بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
رییس دیوان عدالت اداری:
تخلفات اداری وزارت بهداشت نگران کننده نیست قضاوت حتی از عمل یک پزشک جراح هم خطیرتر است

رييس ديوان عدالت اداري آمار تخلفات اداري در وزارت بهداشت را چندان نگران کننده ندانست و با اشاره به «غيبت غيرموجه» به عنوان بيشترين ميزان تخلف در وزارت بهداشت، گفت: هرچند غيبت از محل کار هم خوب نيست، اما آنجايي که کارگزار به رشوه، خيانت، مسائل اخلاقي و ... آلوده شد نبايد کوتاه آمد.

رييس ديوان عدالت اداري آمار تخلفات اداري در وزارت بهداشت را چندان نگران کننده ندانست و با اشاره به «غيبت غيرموجه» به عنوان بيشترين ميزان تخلف در وزارت بهداشت، گفت: هرچند غيبت از محل کار هم خوب نيست، اما آنجايي که کارگزار به رشوه، خيانت، مسائل اخلاقي و ... آلوده شد نبايد کوتاه آمد.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری حجت الاسلام و المسلمين منتظري در همايش اعضاي هيات‌هاي رسيدگي به تخلفات اداري کارمندان وزارت بهداشت «گزينش» را از عواملي دانست که مي‌تواند در ارتقاي سطح سلامت اداري موثر باشد و تاکيد کرد: پس از آن که کارگزاران به کار گرفته مي‌شوند و حتي زماني که پست‌هاي سازماني به آنها داده مي‌شود نبايد به حال خود رها شوند؛ چرا که در غيراين صورت بايد در انتظار فساد اداري بود.
وي با تاکيد بر آن که اعمال شخصي کارگزاران نبايد زير ذره بين قرار گيرد، ادامه داد: در اين زمينه بايد به دستور قرآن کريم عمل کرد که تجسس ممنوع است. در مجموع هيات‌هاي رسيدگي به تخلفات اداري کارکنان نبايد در اعمال شخصي اشخاص ورود کنند. 
منتظري گفت: هيات‌هاي رسيدگي به تخلفات اداري و عيون مديران عالي بر اعمال اداري کارکنان بايد با دقت و مراقبت توام با صداقت و امانتداري صورت گيرد. از طرف ديگر اولين شرط براي يک قاضي «عدالت‌» است و قاضي اگر عادل نباشد حق قضاوت در حکومت اسلامي ندارد.
منتظري خطاب به اعضاي هيات‌هاي رسيدگي به تخلفات اداري کارکنان وزارت بهداشت، گفت: هرچند کار شما کار يک قاضي نيست اما از سبقه قضايي برخوردار است. از زمان‌هاي گذشته تاکنون سخت‌ترين و مهم‌ترين شغل بحث قضاوت است. امر قضاوت حتي از عمل يک پزشک جراح نيز خطيرتر است؛ چرا که خطا در قضاوت همه ارزش‌هاي يک فرد را مورد هدف قرار مي‌دهد. بنابراين سعي کنيد از هرگونه حب و بغض پرهيز کرده و تنها خدا، قانون و ضابطه را حاکم بدانيد. گناهکاري را بي‌گناه جلوه دادن و برعکس بي‌گناهي را گناهکار نشان دادن گناه بزرگي است و هيات‌هاي رسيدگي بايد به شدت از اين موارد اجتناب کنند.
وي به چند نکته به عنوان ارکان کاري هيات‌هاي رسيدگي به تخلفات اداري اشاره کرد و گفت: لازم است که گزارش‌ها را نفيا تا اثباتا مورد توجه قرار دهيد؛ چرا که ممکن است گزارش با يک سري حب و بغض‌ها نسبت به شخص باشد. بنابراين نبايد آن گزارش‌ها ملاک و معيار قرار گيرد. بررسي و دقت اولين رکن کاري هيات‌هاي رسيدگي است.
وي، مستند سازي را دومين رکن کاري هيات‌هاي رسيدگي به تخلفات اداري کارکنان عنوان کرد و گفت: بنابراين گزارش‌هاي رسيده از عملکرد افراد بايد تا حد ممکن مستندسازي شوند. پس از آن نيز زماني که ديوان از شما مطالبه‌اي کرد بلافاصله در مهلت زمان قانوني پاسخ خود را به صورتي مستند به ديوان ارسال کنيد؛ چرا که طبق قانون، ديوان تنها يک ماه براي ارسال پاسخ فرصت مي‌دهد و پس از آن قاضي تصميم مي‌گيرد.
منتظري افزود: گاهي پرونده‌ها به گونه‌اي است که حضور يکي از اعضاي رسيدگي به تخلفات اداري در شعبه مي‌تواند موثر باشد که بايد با تماس تلفني يا ارسال نمابر اين موضوع اعلام شود.
وي در پايان گفت: مطمئن باشيد دغدغه ما براي سالم سازي ادارات زياد است اما انتظار ما اين است که هيات‌هاي رسيدگي به تخلفات اداري کارمندان نيز کاملا با ديوان همکاري داشته باشند. بناي ما تعامل با وزارتخانه‌ها، سازمانها و ... است

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف