پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/96/1803 و 97/3234  

موضوع:

ابطال بند 1 بخش 13 فصل 2 عوارض بالکن و پیش آمدگی سال 95

تاریخ رأی:

سه شنبه 21 خرداد 1398

شماره دادنامه:

97 - 9809970906010096

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

 

 * شماره پرونده : هـ ع/96/1803 و 97/3234      شماره دادنامه:97-9809970906010096          تاریخ:  19/3/98

* شـاکــی : آقایان سید مهدی احمدی نژاد و مسعود قاسم پور جهانگیر

* طرف شکایت : شورای اسلامی شهر کرج

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه: ابطال بند 1 بخش 13 فصل 2 عوارض بالکن و پیش آمدگی سال 95

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی شهر کرج به خواسته ابطال بند 1 بخش 13 فصل 2 عوارض بالکن و پیش آمدگی سال 95 به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

بخش 13- فصل 2 :

عوارض بالکن و پیش آمدگی عوارض دپوی مصالح عوارض تفکیک اعیانی عوارض مجری ذیصلاح و عوارض توسعه ایستگاه آتش نشانی 5% حق النظاره و دیوار کشی کارمزد فک پلمپ

1- عوارض بالکن و پیش آمدگی

1-1- در صورتیکه پیش آمدگی در معبر عمومی به صورت روبسته و زیربنای مفید مورد استفاده واحدهای مسکونی ، تجاری ، اداری ، صنعتی قرار گیرد علاوه بر اینکه جزء زیربنای مفید محسوب و عوارض مربوطه وصول خواهد شد و علاوه بر آن از هر متر مربع پیش آمدگی P4 ( قیمت منطقه ای روز دارائی ) محاسبه و اخذ گردد.

1-2- چنانچه پیش آمدگی به صورت روباز و فاقد دیوارهای جانبی باشد ( تراس ) فقط p2 وصول خواهد شد.

1-3- چنانچه پیش آمدگی سقف آخرین طبقه بنا صرفاً به صورت سایه بان مورد استفاده قرار گیرد مشمول مقررات این تعرفه نخواهد بود.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت : 

1- مخالفت مصوبه با ماده 100 قانون شهرداری و تبصره های آن ؛ چرا که مقنن در زمینه مرجع تعیین عوارض و کیفیت احتساب جرایم تخلفات ساختمانی و وصول آن ها در ماده 100 قانون شهرداری تعیین تکلیف کرده است. لذا مصوبه شورای مذکـور که متضمن وضع قاعـده آمره در خصوص وصول عوارض پذیره و اضـافه تـراکم و تخلفـاتی مانند پیش آمدگی بالکن ، علاوه بر جرایم تخلفات ساختمانی می باشد ، خارج از حدود اختیارات قانونی شورای شهر است.

2- مخالفت مصوبه با ماده 4 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که اخذ هرگونه وجه از اشخاص را ممنوع دانسته است.

3- مخالفت با دادنامه شماره 242 – 1/4/95 که تصویب عوارض زیر بنا ، پذیره ، اضافه تراکم و تغییر کاربری علاوه بر جرایم کمیسیون ماده 100 را خارج از حدود اختیارات شورای شهر کرج می داند. ( البته این رای به موجب اعمال ماده 91 در تعارض با رأی شماره 578 نقض گردید که منجر به صدور رأی شماره 786 شد.)

4- مخالفت با دادنامه شماره 848 – 11/12/87 که به ابطال مصوبه ای در خصوص عوارض احداث بنای مازاد بر تراکم رأی داده است.

* خلاصه مدافعات طرف شکایت :

هر چند نسخه دوم دادخواست شاکیان به شماره بایگانی 49500 به تاریخ 27/12/96 در تاریخ 1/2/97 به شورای شهر کرج ابلاغ گردید لیکن مدیر منطقه 8 شهرداری کرج طی لایحه دفاعیه ای ، مواردی را به شرح زیر اظهار داشت :

1- مصوبه شورا وفق بند 16 ماده 71 و ماده 77 قانون تشکیلات شوراها به تصویب رسیده است.

2- تعیین عوارض تبدیل یک واحد مسکونی به دو یا چند واحد مسکونی ، برابر آراء شماره 315-13/6/91 و 26-19/1/92 هیأت عمومی دیوان خلاف قانون و خارج از اختیارات تشخیص داده نشد.

3- رأی شماره 242 نیز به موجب رأی 786-9/8/96 نقض گردید.

لذا حکم به رد دعوی مورد استدعاست. /ت

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر در جلسه بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید .

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

طبق بند 16 ماده 71 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 ، تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن سیاست های عمومی دولت که از سوی وزارت کشور اعلام می شود از جمله وظایف و مسئولیتهای شورای اسلامی شهر محسوب شده و در تبصره یک ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1387 وضع عوارض محلی جدید که تکلیف آنها در این قانون مشخص نشده باشد با رعایت مقررات مربوطه تجویز شده است و با توجه به اینکه وضع و اخذ عوارض صدور پروانه ساختمانی در تراکم پایه و مازاد بر تراکم توسط شوراهای اسلامی و شهرداریها طبق بند (ب) رأی شماره 79 - 21/2/1395 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات قانونی تشخیص نگردیده و نظر به اینکه جرایم مندرج در تبصره های ماده صد قانون شهرداری در واقع و نفس الامر به منزله مجازات تخلفات ساختمانی مورد نظر مقنن بوده و انواع گوناگون عوارض قانونی در حقیقت از نوع حقوق دیوانی ناشی از اعمال مجاز محسوب می شود و آراء شماره 587 مورخ 25/11/83 و 786 مورخ 9/8/1396 هیات عمومی دیوان عدالت اداری مؤید آن می باشد. بنابراین بند 1 بخش 13 فصل 2 از تعرفه عوارض و بهای خدمات سال 95 شهرداری کرج تحت عنوان عوارض بالکن و پیش آمدگی مصوب شورای اسلامی شهر کرج مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات نبوده و به استناد مواد 12 و 84  قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است ./ت

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

دیوان عدالت اداری