بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
بازديد جمعي از دانشجويان دانشكده حقوق دانشگاه شيراز از ديوان عدالت اداري

جمعي از دانشجویان دانشکده حقوق دانشگاه شیراز ضمن بازدید از شعب بدوی و تجدیدنظر دیوان عدالت اداری با عملكرد و نحوه کار این نهاد قضائی از نزدیک آشنا شدند.

جمعي از دانشجویان دانشکده حقوق دانشگاه شیراز ضمن بازدید از شعب بدوی و تجدیدنظر دیوان عدالت اداری با عملكرد و نحوه کار این نهاد قضائی از نزدیک آشنا شدند.
به گزارش روابط عمومی ديوان عدالت اداري، محمدحسن پيرزاده، رئيس شعبه 9 تجديدنظر ديوان عدالت اداري در جریان بازدید دانشجويان از بخش‌های مختلف به تشريح نحوه دادرسي اداري و عملكرد قضائي در ديوان پرداخت.
وي گفت: ديوان عدالت اداري به استناد اصل 170 و 173 قانون اساسي مرجع رسيدگي به شكايات و تظلمات مردم از تصميمات و اقدامات مراجع دولتي و دستگاه‌هاي اجرايي است.
پيرزاده افزود: با اقدام خبرگان قانون اساسي، در اين قانون، مرجعي ويژه براي رسيدگي به شكايت از نظام اداري در نظر گرفته شده است. البته چنين جايگاهي در نظام حقوقي برخي از كشورها از جمله كشور فرانسه با عنوان شوراي دولتي وجود دارد، همچنين به تاسي از آن در ايران پيش از انقلاب نيز شوراي نظام دولتي ايران با همين هدف شكل گرفته بود.
رئيس شعبه 9 تجديد نظر ديوان عدالت اداري با اشاره به اينكه با تدوين و تصويب اولين قانون تشكيلات و آيين‌دادرسي ديوان عدالت اداري در سال 1360، قانون آن نهاد قضائي تكميل شد، اضافه كرد: با اجراي اين قانون طي 25 سال تا سال 1385 ما شاهد رسيدگي دو مرحله‌اي پرونده‌ها در ديوان عدالت اداري بوديم.
وي ادامه داد: در سال 1385 قانون تشكيلات و آيين‌دادرسي ديوان عدالت اداري تغيير كرد كه بر اثر آن دادرسي به صورت يك مرحله صورت مي‌گرفت.
پيرزاده گفت: همچنين در سال 1392 بار ديگر قانون تشكيلات و آيين‌دادرسي ديوان عدالت اداري دچار تغييراتي شد كه با اعمال اصلاحاتي در آن مجددا رسيدگي به پرونده‌هاي قضائي در اين نهاد قضائي طي دو مرحله  صورت مي‌گيرد.
رئيس شعبه 9 تجديد نظر با اشاره به اينكه قانون مواردي را كه ديوان عدالت اداري در آن موضوعات صالح به رسيدگي است، تعيين كرده است، اضافه كرد: در اين موارد دادخواست‌هاي مطروحه ابتدا به شعب بدوي ارجاع می‌گردد و پس از تبادل لوايح نسبت به صدور راي درباره آن اقدام مي‌شود.
وي از خصيصه‌هاي دادرسي در ديوان عدالت اداري را عدم نياز به حضور طرفين شكايت در جريان رسيدگي دانست و ادامه داد: پس از صدور راي در شعب بدوي، اين آرا در مهلت تعيين شده قابل تجديدنظر خواهي است.
پيرزاده در پايان تصريح كرد: از وظايف ديوان عدالت اداري رسيدگي به اعتراض و شكايت از يك تصميم اداري، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هاي خلاف قانون و همچنين اعتراض به تصميمات و اقدامات هيات‌ها، كميسيون‌ها و مراجعي كه در ادارات مستقرند (مراجع شبه قضايي) است. 

 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف