بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
تاکید رئیس دیوان عدالت اداری بر توجه بیشتر قضات به پرونده های مرتبط با محیط زیست

رئيس ديوان عدالت اداري در راستاي توجه به دغدغه‌هاي مقام معظم رهبري به مسايل و مشكلات محيط زيست، به قضات و مديران در توجه ويژه و دقت در پرونده‌هايي كه با محيط زيست در ارتباط است، تاكيد كرد.

رئيس ديوان عدالت اداري در راستاي توجه به دغدغه‌هاي مقام معظم رهبري به مسايل و مشكلات محيط زيست، به قضات و مديران در توجه ويژه و دقت در پرونده‌هايي كه با محيط زيست در ارتباط است، تاكيد كرد.
به گزارش روابط عمومي ديوان عدالت اداري، حجت‌الاسلام والمسلمين منتظري، در جلسه هجدهم اسفند ماه هيات عمومي ديوان، با اشاره به سخنان اخير مقام معظم رهبري در دیدار مسئولان و دست‌اندرکاران منابع طبیعی و حفظ محیط زیست اظهار داشت: معظم له حل مسائل و مشکلات زیست محیطی همچون آلودگی هوا، پدیده ریزگردها و دست‌اندازی به جنگل‌ها و مراتع و فضاهای سبز را نیازمند برنامه‌ریزی، تدبیر، پیگیری مستمر و جدی و قاطعیت دستگاه‌های مرتبط دانستند و از آنجايي كه ما در ديوان عدالت اداري و دستگاه قضا با اين موضوع در ارتباطيم، خود را مخاطب بخشي از اين تذكرات مي‌دانيم.
وي افزود: با توجه به اينكه ديوان عدالت اداري گاهي به عنوان مرجع رسيدگي كننده قضائي در پرونده‌هاي محيط زيستي است، از قضات محترم مي‌خواهم تا به پرونده‌هايي كه با حيات و زندگي جامعه در ارتباط است با دقت و وسواس بيشتري رسيدگي كنند.
رئيس ديوان عدالت اداري افزود: متاسفانه ملاحظه شده است كه برخي مسئولان و عده اندكي از مردم كه به دنبال منافعي هستند، اقداماتي كرده‌اند كه موجب لطمه به محيط زيست و دست‌درازي به منابع طبيعي و بعضا تخريب آن شده است.
حجت‌الاسلام والمسلمين منتظري اضافه كرد: همچنين گاهي در دستگاه‌هاي اجرايي يا شهرداري‌ها تصميمات خلاف قانوني گرفته مي‌شود كه در آن به حقوق طبيعت توجه نمي‌شود، ما تكليف خود مي‌دانيم در اين پرونده‌ها با دقت و توجه بيشتري در راستاي تامين منافع عمومي اقدام شود.
وي با اشاره به اينكه در مواردي افراد سودجو براي تامين منافع خود و دست‌اندازي به زمين‌هاي مراتع و منابع طبيعي و جنگل‌ها با نفوذ در برخي افراد مسئول، اقدام به سندسازي كرده‌اند، تصريح كرد: قضات بايد در رسيدگي به اين پرونده‌ها با هوشياري بيشتري عمل كنند. 
رئيس ديوان عدالت اداري با بيان اين نكته كه همگان بايد به دغدغه مقام معظم رهبري اهتمام جدي داشته باشند، يادآوري كرد: به گفته رهبر معظم انقلاب حفظ محیط زیست یک وظیفه حاکمیتی است که باید با  تهیه سند ملی محیط زیست و  پیوست زیست محیطی برای همه طرح‌های عمرانی و صنعتی و همچنین جرم‌انگاری تخریب محیط زیست، به این وظیفه بسیار مهم، عمل شود.
وی در ادامه با اشاره به ضرورت توجه به حق و عدالت در انجام وظايف به کلامی از امیرمومنان حضرت امام علی(ع) اشاره كرد و گفت: امیرالمومنین(ع) می‌فرمایند، «مسلمان كسي است كه اجراي حق در نظر او از باطل دوست داشتني‌تر است، هر چند كار حق از قدر او بكاهد».
حجت‌الاسلام والمسلمين منتظري افزود: اين فرمايش امام علي(ع) بايد براي همه مردم سرمشق و الگو باشد به ويژه براي مسولان و كساني كه انديشه و عملشان در جامعه موثرتر از ديگران است.
رئيس ديوان عدالت اداري خطاب به قضات اظهار داشت: ما كه پشت ميز قضاوت نشسته‌ايم و در مقام رسيدگي به پرونده‌هاي قضايي قرار داريم، بايد در اجراي حق و عدالت اهتمامي جدي داشته باشيم زيرا كه اين ملاكي است كه جايگاه ما را نزد خداوند تعيين مي‌كند.


 

 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف