بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
رییس دیوان عدالت اداری:
قوه قضائیه در برخورد با متخلفان، خط قرمزی ندارد

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: قوه قضائیه بنا بر تعالیم اسلام و وظایف و قوانینی که قانون اساسی و قوانین عادی تعیین کرده است، برای برخورد قضائی با متخلف هیچ خط قرمزی جز قانون ندارد و اینکه گفته می شود فلان مقام یا نهاد خط قرمز ماست، بی معناست...

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر منتظری طی سخنانی در هیات عمومی افزود: در نظام جمهوری اسلامی که به موجب قانون اساسی، همگان در برابر قانون مساوی هستند، نمی توان برای افراد صرفا به دلیل وابستگی شان به فلان و بهمان خط قرمز تعیین کنیم بلکه برای ما ملاک قانون است و این همان چیزی است که همه باید به آن ملتزم باشیم.
وی اضافه کرد: البته ممکن است گاهی بنا بر مصالح و شرایط خاصی در برخورد با تخلف نکاتی رعایت شود، اما اینکه بگوییم اگر کسی متخلف است، مورد پیگیری واقع نشود، سخن پسندیده ای نیست.
رییس دیوان عدالت اداری در ادامه با اشاره به متهم کردن قوه قضائیه به سیاسی کاری در رسیدگی های قضائی افزود: قوه قضائیه در رسیدگی به پرونده ها و تخلفات اصولا نمی تواند سیاسی کاری کند و برخورد سیاسی در قوه قضائیه جایی ندارد.
وی با طرح پرسشی در ارتباط با مفهوم سیاسی کاری اظهار داشت: آیا منظور این است که قوه قضائیه بدون دلیل و مدرک کسی را مجرم می شناسد ومحکوم می کند؟ این امری بسیار دور از ذهن و غیرقابل قبول است که هیچ مدرک و دلیلی بر تخلف و مجرمیت فردی نباشد و قوه قضائیه بخواهد به دورغ و به ناحق او را محکوم کند. این درحالی است که سوابق و دلایل محکومیت هر فرد در پرونده باقی می ماند و قابل ارایه به مراجع عالی است.
وی ادامه داد: شاید منظورشان این است که با وجود دلایل و مدارک دائر بر تخلف، قوه قضائیه باید پرونده آنان را صرفا به دلیل داشتن مقام و موقعیت، نادیده بگیرد و به تخلفشان رسیدگی نکند!
وی افزود: در برخورد با تخلف و نادیده گرفتن قوانین و مقررات قانون مبنای عمل خواهد بود و تعیین خط قرمز برای قوه قضائیه را بی معنا می دانیم. 
رییس دیوان عدالت اداری اظهار داشت: در شریعت مقدس اسلامی که اساس و پایه نظام جمهوری اسلامی است، برای هیچکس در رسیدگی به تخلفاتش خط قرمزی دیده نشده است.
حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری در ادامه با اشاره به آیاتی از قران که گویای شخصیت والامقام و باعظمت وجود مقدس رسول اکرم (ص) است، افزود: خداوند در قرآن درباره این شخصیت با عظمت می فرماید اگر پیامبر با این عظمت کلام ناروا و جمله ای به ناحق به ما نسبت دهد، با شدت با او برخورد می کنیم، آیا در مکتب اسلامی که درباره پیامبرش چنین فرموده ما می توانیم بگوییم فلان مقام یا نهاد خط قرمز ماست؟ اگر تخلفی انجام شده قوه قضائیه رسیدگی نکند و اگر رسیدگی کند سیاسی کاری تلقی می شود؟
وی افزود: ما تابع مکتبی هستیم که به ما آموخته است هر کس مسوولیتش بیشتر و سنگین تر است باید بیشتر مراقب باشد و اگر خدایی ناکرده مسوولی که بارعایت ضوابط و شرایطی در مقام و جایگاهی قرار گرفته است، مرتکب تخلف شود، نه تنها اسلام، قرآن و مکتبمان دستور برخورد با او را داده است بلکه می فرماید شدت برخورد با او باید بیشتر باشد.
رییس دیوان عدالت اداری با این توضیح که این مطالب به منظور روشن شدن اذهان و پاسخ به برخی گفتارها از مقاماتی که انتظار چنین سخنانی از آنان نیست، بیان می شود، ادامه داد: این مساله در رسانه ها مطرح شده و چون مخاطب آن قوه قضائیه و به نحوی دیوان عدالت اداری است، مجبور به توضیح شدیم.
وی در ادامه با توجه  به توصیه ها و تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص حفظ وحدت در کشور، افزود: وقتی ایشان امری را از مقام و جایگاه ولایی خود تکلیف می کند، تبعیت از آن بر همه ما واجب است و اگر آن را واجب نمی دانیم باید در ولایی بودنمان تردید کنیم، اگر هم واجب می دانیم چرا در مقابل آن عملا مخالفت می کنیم؟
رییس دیوان عدالت اداری با توضیح این نکته که در تبعیت از تأکیدات مقام معظم رهبری است که خیلی از مسایل رسانه ای نمی شود، اذعان داشت: عمل به توصیه های ایشان را در خصوص حفظ وحدت و جلوگیری از بروز اختلاف و اینکه مقامات کشور با اظهارات خود در جهت تضعیف نظام گام برندارند، تکلیف خود می دانیم ولی با این حال برخی گفتارهای غیرقابل توجیه را از مقاماتی که انتظار نمی رود، شاهدیم. در ابتدای این جلسه رییس دیوان عدالت اداری با تبریک ایام شعبانیه و اعیاد آن در فضلیت اجرای آداب و اعمال این ماه که ایام پربرکتی است، نکاتی را یادآوری کرد.

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف