بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
رئیس قوه قضائیه در جلسه معارفه دادستان کل کشور:
آقای منتظری از چهره‌های خدوم در دستگاه قضایی و دیوان عدالت اداری به شمار می‌رود

جلسه معارفه حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری به عنوان دادستان کل کشور، طی مراسمی با حضور آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه، جمعی از مقامات عالی قضایی، قضات و کارکنان بخش‌های مختلف دستگاه قضا و برخی مقامات دولتی در تالار کاخ دادگستری برگزار شد. رئیس قوه قضائیه در این جلسه ضمن تقدیر از حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی، حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری را به عنوان دادستان کل کشور معرفی کرد.

 

جلسه معارفه حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری به عنوان دادستان کل کشور، طی مراسمی با حضور آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه، جمعی از مقامات عالی قضایی، قضات و کارکنان بخش‌های مختلف دستگاه قضا و برخی مقامات دولتی در تالار کاخ دادگستری برگزار شد. رئیس قوه قضائیه در این جلسه ضمن تقدیر از حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی، حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری را به عنوان دادستان کل کشور معرفی کرد.

آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در مراسم معارفه دادستان کل کشور اظهار کرد: کار ما در دستگاه قضایی دشوار و مراجعات مردم به آن بسیار است و مسئولان عالی قضایی، قضات و کارمندان در تمام مراجع قضائی تلاش بسیاری می‌کنند.

وی افزود: بر اساس آمارها 15 میلیون پرونده در دستگاه قضائی وجود دارد و قضات و کارکنان در بخش های مختلف قضائی تلاش بسیاری دارند تا در عین اشکالات و کمبودهایی که در زمینه امکانات و بودجه وجود دارد، خدمات‌رسانی کنند.

رییس قوه قضاییه گفت: اگر منصفانه به مجموعه دستگاه قضایی نگاه کنیم خدمات قابل تحسینی را ارایه کرده است، البته مشکلات و کمبودها و اشکالاتی نیز در رسیدگی‌ها وجود دارد.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه ما جزیره جدا افتاده در کشور نیستیم ادامه داد:‌ مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد و اعتبارات دولت محدود است و این مشکلات دامن قوه قضاییه را نیز گرفته است.

وی با تشکر از توجه مقام معظم رهبری برای توجه به پیشرفت قوه قضاییه ، گفت: بنا شد که به مجلس دستور داده شود تا مشکلات قوه قضائیه را ملاحظه کند، همچنین ان‌شاء الله در برنامه ششم بنا شده کمکی به قوه قضاییه در زمینه جذب قاضی شود تا دستگاه قضایی تنفسی داشته باشد.

رییس دستگاه قضایی با اشاره به تودیع حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی از سمت دادستانی کل کشور گفت: آقای رئیسی در مدت بیش از سی سال خدماتی که در قوه قضاییه داشته‌اند از جمله چهره‌های خدوم دستگاه قضایی هستند. ما با رفتن ایشان از خدماتشان به دستگاه قضائی محروم می‌مانیم، ولی از این جهت که بنا به دستور مقام معظم رهبری تولیت آستان قدس رضوی به وی سپرده شده بسیار خوشحالیم و این یکی از موارد عاقبت به خیری مسئولان قضایی است.

وی ادامه داد: البته من از آقای رئیسی خواستم که در عین داشتن این سمت مهم اتصال‌شان را با دستگاه قضایی قطع نکنند و به عنوان مشاور عالی به ما کمک کنند که ایشان هم پذیرفت و من از وی کمال تشکر را دارم.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به معارفه‌ حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری به عنوان دادستان کل کشور گفت: ایشان بحمدالله بعد از 30 سال خدمت در دستگاه قضایی حالا برای خدمت در سمت مهم دادستانی کل کشور آماده شده‌اند. وی هم از چهره‌های خدوم در دستگاه قضایی و دیوان عدالت اداری بوده است که زحمات زیادی کشید البته دیوان عدالت اداری نیز محدودیت‌هایی را داشت.

رییس قوه قضاییه افزود:‌ ایشان هم اهل تلاش هستند و هم سابقه‌ خوبی را در دستگاه قضایی دارند و ان‌شاء الله با سابقه خوب در دادستانی کل بتواند منشاء برکات باشد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه دادستانی کل کشور وظایف مهمی را دارد گفت: قبل از تصویب قانون آیین دادرسی جدید وظایف مهمی را هم داشت که یکی از آنها بحث نظارت بر دادسراها بود البته این موضوع در قانون سابق نیامده بود که من آن را بر عهده دادستانی کل کشور گذاشته‌ام. در قانون جدید هم این موضوع قانونی شد و به طور کلی نظارت بر دادسراهای کل کشور بحث مهم و اساسی است.

وی افزود: دادستانی کل کشور علاوه بر آن در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و حقوق عمومی وظایفی را بر عهده دارد. همچنین دادستانی کل در شورای پول و اعتبار که بسیار مهم است حضور دارد و وجود دادستان کل در شورای مالی تصمیم گیری در کشور فرصت بسیار مهمی است، مخصوصا که امسال حسب فرمایش مقام معظم رهبری به سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل نامگذاری شده است؛ لذا دادستانی کل می‌تواند در این زمینه نقش مهمی داشته باشد، البته قوه قضاییه هم باید خود را آماده کند و دولت محترم را در این زمینه همراهی کند.

وی یادآور شد: شکایاتی را که به مرکز 129 اعلام می‌شود، گوش می کنم و گاهی بد و بیراه گفته می‌شود. عمده این شکایات ناشی از این است که محدودیت قوه قضاییه را نمی‌دانند و گاهی شکایت می‌کنند که چرا رسیدگی به پرونده‌ها چندین ماه طول می‌کشد. اگر در رسیدگی به پرونده‌ها نوبت داده شود و قاضی هم محدود باشد این موضوع طبیعی است. ما اگر دستمان باز بود قاضی بیشتر جذب می‌کردیم و وضع‌مان بهتر بود.

 

دادستان کل کشور: اعتقادم در کار داشتن برنامه است

حجت الاسلام والمسلمین منتظری، نیز در ارتباط با پذیرش سمت دادستانی کل کشور گفت: واقع امر این است که پذیرفتن مسئولیت با لحاظ جایگاهی که دادستانی کل کشور و شخص دادستان دارد به دلایلی برای من سنگین بود و از پذیرش آن ابا داشتم؛ شرایطی پیش آمد که خود را ملزم به پذیرش این امر و پاسخ مثبت به این دعوت دانستم.

وی با اشاره اینکه اداره دادستانی جز با ارایه برنامه امکان‌پذیر نیست گفت: باید در برنامه‌ریزی برای دادستانی کل کشور اولویت‌هایی نظیر نظارت بر دادسراها را لحاظ کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری اظهار داشت: بسیار مشعوف هستم و خدا را شاکر و سپاسگزارم که توفیق حضور در این جمع نورانی به بنده ناچیز عنایت شد و از اینکه مورد اعتماد ریاست قوه قضاییه قرار گرفتم هم از خداوند متعال سپاسگزارم و هم متضرعانه توفیق خدمت را تقاضا و درخواست می‌کنم.

رئیس سابق دیوان عدالت اداری تصریح کرد: همین جا عرض می‌کنم که پس از پذیرفتن این مسئولیت متعهدم که هر آنچه در توان دارم در قوه قضاییه و برای مردم بزرگوار قائل شوم و همه توان و تلاش خود را به کار خواهم برد که اهداف و خواسته و دستورات ریاست قوه قضاییه و ‌آنچه قانون به عهده دادستان قرار داده را در حد توان جامه عمل بپوشانم.

دادستان کل کشور تأکید کرد: این مسائل مستلزم سه امر است؛ توفیق من‌الله، حمایت و پشتیبانی و همراهی رئیس قوه قضاییه و همدلی، همراهی و کمک همه عزیزانی که در این امر تأثیرگذارند به خصوص قضات دیوان عالی کشور.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری گفت: من اعتقادم در کار، داشتن برنامه و داشتن عِده و عُده است چرا که دادستانی کل کشور ظرفیت فوق‌العاده زیادی دارد و بیش از 70 مسئولیت در موضوعات مختلف به عهده دادستانی است.

رئیس سابق دیوان عدالت اداری تصریح کرد: من شخصاً به دنبال عنوان یدک‌ کشیدن عنوان و سمت نیستم و سمت، عنوان و نام برایم اهمیتی ندارد.

وی با بیان اینکه ما باید زمینه بحث نظارت بر دادسراها و امکانات آن را تعریف تعریف و فراهم کنیم، ادامه داد: ما بیش از 360 دادستان در سراسر کشور داریم که آنها باید حلقه وصلی داشته باشند که آن حلقه وصل دادستانی کل است.

دادستان کل کشور به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل اشاره و خاطرنشان کرد: بحث اقتصاد مقاومتی در سخنرانی مقام معظم رهبری تنها متوجه دولت نیست، قوه قضاییه و مجلس هم برحسب وظایف و مسئولیت‌ها وظیفه دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری خطاب به دولت اعلام کرد که قوه قضاییه و بنده برای تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحقق دستورات و مطالب رهبری در اختیار هستیم و هر جایی که کمکی برآید دولت محترم را کمک می‌کنیم منتهی شرط آن، این است که تعامل طرفینی باشد.

وی در ادامه سخنانش یکی از دیگر از اولویت‌های کار در دادستانی کل کشور را مبارزه با فساد دانست.

 

حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی: امروز قوه قضائیه مقتدر، باصلابت و کارآمدی را شاهدیم

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی و دادستان سابق کل کشور در مراسم تودیع خود، اظهار داشت: گام‌های بلندی در قوه قضاییه توسط بزرگان برداشته شده و امروز شاهد اقتدار، صلابت و کارآمدی ویژه ای در دستگاه قضا هستیم.

وی با اشاره به قدسی بودن امور در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گفت: قوانین و بایدها و نبایدهایی حاکم، بایدها و قوانین و بایدهایی الهی، قدسی و سازگار با احکام شرعی باشد.

وی با اشاره به حضور رؤسا و مسئولانی که تا این زمان در قوه قضائیه حضور داشته‌اند، خاطرنشان کرد: کار کردن با آنها افتخاری بوده است و من شکرگزار خداوند متعالم که با مجموعه‌ای فرهیخته، وارسته و مجاهد کار کرده‌ام.

حجت‌الاسلام رئیسی انتصاب حجت الاسلام والمسلمین منتظری را در جایگاه دادستان کل کشور انتصاب شایسته‌ای دانست و اظهار امیدواری کرد که وی  بتواند در جهت اجرای قانون و همچنین نقش جایگاهی که مورد انتظار قانونگذار و رئیس قوه قضاییه است، گام‌های بلندی بردارد.

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف