پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/34   

موضوع:

ابطال بند 7 مصوبه شماره 1 جلسه شماره 146 مورخ 18/5/1391 و بند 1 مصوبه شماره 193 مورخ 17/4/1393 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات

تاریخ رأی:

يکشنبه 15 ارديبهشت 1398

شماره دادنامه:

9809970906010024              

هیات تخصصی اقتصادی مالی

 

* شماره پــرونـــده :  هـ ع/97/34              شماره دادنامه: 9809970906010024              تاریخ:  14/2/98

* شـاکــی : سازمان بازرسی کل کشور 

* طرف شکایت : کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال بند 7 مصوبه شماره 1 جلسه شماره 146 مورخ 18/5/1391 و بند 1 مصوبه شماره 193 مورخ 17/4/1393 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

سرپرست معاونت حقوقی و نظارت همگانی سازمان بازرسی کل کشور به موجب درخواست شماره 258658 مورخ 23/11/1396 تقاضای ابطال مقررات مورد شکایت را مطرح نموده و در تبیین خواسته خود به دلایل زیر استناد کرده است :

در تاریخ 23/12/1382 شورای اقتصاد ، مصوبه ای تحت عنوان « افزایش تعرفه های مخابراتی نسبت به نرخ مصوب و مورد عمل در بهمن ماه سال 1382 » را تصویب نموده که در آن نرخ مکالمات بین المللی تعیین شده است. مقررات مورد شکایت ، مبلغ دیگری را نیز به عنوان سهم اپراتورهای تلفن همراه و ثابت از مکالمات بین المللی تعیین کرده اند و در نتیحه علاوه بر مبلغ مندرج در مصوبه شورای اقتصاد ، هزینه دیگری نیز به موجب مقررات مورد شکایت مقرر شده است. این امر زمینه دریافت دو هزینه برای یک خدمت را فراهم کرده و وضع این مقررات خارج از حدود اختیارات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات می باشد و از این رو تقاضای ابطال آن ها ضمن اعمال حکم ماده 13 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مطرح شده است.

* متن مقرره مورد شکایت :

بند 7 مصوبه شماره 1 جلسه شماره 146 مورخ 18/5/1391 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات :

7- سهم اپراتورهای تلفن همراه و ثابت از مکالمات بین الملل صادره ، حداکثر به میزان 10 درصد سطوح تعرفه برای هر مقصد تعیین می شود.

بند 1 جلسه شماره 193 مورخ 17/4/1393 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات :

1- سهم شرکت ارتباطات زیرساخت از مکالمات تلفن همراه و تلفن ثابت بین الملل صادره از کشور با پیش شماره "00" هشتاد درصد (80%) و سهم دارندگان پروانه ارائه خدمات تلفن ثابت و همراه از این بخش بیست درصد (20%) از درآمد براساس تعرفه های وصولی اعلام شده از شرکت ارتباطات زیر ساخت در چارچوب مصـوبات کمیسیون تعیین می شود.

*خلاصه مدافعات طرف شکایت :

مدیر کل دفتر حقوقی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی به موجب لایحه شماره 15794/100 مورخ 12/3/1397 پاسخ زیر را در خصوص درخواست سازمان بازرسی کل کشور ارائه کرده است :

1- قبلاً دادخواستی از طرف شرکت رأی مهر به خواسته ابطال مصوبه شماره 193 در دیوان عدالت اداری مطرح شده و هیأت تخصصی اقتصادی ، مالی و اصناف به موجب دادنامه شماره 81 مورخ 3/6/1395 رأی به رد شکایت صادر کرده است.

ضمن اینکه تعیین تعرفه مکالمات بین الملل توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به صراحت دادنامه 241-242 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ، در محدوده اختیارات این کمیسیون اعلام شده است.

2- به موجب ماده 2 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و تقسیم فعالیت های اقتصادی به سه بخش دولتی ، تعاونی و خصوصی ، ارائه خدمات ارتباطی بین الملل مشمول انحصار قانونی شده است. بر این اساس ، مصوبه شورای اقتصاد برای خدمات درون شبکه که به فعالیت های بخش تعاونی اقتصاد مربوط می باشد ، وضع شده است. در حالی که مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای بخش خصوصی اقتصاد است.

3- مطابق بندهای (ج) و (د) ماده 5 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، وظیفه تدوین مقررات ارتباطی و نرخ گذاری و تعیین تعرفه ها به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات واگذار شده و این کمیسیون براساس بند 4 ماده 6 اساسنامه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اقدام به وضع این مقررات کرده است.

4- بر اساس ماده 90 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی ، چنانچه دولت به هر دلیل قیمت فروش کالاها یا خدمات بنگاه های مشمول واگذاری یا سایر بنگاه های غیر دولتی را به قیمتی کمتر از قیمت بازار تکلیف کند ، مکلف است ما به التفاوت قیمت تکلیفی و هزینه های تمام شده را تعیین و از محل اعتبارات و سایر منابع خود پرداخت کند. از این رو ، به منظور جبران هزینه اپراتورهای مخابراتی این هزینه ها وصول می شود و در صورت عدم اجرای ساز و کار فعلی ، مبالغ فوق از مشترکین نهایی اخذ می شود که با توجه به بار تورمی این موضوع بر درآمد خانوارها ، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از انجام آن خودداری کرده است. /

*رای هیات تخصصی اقتصادی مالی دیوان :

با مداقه در  اوراق و محتوای پرونده، مطابق بند «ج» ماده 5 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مصوب 1382، تعیین سیاست نرخ‌گذاری بر کلّیه خدمات در بخشهای مختلف ارتباطات و فناوری اطلاعات و تصویب جداول تعرفه‌ها و نرخ‌های کلّیه خدمات ارتباطی در چهارچوب قوانین و مقررات کشور از اختیارات و وظایف کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات می‌باشد. بنا به مراتب، بند 7 مصوبه جلسه شماره 146 مورخ 18/5/1391 و بند 1 مصوبه جلسه شماره 193 مورخ 17/4/1393 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات که برمبنای صلاحیت فوق‌ به تصویب رسیده، در راستای تبیین حکم مقنن و شیوه‌های اجرایی آن بوده و مغایرتی با قوانین مورد استناد ندارد، لذا به استناد بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392 رأی به رد شکایت صادر و اعلام می‌کند. رأی صادره ظرف مدت بیست روز از تاریخ صدور از سوی ریاست ارزشمند دیوان عدالت اداری و یا ده نفر از قضات گرانقدر دیوان قابل اعتراض است.

 

دکتر زین العابدین تقوی

رئیس هیأت تخصصی اقتصادی مالی

دیوان عدالت اداری