پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

1814/96

موضوع:

ابطال بند (3) از فصل ششم و بند 17-01-6 از فصل ششم مجموعه مقررات اداری و استخدامی کارکنان با موضوع مرخصی ها 

تاریخ رأی:

شنبه 31 فروردين 1398

شماره دادنامه:

9809970906010012         

هیات تخصصی استخدامی

* شماره پــرونـــده : هـ ع؍ 96؍ 1814         شماره دادنامه : 9809970906010012          تاریخ : 31/1/98

* شاکی :آقای سعید کنعانی

*طرف شکایت :وزارت نفت

*موضوع شکایت و خواسته :ابطال بند (3) از فصل ششم و بند 17-01-6 از فصل ششم مجموعه مقررات اداری و استخدامی کارکنان با موضوع مرخصی ها 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی در قالب دادخواست تقدیمی و بنا بر ادله ذیل تقاضایابطال بندهایی از مصوبه مورد شکایت را دارد و در تبیین مدعای خود اینگونه اعلام کرده است ؛

با توجه به تعریف کارمند قراردادی در بند سوم از فصل اول آئین نامه مقررات اداری و استخدامی و تصریح به شمول قانون کار بر این دسته کارکنان در فصل دوم آئین نامه ، در بند 14 در خصوص مرخصی کارکنان بیان شده است که براساس مقررات صنعت نفت با این دسته کارکنان قراردادی مطابق قانون کار برخورد خواهد شد. از این رو مرخصی استحقاقی کارمندان قراردادی بر اسـاس بند (6-01-6) همانند کارکنان رسـمی می باشد اما در بند 3 از فصـل ششم آئین نامه مورد شکایت ، برای کارمندان نقاط غیر گرمسیر 21 روز مرخصی لحاظ کرده که با مواد 8 و 64 قانون کار مغایرت دارد. همچنین بند (17-01-6) از فصل ششم که امکان ذخیره و بازخریدی مرخصی را سلب نموده است با مواد 66 و 71 قانون کار مغایرت دارد.

علت این ادعا این است که آئین نامه مورد شکایت برای جمیع کارمندان قراردادی اطلاق دارد و شامل مشمولین قانون کار نیز می شود ، لیکن مزایایی کمتر از قانون کار در نظر گرفته است.

*متن مقرره مورد شکایت:

بند 3 : « نقاط غیرگرمسیر (شمال)- سنوات خدمت مرخصی :تا 10 سال کامل 21 روز ، بیش از 10 سال و تا 15 سال 25 روز »

بند 17-01-6- بازخرید مرخصی سالانه : به موجب مقررات کارمندان بایستی قبل از بازنشستگی از کلیه مرخصی استحقاقی خود استفاده نمایند. بنابراین مرخصی باقی مانده قابل بازخرید نمی باشد. »

* خلاصه مدافعات طرف شکایت :

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت نفت به طور خلاصه طی لایحه دفاعیه در پاسخ به شکایت شاکی اعلام داشته: اولاً کارکنان قراردادی مدت معین ، تابع قوانین کار و تأمین اجتماعی بوده بنابراین در مورد مرخصی و بازخریدی آن نیز تابع قوانین و مقررات مذکور می باشند و این موضوع در قرارداد کارکنان مذکور به صراحت ذکر می شود.ثانیاً غالب بندهای مورد اشاره شاکی در مورد « مرخصی » مقررات مربوط به کارمندان رسمی صنعت نفت بوده است و نه قراردادی مدت معین مشمول قانون کار.

* پرونده در جلسه مورخ 25؍12؍1397 هیأت تخصصی استخدامی مطرح گردید و پس از استماع گزارش عضو محترم قضایی هیات جناب آقای شرافتی موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضاء به اکثریت قریب به اتفاق آراء ، مفاد مقرره مورد شکایت را قابل ابطال ندانستند ، بنابراین به استناد بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به شرح زیر مبادرت به صدور رأی می شود .

« رأی هیات تخصصی استخدامی »

با عنایت به این که بند 10 ماده 2 آیین نامه نظام های اداری و استخدامی کارکنان صنعت نفت مصوب سال 1391 که بر اساس آن کارکنان قراردادی تابع قانون کار از شمول مقررات اداری و استخدامی صنعت نفت خارج می باشند و در مقررات فصل دوم و ششم مقررات اداری و استخدامی صنعت نفت مربوط به مرخصی کارکنان بین مرخصی کارمندان مشمول قانون کار با سایر کارکنان قراردادی مشمول مقررات استخدامی صنعت نفت تفکیک قائل شده است و لایحه طرف شکایت نیز بر این امر اذعان دارد لذا من حیث المجموع مغایرتی بین مصوبه مورد شکایت با قانون ملاحظه نشد و  قابل ابطال تشخیص داده نمی شود.

 این رأی مستند به بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری صادر و ظرف بیست روز پس از صدور، از سوی ده تن از قضات یا رئیس محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می باشد.

رضا فضل زرندی

رئیس هیات تخصصی استخدامی

دیوان عدالت اداری