بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
رئیس دیوان عدالت اداری:
به جاي اينكه بگوييم فلان دستگاه مسئول اجراي اسلام نيست، به وظيفه خود در اجراي قوانين عمل كنيم

رئيس ديوان عدالت اداري گفت: اينكه گاهي گفته مي‌شود فلان دستگاه يا بخش مسئول اجراي اسلام نيست، سخن پسنديده و قابل قبولی از سوي مسئولاني كه خود وظیفه اجراي قوانین اسلام و احكام قرآن را دارند، نیست.

رئيس ديوان عدالت اداري گفت: اينكه گاهي گفته مي‌شود فلان دستگاه يا بخش مسئول اجراي اسلام نيست، سخن پسنديده و قابل قبولی از سوي مسئولاني كه خود وظیفه اجراي قوانین اسلام و احكام قرآن را دارند، نیست.

به گزارش روابط عمومي ديوان عدالت اداري، حجت‌الاسلام والمسلمين منتظري در جلسه چهاردهم ارديبهشت ماه هيات عمومي ديوان با بيان اينكه انتظار ما اين است كه در نظام جمهوري اسلامي، همه دست‌اندركاران و مسئولان در جهت حفظ آرمان‌هاي اسلام و انقلاب و به اجرا در آوردن احكام نوراني قرآن و اسلام تلاش كنند، اظهار داشت: اجراي اسلام و احكام آن و تحقق آن در نظام جمهوري اسلامي حداقل خواسته از همگان بويژه از مسئولان در نظام اسلامی است.
وي افزود: مسئولان در جمهوري اسلامي ايران به جاي اينكه به دستگاهي بگويند شما مسئول اجراي اسلام نيستيد باید از زيرمجموعه‌هاي خود بخواهند كه چرا قوانين اسلامي اجرا نمي‌شود؟
رئيس ديوان عدالت اداري با اشاره به اينكه در کشور ما، قانون اساسي تنفيذ شده از سوي ولي فقيه برای همگان حجت شرعي است و با وجود آن هيچ بهانه‌اي در پيشگاه خداوند نمي‌توانيم داشته باشيم، ادامه داد: در اين قانون اساسي آمده است كه در نظام اسلامي، اجراي احكام اسلام در قالب قوانين پياده مي‌شود.
وي ادامه داد: در چنين نظامي معلوم است كه هيچ احدي نمي‌تواند اجتهاد شخصي خود را به كار بگيرد اما اجراي اسلام و احكام الهي و قوانيني كه مبتني بر آن است، بر عهده همگان است و ما از مسئولان انتظار داريم كه درباره عدم اجراي قوانيني كه در جمهوري اسلامي تصويب و ابلاغ شده و لازم اجراست، زيرمجموعه‌های خود را مورد پرسش قرار دهند و آنها را موظف به اجراي آن كنند.
حجت‌الاسلام و المسلمين منتظري اضافه كرد: امروز ما قوانين فراواني داريم كه متاسفانه از سوي دستگاه‌هاي اجرايي به اجرا در نمي‌آيد و تنها در لابه‌لاي كتاب قوانين مي‌توان آن را مشاهده كرد.
رئيس ديوان عدالت اداري در ادامه به فهرستي از اين قوانين اشاره كرد و  اظهار داشت: قانون ارتقاي سلامت اداري و مبارزه با فساد مصوب هفتم آبانماه 1390 كه يك دوره سه ساله آن به اتمام رسيده و براي سه سال ديگر تمديد شده است، قانون گسترش راهكارهاي اجرايي عفاف و حجاب مصوب 13 ديماه 1384 شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه مصوبات اين شورا به امر امام و رهبري در حكم قانون و لازم الاجراست. قانون ممنوعيت بكارگيري تجهيزات دريافت از ماهواره مصوب 26 بهمن‌ماه 1383، قانون ساماندهي مد و لباس مصوب 20 ديماه 1385 كه شايد كمتر نام آن را شنيده باشيد. قانون ممنوعيت به كارگيري اسامي، عناوين و اصطلاحات بيگانه مصوب 14 آذرماه 1375 كه تنها در تبصره 9 آن آمده است كه نيروي انتظامي موظف است از نصب و استفاده از علائم به زبان و خط بيگانه توسط مراكز توليد، توزيع و صنوف جلوگيري كند، به عنوان نمونه‌هايي از قوانيني است که به رغم تصويب در مجلس شوراي اسلامي يا نهادهايي كه مصوبات آنها در حكم قانون است، از اجراي آن خبري نيست.
وي در ادامه از مسئولان پرسيد: چرا اين قوانين اجرا نمي‌شود؟ آيا اينها قانون يا مصوب مجلس شوراي اسلامي نيست و لازم‌الاجرا نمي‌باشد؟ آيا نيروي انتظامي مسئوليت تعريف شده‌اي در بخشي از اين قوانين ندارد؟ اين قوانين در كجاي جامعه اجرا مي‌شود؟ آيا اين قانون‌ها، متن آن و تكاليفي را كه در آن متوجه دستگاه‌ها شده است، ملاحظه مي‌فرماييد؟
حجت الاسلام والمسلمين منتظري افزود: به جهت اختصار تنها به بيان عنوان 5 قانون اكتفا كرده‌ام، اين در حالي است كه اگر متن اين قوانين و احكامي را كه مسئوليت آن متوجه مجموعه دستگاه‌هاي اجرايي اعم از دولتي، قضائي و نيروي انتظامي است،  اجرا شود قطعا و مسلما بسياري از مفاسدي كه ما امروز در جامعه، محيط ادارات و ارتباطات ادراي شاهد آن هستيم، از بين خواهد رفت.
وي گفت: مسئولان بايد به جاي اينكه بگويند نيروي انتظامي يا فلان دستگاه مسئول اجراي اسلام نيست، از آنها بخواهند كه چرا ادارات و نيروي انتظامي به وظايف قانوني خود عمل نمي‌كنند.
رئيس ديوان عدالت اداري با اشاره به اينكه اينها قانون است و بايد به اجراي آن كمر بنديم، تاكيد كرد: درست است اينكه هيچ كس نبايد بر اساس اجتهاد شخصي عمل كند، اما بايد دنبال اجراي قانون رفت و ما گله‌منديم كه چرا در اجراي قانون، آن وظيفه‌اي را كه در محيط ادارات، جامعه، دانشگاه‌ها و مراكز فرهنگي و علمي برعهده داريم، عمل نمي‌كنيم.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد که خداوند همه ما را متوجه وظايف و مسئوليت‌هاي سنگينمان بكند و ما بتوانیم  اسلامي را كه با اين هزينه سنگين به دست ما رسيده در اين برهه حساس كه دشمن كمر به نابودي آن بسته است، صیانت کنیم.

 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف