اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ *** مقام معظم رهبری : اوّلین آمر به‌ معروف هم خود ذات مقدّس پروردگار است که میفرماید: اِنَّ اللهَ یَأمُرُ بِالعَدلِ وَ الاِحسانِ وَ ایتآئِ ذِی‌القُربی وَ یَنهی عَنِ الفَحشآءِ وَ المُنکَرِ وَ البَغی.

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع /97/362     

موضوع:

ابطال بخشنامه شماره 1561-د-307 مورخ 11/11/96 اداره کل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در مورد ارائه اطلاعات فرد آزمایش دهنده 

تاریخ رأی:

شنبه 25 اسفند 1397

شماره دادنامه:

9709970906010435             

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

 

* شماره پــرونـــده : هـ ع /97/362           شماره دادنامه : 9709970906010435             تاریخ : 25/12/97

* شـاکــی : 1- خانم پورانداخت سعادتی 2- آقای سارنگ یونسی

*طرف شکایت :  وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ( اداره کل آزمایشگاه مرجع سلامت )

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال بخشنامه شماره 1561-د-307 مورخ 11/11/96 اداره کل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در مورد ارائه اطلاعات فرد آزمایش دهنده 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 * دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی به موجب دادخواستی ابطال بخشنامه شماره 1561-د-307 مورخ 11/11/96 اداره کل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در مورد ارائه اطلاعات فرد آزمایش دهنده را خواستار گردیده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است :

بخشنامه معترض عنه واحدهای آزمایشگاهی را مکلف کرده تا نتیجه کامل آزمایشگاه های غربالگری را با ذکر مشخصات کامل آزمایش شونده ( شامل مشخصات سجلی ، نام پزشک و نتیجه کامل آزمایش ) را به نشانی http : //screen.in  ارسال نمایند. با توجه به اینکه نشانی اعلام شده یک صفحه شخصی است و علی الظاهر هیچ ارتباطی با وزارت خانه فوق ندارد ، لذا بنا به دلایل ذیل مفاد بخشنامه قابل اعتناء نمی باشد.

1- به موجب ماده 4 منشور حقوقی بیماران که طی شماره 387956-10/8/88 از طریق وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی صـادر شد ، تاکید دارد فقط بیمار و گروه درمانی و افراد مجاز از طرف بیمار و افرادی که به حکم قانون مجاز تلقی می شوند ، می توانند به اطلاعات بیماران دسترسی داشته باشند.

2- ماده 4 آیین نامه انتـظامی سازمان نظام پزشـکی ( مصوب 5/9/73 هیأت وزیران ) تصـریح می کند که شاغلان حرفه های پزشکی موظفند اسرار بیمار و نوع بیماری او را مگر در موارد تصریح شده در قانون حفظ نمایند.

3- در ضمانت اجرای قانونی نسبت به حرف پزشکی ، ماده 648 قانون مجازات اسلامی اشعار می دارد که : اطباء ، جراحان ، ماماها ، دارو فروشان و کلیه کسانی که به مناسبت شغل یا حرفه خود محرم اسرار می شوند ، هرگاه در غیر از موارد قانونی اسرار مردم را افشاء کنند به سه ماه و یک روز تا یکسال حبس و ... محکوم می شوند.

علیهذا با عنایت به موارد فوق ، ابطال بخشنامه مورد شکایت به دلیل مغایرت با مستندات فوق مورد استدعاست.

* متن مقرره مورد شکایت :

« معاون محترم درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ...

موضوع : اعلام شروع ثبت نتایج آزمایش های برنامه ساماندهی غربالگری سندرم داون در دانشگاه های منتخب

سلام علیکم ،

احتراماً در راستای اجرای " برنامه کشوری ساماندهی غربالگری سندرم داون " به استحـضار می رساند : ثبت نتایج انجام آزمایش هـای غربالگری برنامه فـوق از تاریخ 15/11/96 در آزمایشگاه های منتخب آن دانشگاه به صورت رسـمی آغاز می گردد. لذا خواهشمند است ضمن اعلام تاریخ فوق به آزمایشگاه های منتخب تحت پوشش آن دانشگاه ، دستور هماهنگی لازم جهت ثبت روزانه نتایج آزمایش های غربالگری در فرم مربوطه واقع در وب سایت مرتبط با برنامه غربالگری به آدرس : http : // screening.ir صادر فرمایید.

همچنین در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام می توانند با کارشناسان آزمایشگاه رفـرانس این اداره کل ( سرکار خانم ها سحابی و امینی ) با شماره داخلی 147 تماس حاصل نمایند. »

 

*خلاصه مدافعات طرف شکایت :

1- با وجود ابلاغ نسخه دوم دادخواست و ضمائم آن در تاریخ 20/3/1397 پاسخی از سوی طرف شکایت واصل نشده است.

2- در پاسخ به شکایت مذکور سرپرست دفتر حقوقی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، طی لایحه ای به شماره 977/107- 10/6/97 اظهار داشته است :

1- نامه معترض عنه ، صرفاً یک نامه خبری بوده و واجد حکم و قاعده خاصی نمی باشد و قابلیت ابطال در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری را ندارد.

2- وفق ماده 3 قانون تشکیل وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، وزارت موظف است ارزش های اسلامی را در کلیه امور پزشکی و بهداشتی و درمانی کشور تحکیم و تثبیت نماید و برابر ماده 8 همان قانون ، کلیه مؤسسات و واحدهای بهداشتی و درمانی و پزشکی کشور که از طریق بخش خصوصی و غیر دولتی در امر بهداشت و درمان فعالیت دارند ، از تاریخ تصویب این قانون باید تحت نظارت و کنترل و برنامه ریزی این وزارتخانه قرار گیرند.

3- مطابق بند (1) ماده (1) قانون تشکیلات و وظایف وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشـکی ، تدوین و ارائه سیاست ها، تعیین خط مشی ها و برنامه ریزی برای فعالیت های مربوط به خدمات بهداشتی ، درمانی ، دارویی و ... بر عهده وزارت متبوع می باشد. همچنین برابر بند 2 ماده مزبور وزارت بهداشت موظف به تأمین بهداشت عمومی و ارتقاء سطح آن از طریق اجرای برنامه های بهداشتی خصوصاً بهداشت مادارن و کودکان است.

4- وفق بند 11 ماده مذکور تعیین و اعلام استانداردهای مربوط به خدمات بهداشتی ، درمانی ، بهزیستی و دارویی و همچنین برابر بند 16 ماده مورد اشاره نیز تعیین ضوابط مربوط به ارزیابی ، نظارت و کنترل بر برنامه ها و خدمات واحدها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی ، بهداشتی ، درمانی و بهزیسـتی بر اساس اسـتاندارد های مربوطه بر عهده وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی است.

5- بند 2-2 سیاست های کلی مقام معظم رهبری در امر سلامت ، روزآمد نمودن برنامه های بهداشتی را مورد حکم قرار می دهد. در بند 2-6 سیاست های مذکور نیز به ضرورت اصلاح و تکمیل نظام های پایش ، نظارت و ارزیابی برای صیانت قانونمند از حقوق مردم و بیماران و اجرای صحیح سیاست های کلی اشاره شده است. همچنین بند 5 سیاست های ابلاغی صراحتاً ساماندهی تقاضا و ممانعت از تقاضای القائی و اجازه تجویز صرفاً بر اساس نظام سطح بندی و راهنماهای بالینی ، طرح ژنریک و نظام دارویی ملی کشور و سیاست گذاری و نظارت کارآمد بر تولید ، مصرف و واردات دارو ، واکسن ، محصولات زیستی و تجهیزات پزشکی با هدف حمایت از تولید داخلی و توسعه صادرات را اعلام نموده است. ضمن اینکه بند 7 سیاست مذکور صراحتاً تولیت نظام سلامت شامل سیاست گذاری های اجرایی ، برنامه ریزی های راهبردی ، ارزشیابی و نظارت را بر عهده وزارت قرار داده است.

6- وفق بند (و) ماده 38 قانون برنامه پنجم توسعه ، وزارت بهداشت مجاز است بدون تحمیل بار مالی جدید ، نظارت بر مؤسسات ارائه دهنده خدمات سلامت را بر اساس استانداردهای اعتبار بخشی مصوب ، به مؤسسات موضوع بخش غیردولتی واگذار نماید.

7-طرح ساماندهی غربالگری سندرم داون ، به عنوان یک طرح کشوری ، بر اساس مصوبه یکصد و هفتاد و سومین جلسه مورخ 11/3/94 شورای عالی اداری برای مدت 6 ماه ( تا آماده شدن زیر ساخت های لازم برای اجرای کامل برنامه توسط وزارت ) به مرکز تحقیقات نسل امید واگذار و به طور رسمی از تاریخ 15/11/96 آغاز و تا 15/5/97 ادامه داشته است.

8- در نامه معترض عنه ، اساساً به ورد مشخصات شناسنامه ای بیمار اشاره ای نشده است و برابر صفحه اصلی و فرم ورود اطلاعات در سایت مذکور ، اولاً : آزمایشگاه ها برای شرکت در این برنامه مختارند. ثانیاً : بنا به تشخیص مسئول فنی مشخصات شناسنامه ای بیمار یا کد پذیرش بیمار وارد می شود و ثالثاً : بنا به تفاهم نامه موجود و بندهای 6 و 7 نامه شماره : 2622/307د مورخ 22/12/95 ، مرکز تحقیقات نسل امید به صیانت از اطلاعات و حفظ محرمانگی اطلاعات متعهد شده است.

با توجه به مراتب فوق رد شکایت مطروحه مورد تقاضا می باشد.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

در خصوص شکایت مطروحه مبنی بر درخواست ابطال بخشنامه شماره 1561/307 د مورخ 11/11/96 مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت که طی آن به دانشگاه اعلام گردیده در راستای " اجرای برنامه های ساماندهی غربالگری سندروم داون " ثبت نتایج انجام آزمایشگاههای غربالگری از 15/11/96 در آزمایشگاههای منتخب آغاز و جهت ثبت روزانه نتایج در وب سایت : http: // screening.ir ثبت شود از این جهت که متضمن افشاء اطلاعات و اسرار مراجعه کنندگان و مغایر با ماده 4 منشور حقوقی بیماران و ماده 4 آئین نامه انتظامی سازمان نظام پزشکی و ماده 648 قانون مجازات اسلامی است. با توجه به اوراق و محتویات پرونده نظر به اینکه مطابق مفاد لایحه دفاعیه طرف شکایت و ضمائم آن و نیز مندرجات سایت فوق الذکر انعکاس مشخصات مراجعه کنندگان ، اقدام در خصوص ثبت نتایج در سایت مرقوم موکول و مشروط به کسب رضایت آنان گردیده و با این اوصاف مغایرتی با مقررات استنادی شاکی ندارد لذا رأی به رد شکایت شاکی صادر و اعلام می گردد. این رأی ظرف مهلت بیست روز پس از صدور از سوی رئیس دیوان عدالت اداری یا ده تن از قضات قابل اعتراض می باشند. /ت

 

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری


دربـاره مـا

در اصل يكصد و هفتاد و سوم قانون اساسي آمده است: «به ‌منظور رسيدگي به شكايات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأمورين يا واحدها يا آئين‌نامه‌هاي دولتي و احقاق حقوق آنها، ديواني به نام ديوان عدالت اداري زير نظر رئيس قوه قضائيه تأسيس مي­گردد.