بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
رئیس دیوان عدالت اداری:
قانون باید سرلوحه تمام امور باشد

رئيس ديوان عدالت اداري گفت: اگر بتوانیم در محافل و مجالس و در رسانه ها این نکته را جا بیندازیم که آنچه مهم است قانون است که باید سرلوحه همه ما در قوه قضائیه و مجریه قرار بگیرد.

رئيس ديوان عدالت اداري گفت: اگر بتوانیم در محافل و مجالس و در رسانه ها این نکته را جا بیندازیم که آنچه مهم است قانون است که باید سرلوحه همه ما در قوه قضائیه و مجریه قرار بگیرد.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر منتظری در جلسه هیات عمومی ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه و سالگرد شهادت سید و سالار شهدای انقلاب اسلامی و معمار ارزشمند قوه قضائیه گفت: به فرمایش مقام معظم رهبری دستگاه قضایی باید به نحوی عمل نماید که به هر شخصی ظلمی شد به آنجا مراجعه نماید و حق خود را بگیرد اگر سوال کنیم که دیدگاه شما نسبت به قوه قضاییه چیست و جواب همان باشد که مقام معظم رهبری فرمودند باید افتخار کنیم بر اینکه چنین دستگاه خدمتگزار و معتمدی در اذهان مردم داریم.
وی افزود: اگر خدای ناکرده این اعتماد عمومی به دستگاه قضایی نباشد چه باید کرد بایستی که قبل از اینکه بخواهیم به احیای حق و اجرای عدالت نسبت به دیگران بپردازیم اول باید از خودمان شروع کنیم اگر این کار را انجام ندهیم قطعاً در مرحله اول در پیشگاه وجدان و بعد هم در پیشگاه امت و جامعه و از همه مهمتر در نزد خداوند متعال مؤاخذه خواهیم شد.
رئیس دیوان عدالت اداری گفت: انشاء الله هفته قوه قضائیه صرفاً به یکسری سخنرانی ها و تشکیل همایش و جلسات و دیدارها بسنده نشود البته آن هم لازم می باشد ولی باید تلاش کنیم که هرگونه نا سلامتی و خدای ناکرده انحراف و اشکال را از دستگاه قضایی بزدائیم قطعاً دستگاههای دیگر به تبع سلامت قوه قضاییه پاک می شوند.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری اظهار داشت: مسئولین عالی کشور و بعضی از مقامات به صراحت مخافت با قانون می کنند و به قانون عمل نمی کنند و به مقابله با اجرای قانون می پردازند. شما عزیزان بر اساس قوانین و مقررات رای صادر می کنید و تلاش فراوان می نمائید و به آنها ابلاغ می نمایید اما آنها تبعیت نمی کنند و مقاومت می نمایند اگر ما آنها را به سوال بکشانیم و خود به قانون عمل نکنیم آنها خواهند گفت اگر اجرای قانون خوب است چرا خودتان اجرا نمی کنید پس ما که مدعی حراست و حفاظت و صیانت از قانون در دستگاه قضایی هستیم باید پایبند به قانون باشیم.
وی در مورد اجرای قانون گفت: ما در اجرای قانون باید از خود شروع کنیم و بعد به سراغ بقیه برویم البته این چنین نیز هست ما انتظار داریم که همه دستگاهها و همه بخشها موظف به اجرای قانون باشند خصوصاً کسانی که عملکرد و رفتار و کردار آنها برای جامعه الگو تلقی می شود و در واقع الگو ساز جامعه می باشند.
منتظری افزود: کسانی که الگو ساز جامعه هستند، آنهایی که در راس دستگاه ها می باشند اگر تبعیت از قانون داشته باشد قطعاً به زیر مجموعه هایشان هم تسری پیدا می کند چون زیر مجموعه وقتی ببیند مقامات بالادستی اجرای قانون می کنند، آنها هم تبعیت می نمایند اگر خدای ناکرده آنها پیروی نکنند هرچه به پایین بیاید زاویه این مخالفت و مغایرت با قانون بیشتر می شود و اگر به بدنه جامعه برسد، ما چگونه انتظار داریم که آن افراد عادی جامعه از قانون پیروی نمایند. قانون ابلاغ می شود و باید اجرا شود ولی در عمل می بینیم هفته ها و ماهها می گذرد و از تبعیت قانون خبری نیست.
رئیس دیوان عدالت اداری گفت: ما حکم به قانون می دهیم ولی بعد مسئولین صدایشان بلند می شود نمایندگان مجلس می گویند این قانون ابلاغ شد چرا اجرا نمی کنند اگر مملکتی می خواهد رو به کمال و سازندگی و سعادت حرکت کند فقط باید در چارچوب اجرای قانون گامهای مهم بردارد اگر بنا باشد دستگاههای اجرایی خصوصاً مقامات بلند پایه کشور تبعیت صرف از قانون نداشته باشند انتظار پیشرفت از جامعه نمی توانیم داشته باشیم اگر آقایی در یک مقام و جایگاه بلند خلاف قانون عمل نماید این به این معنی نیست که او از قانون پیروی نکرده  بلکه کار بدی انجام گرفته که به جامعه تسری پیدا می کند  و افراد عدم اجرای قانون را الگو قرار می دهند.
وی در بحث ارتقای سلامت اداری گفت: اولین و اساسی ترین معیار و شاخص اجرای قانون سلامت و ارتقای دستگاههای دولتی می باشد. و در هر دستگاهی از شخص اول آن شروع می شود تا به بدنه سرایت پیدا نکند که امام صادق (ع) در مورد دعوت مردم به غیر زبان به سوی مسیر راه هدایت و صراط مستقیم می فرماید: به گونه ای باشید که مردم در شما ورع، پارسایی و پاکدامنی و اجتهاد و تلاش و کوشش را ببینند وی در پایان افزود: امیدواریم در هفته قوه قضائیه مسئولین قضائی در جامعه و در محافل این را برای مردم روشن نمایند که آنچه سرلوحه ما در قوه قضائیه و قوه مجریه است قانون   می باشد.

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف