیص نگردیده و مستنداً به ماده 84 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رای به رد شكايت صادر و اعلام می نماید. رأی صادره ظرف بیست روز از تاریخ صدور ، از سوی رئیس دیوان یا ده نفر از قضات دیوان قابل اعتراض است. /ت

 

 

سید کاظم موسوی

رئیس هیأت تخصصی اداری و امور عمومی

دیوان عدالت اداری