پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع؍ 97؍1963  

موضوع:

ابطال بند یک بخشنامه شماره 31792؍200 مورخ 21؍6؍79 معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور

تاریخ رأی:

يکشنبه 15 ارديبهشت 1398

شماره دادنامه:

9809970906010025           

هیات تخصصی استخدامی

* شماره پــرونـــده :هـ ع؍ 97؍1963          شماره دادنامه: 9809970906010025            تاریخ:  14/2/98

* شاکی :آقای مجید ملکی

*طرف شکایت :سازمان اداری و استخدامی کشور

*موضوع شکایت و خواسته :ابطال بند یک بخشنامه شماره 31792؍200 مورخ 21؍6؍89 معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

*متن مقرره مورد شکایت:

بخشنامه شماره 31792؍200 مورخ 21؍6؍79 :

شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در جلسه مورخ 1؍6؍1389 بنا به پیشنهاد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور و به استناد بند های 4 و 5 ردیف ب ماده 116 قانون مدیریت خدمات کشوری و با توجه به ابهام ها و سوال های دستگاه های اجرایی در رابطه با عبارت « تحصیلات دانشگاهی کارشناسی ارشد و بالاتر » مندرج در بند الف ماده 103 قانون مذکور ، موارد زیر را به عنوان مصادیق عبارت فوق تعیین نمود.

بند 1 - مدارک تحصیلی رسمی دانشگاهی کارشناسی ارشد و بالاتر با ارزش علمی

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی به موجب درخواستی ، تقاضای ابطال بخشنامه معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور را کرده و در تبیین خواسته خود چنین عنوان کرده است : ایراد شکلی وارد بر بخشنامه این است که به تأیید رئیس جمهور نرسیده است. دادنامه شماره 775 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نیز مؤید این امر است. از لحاظ ماهوی نیز بند یک بخشنامه اجرای بند (الف) ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری را محدود کرده است. توضیح اینکه به موجب بند (الف) ماده 103 قانون مذکور ، دستگاه های اجرایی می توانند کارمند خود را با حداقل سی سال سابقه برای مشاغل غیر تخصصی و سی و پنج سال سابقه برای مشاغل تخصصی با تحصیلات دانشگاهی کارشناسی ارشد و بالاتر با درخواست کارمند برای سنوات بالاتر از سی سال بازنشسته کنند در حالی که در بند یک بخشنامه مورد اعتراض عبارت « مدرک تحصیلی رسمی دانشگاهی کارشناسی ارشد و بالاتر با ارزش علمی» قید شده و همین امر باعث شده تا عده زیادی از دانش آموختگان کارشناسی ارشد نتوانند به حقوق مکتسبه خود دست یابند. زیرا مدرک کارشناسی ارشد اخذ شده از«مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی» مدرک دانشگاهی محسوب نشده و دارندگان این مدرک از حق مذکور در بند (الف) ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری محروم شده اند.

* خلاصه مدافعات طرف شکایت :

سازمان اداری و استخدامی کشور به موجب لایحه شماره 414496 مورخ 6؍8؍1397 دفاعیات خود را به شرح ذیل ارائه کرده است :1- عبارت « تحصیلات دانشگاهی کارشناسی ارشد » موضوع بند (الف) ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری به آن دسته از فارغ التحصیلانی اطلاق می گردد که از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش پذیرفته شده و مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه ها اخذ می کنند. لذا مدرک تحصیلی معادل کارشناسی ارشد مورد قبول نیست. مستند به نامه شماره 87221 مورخ 24؍4؍1397 مدیر کل دفتر آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی که شاکی مدرک کارشناسی ارشد خود را از آن دریافت کرده ، هیچگونه مجوزی از شورای گسترش وزارت علوم ندارد و پذیرش دانشجو نیز از طریق کنکور سراسری نبوده و برگزاری دوره های مربوطه در مؤسسه مذکور صرفاً جهت ارتقاء سطح علمی کارکنان مربوطه بوده است.2- مطابق نامه شماره 162496 مورخ 16؍8؍1388 رئیس جمهور وقت ، طی تفویض نامه مذکور ، کلیه وظایف و اختیارات و مسئولیت های مربوط در زمینه اداری و استخدامی به حوزه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی واگذار شده است. لذا ایراد شاکی مبنی بر عدم تأیید مصوبه مزبور توسط رییس جمهور وارد نیست.

* پرونده در جلسه مورخ 25؍1؍1398 هیأت تخصصی استخدامی مطرح گردید و پس از استماع گزارش ، موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضاء به اتفاق آراء ، مفاد مقرره مورد شکایت را قابل ابطال ندانستند . بنابراین به استناد بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به شرح زیر مبادرت به صدور رأی می شود .

« رأی هیات تخصصی استخدامی »

با توجه به اینکه مطابق بند (الف) ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری مصب سال 1386 ، دستگاه های اجرایی می توانند کارمندان خود را با حداقل سی سال سابقه خدمت برای مشاغل غیرتخصصی و سی و پنج سال برای مشاغل تخصصی با تحصیلات دانشگاهی کارشناسی ارشد و بالاتر با درخواست کارمند برای سنوات بالاتر از سی سال بازنشسته کنند و از طرفی هیات عمومی دیوان عدالت اداری به موجب دادنامه شماره 775-7؍11؍1392 ، بندهای 2 ، 3 ، 4 و تبصره ذیل بخشنامه شماره 31792؍200–21؍6؍1389 معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور (بخشنامه مورد شکایت ) را به جهت اینکه کارمندان معادل تحصیلات دانشگاهی کارشناسی ارشد و بالاتر را مشمول بند (الف) ماده 103 قانون یاد شده دانسته بود ابطال نموده است ، لذا از آنجائیکه بند 1 مصوبه مورد شکایت با مفاد ماده 103 و رأی هیات عمومی انطباق دارد ، از طرفی ایراد شاکی مبنی بر خروج شورای توسعه از حدود اختیارات خود وارد نمی باشد چراکه بند 1 مصوبه مورد شکایت در واقع تکرار مفاد قانون است و تایید آن از سوی معاون وقت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور برابر تفویض اختیار رئیس جمهور وقت بوده است ، بنابراین و من حیث المجموع مقرره مورد شکایت مغایرتی با قانون ندارد و قابل ابطال تشخیص داده نمی شود و رأی به رد شکایت صادر می شود. این رأی مستند به بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری صادر و ظرف بیست روز پس از صدور، از سوی ده تن از قضات یا رئیس محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می باشد.

 

رضا فضل زرندی

رئیس هیات تخصصی استخدامی

دیوان عدالت اداری