پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع /97/1781     

موضوع:

ابطال نامه شماره 13730/97/م مورخ 17/4/97 معاون اداری – مالی و مدیریت منابع دانشگاه جامع علمی - کاربردی  

تاریخ رأی:

يکشنبه 15 ارديبهشت 1398

شماره دادنامه:

9809970906010029         

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

* شماره پــرونـــده : هـ ع /97/1781        شماره دادنامه: 9809970906010029         تاریخ:  14/2/98

* شـاکــی : آقای وحید صاحبی هرس

*طرف شکایت :  دانشگاه جامع علمی کاربردی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال نامه شماره 13730/97/م مورخ 17/4/97 معاون اداری مالی و مدیریت منابع دانشگاه جامع علمی - کاربردی  

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت دانشگاه جامع علمی کاربردی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به خواسته ابطال نامه شماره 13730/97/م مورخ 17/4/97 معاون اداری مالی و مدیریت منابع دانشگاه جامع علمی - کاربردی به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد:

« نظر به نزدیک شدن موعد شروع ثبت نام و انتخاب واحد تابستان سال تحصیلی 97-96 به پیوست تصویر مصوبه ششم از صورتجلسه سی و سومین نشست عادی هیأت امنای دانشگاه جامع علمی کاربردی مورخ 10/4/96 در خصوص اصلاح آیین نامه شهریه دوره های علـمی کاربردی و دریافت شـهریه ثابت به صـورت کامل در تابستان برای واحـد کارورزی به منظور اطلاع رسانی لازم به مؤسسات و مراکز آموزشی تحت نظارت ارسال می شود.

( شهریه ثابت برای دوره های تابستان که درس کارورزی ارائه نمی شود ، کماکان بدون تغییر به میزان 50 درصد شهریه ثابت نیم سال تحصیلی در سامانه آموزشی هم آوا محاسبه می شود. )

* دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

1- مطابق ماده 4 قانون مدنی اثر قانون نسبت به آتیه است و قانون نسبت به ماقبل خود اثر ندارد. و مصوبه مورد اعتراض نیز علی القاعده نسبت به آتیه واجد اثر است و عطف بماسبق نمی شود چرا که زمان وضع مصـوبه به تاریخ 17/4/97 می باشد و آیین نامه صرفاً درخصوص دانشجویان جدید الورود قابل اعمال و دریافت می باشد و این در حالی است که ورودی های مهر ماه 1396 از مشمول مفاد مصوبه معترض عنه خارج می باشد.

 

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مشاور رئیس و مدیر کل دفتر حقوقی به موجب لایحه شماره 30014/97/م مورخ 2/8/1397 به طور خلاصه توضیح داده است که :

طرف شکایت در مقام دفاع از شکایت طی لایحه دفاعیه ارسالی بیان داشته است که :

1- نامه معترض عنه ، بر مبنای اصلاح آیین نامه شهریه دوره های علمی – کاربردی مصوب هیأت امناء دانشگاه تنظیم و ابلاغ شده است. بنابراین با فرض ابطال نامه مذکور ، مقررات مورد اشاره که اساس و مبنای نامه است ، باطل نمی شود به قوت خود باقی خواهد بود.

2- در نامه موضوع خواسته ، به اجرای مفاد آن نسبت به گذشته اشاره ای نشده است و بدیهی است که محتوای نامه مورد اعتراض و حکم اصلاحیه ماده 2 آیین نامه شهریه دوره های علمی–کاربردی نسبت به وضعیت هایی که پس از تصویب آن مصداق می یابد لازم الاجراست و بر دانشجویانی که در گذشته درس کارورزی داشته اند حاکم نیست.

3- نامه فوق در راستای اصلاحیه آیین نامه در تاریخ 10/4/96 به تصویب هیأت امناء رسیده است و اگر دانشگاه آنرا در تابستان ( پس از آن ) اجرا کرده به مفهوم عطف بماسبق شدن آن نیست.

4- ملاک در اصل عطف بماسبق نشدن قوانین و مقررات زمان پذیرش دانشجو و ورود به مرکز علمی کاربردی نیست. بلکه وضعیتی است که دانشجو مصداق اصلاحیه آیین نامه باشد و در خصوص خواهان ، ایشان تا زمان تصویب اصلاحیه درس کارورزی را انتخاب نکرده است و در زمان انتخاب این واحد ، ضوابط اصلاحی جدید ( مبنی بر دریافت شهریه ثابت به طور کامل ) بر وی حاکم شده است.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

در خصوص شکایت شاکی به طرفیت دانشگاه جامع علمی کاربردی به خواسته ابطال نامه شماره 13730/97 مورخ 17/4/97 معاونت اداری – مالی و مدیریت منابع از آن جهت که ناظر به دانشجویان در حال تحصیل قبل از لازم الاجرا شدن دانسته و آنرا عطف بماسبق نموده و مغایر با ماده 4 قانون مدنی اعلام نموده نظر به اینکه مصوبه مورد شکایت در مورد آندسته از دانشجویانی که بعد از تصویب آن مبادرت به انتخاب دوره کارورزی می نمایند حاکمیت دارد و از طرفی بر اساس آراء صادره از هیأت عمومی دیوان عدالت اداری تغییر مقررات آموزشی و یا تصویب مقررات جدید در مراکز آموزشی و اعمال آن نسبت به دانشجویان در حال تحصیل ولو اینکه قبلاً شروع به تحصیل نمایند و در زمان شروع به تحصیل آنان مقرره جدید وجود نداشته است از مصادیق عطف بماسبق شدن تلقی نگردیده در نتیجه شکایت شاکی از حیث عطف بماسبق شدن نبوده لذا رأی به رد شکایت شاکی صادر و اعلام می دارد. رأی صادره ظرف بیست روز پس از صدور از سوی ریاست محترم دیوان یا ده نفر از قضات قابل اعتراض خواهد بود. /ت

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری