بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
حجت‌الاسلام والمسلمین بهرامی تاکید کرد:
ضرورت حفظ و ارتقای جایگاه دیوان عدالت اداری با صدور آرای متقن

رئیس دیوان عدالت اداری ضمن گرامی‌داشت آغاز هفته قوه قضائیه، بر ضرورت صدور آرای متقن توسط قضات برای حفظ شان و جایگاه رفیع دیوان عدالت اداری تاکید کرد.

رئیس دیوان عدالت اداری ضمن گرامی‌داشت آغاز هفته قوه قضائیه، بر ضرورت صدور آرای متقن توسط قضات برای حفظ شان و جایگاه رفیع دیوان عدالت اداری تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت‌الاسلام والمسلمین بهرامی در جلسه اول تیرماه هیات عمومی دیوان ضمن تبریک ولادت حضرت امام حسن مجتبی(ع)، گفت: امروز اول تیرماه، مصادف با آغازین روز هفته قوه قضائیه است، یاد و خاطره شهید عالی مقام آیت الله دکتر بهشتی را که بنیانگذار و معمار نظام قضائی جمهوری اسلامی ایران بودند، گرامی‌ می‌داریم.
وی افزود: آنچه در قانون اساسی در شان قوه قضائیه آمده است، بسیار جامع، محکم و بر اساس مبانی اسلامی است، لذا از خبرگان ملت بویژه شهید دکتر بهشتی که در تدوین آن، اصول مهمی را به این رکن از جمهوری اسلامی اختصاص داده‌اند، قدردانی و تشکر می‌کنیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین بهرامی با اشاره به اینکه در دو اصل از قانون اساسی به جایگاه و نقش مهم دیوان عدالت اداری اشاره شده است، تصریح کرد: در قانون اساسی طی دو اصل 170 و 173 آن، اختیارات بسیار وسیعی به دیوان عدالت اداری داده شده است، که با توجه به اهمیت این تکالیف و وظایف ضروری است هم ما به عنوان کارکنان این نهاد قضائی و هم قوه قضائیه، نسبت به ارتقای جایگاه دیوان اهتمام داشته باشیم.
رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد:  بر اساس اصل 170 قانون اساسی، همه افراد می‌توانند نسبت به درخواست ابطال مصوبات خلاف قوانین و مقررات در دیوان عدالت اداری اقدام کنند و این همان کاری است که ما در هیات عمومی دیوان انجام می‌دهیم. بعلاوه بر اساس اصل 173 نیز مردم می‌توانند برای اعاده حقوقشان بر اثر برخی تصمیمات و تضییع حقشان در دستگاه‌های اجرایی به دیوان عدالت اداری شکایت کنند که این دو اصل حاکی از شان بالا و جایگاه رفیع دیوان عدالت اداری در استقرار عدالت است.
وی به ضرورت مساعدت بیشتر قوه قضائیه به این نهاد قضائی با توجه به مسئولیت مهم دیوان عدالت اداری اشاره و اضافه کرد: بنده معتقدم که در ابتدای تشکیل دیوان عدالت اداری، حق آن به درستی ادا نشده است، و انتظار داریم قوه قضائیه با توجه به تکالیفی که بر عهده این نهاد قضائی است، با اختصاص قضات شایسته بیشتر و پشتیبانی مالی بهتر برای ارتقای توانمندی دیوان عدالت اداری، کمک کند تا ما نیز بتوانیم وظایف خود را هرچه مطلوب‌تر انجام دهیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین بهرامی در ادامه ضمن بیان نقش قضات در رعایت و ارتقای شان و جایگاه دیوان عدالت اداری، تاکید کرد: خود ما نیز وظایف سنگینی بر عهده داریم که یکی از آنها دقت در تصمیمات و صدور آراء در شعب بدوی، تجدیدنظر، کمیسیون‌های تخصصی و هیات عمومی دیوان است.
رئیس دیوان عدالت اداری افزود: به عنوان مثال هیات عمومی دیوان عدالت اداری جایگاه مهمی دارد و ما وظیفه داریم آراء متقنی را صادر کنیم که سال‌های سال قابل استناد بوده و کسی در آن اشکال وارد نکند، زیرا آراء این هیات در رسانه‌ها منتشر می‌شود و مورد دقت و کنکاش صاحبنظران قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: آراء در دیوان عدالت اداری باید با دقت، مطالعه، بررسی دقیق و حوصله در پرونده‌ها صادر شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین بهرامی در پایان با اشاره به اینکه در آستانه لیالی قدر قرار داریم، اظهار داشت: آنطور که آیات قرآن کریم بیان کرده‌ است، شب قدر، شب نزول قرآن و نوشته شدن تقدیر ماست، بنابر این لازم است که در لیالی ارزشمند قدر بیشتر مراقبت و مواظبت کنیم تا بتوانیم از برکات آن بهره‌مند شویم.

 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف