بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
رئيس ديوان عدالت اداري:
شوراهاي اسلامي حتما مصوبات خود را با موازين قانوني و شرعي تطبيق دهند

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: مصرانه از شوراهاي اسلامي درخواست مي‌كنيم كه مصوبات خود را قبل از ابلاغ با موازين قانوني و شرعی تطبيق دهند تا با تحمیل هزینه بر مردم، در حق آنان ظلم نشود.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: مصرانه از شوراهاي اسلامي درخواست مي‌كنيم كه مصوبات خود را قبل از ابلاغ با موازين قانوني و شرعی تطبيق دهند تا با تحمیل هزینه بر مردم، در حق آنان ظلم نشود.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه بیست و چهارم شهریور ماه هیات عمومی ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد شوراهای اسلامی در بهبود وضعيت شهرها و روستاها اظهار داشت: متاسفانه شکایات فراوانی از برخی تصمیمات شوراهای اسلامی در دیوان عدالت اداری مطرح شده که حاکی از آن است که این شوراها در تصمیماتی که می‌گيرند، از لحاظ رعايت مباني شرعي و حقوقي دقت لازم و كافي ندارند.
وي افزود: در این شکایات ملاحظه می‌شود که آنها عوارضی را برای مردم تعیین می‌کنند که مبنای شرعی و قانونی نداشته و بر اثر آن ظلم به مردم صورت مي‌گيرد.
رئيس ديوان عدالت اداري اضافه کرد: اگر اعضای محترم شوراها خود، تسلط کافی بر این امور ندارند، ضروري است حتما پیش از تصمیم نهایی، مصوبات را به کارشناسان بدهند تا بررسی شود كه مغایر با موازین شرعی و قانونی نباشد.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری اذعان داشت: دریافت یک ریال از مردم به ناحق ظلم است. البته در جايي كه قانون تعيين كرده است، مردم بايد در راستاي بهبود بخشي به وضعيت شهرها و روستاها و تامين نيازمندي‌هاي آن همكاري و مشاركت كنند، ولي نمي‌توان به صرف اينكه شهر يا روستا هزينه‌ دارد، از مردم پول دريافت كرد.
وي با اشاره به اينكه دريافت هر وجهي برخلاف قانون، ظلم به مردم است و ما نيز در ديوان عدالت اداري اجازه نمي‌دهيم، چنين اتفاقي بيفتد، تصريح كرد: چنانچه مصوبه‌اي بر خلاف مقررات شرعي و قانوني تصويب شود و بخواهد از مردم پول اضافه بگيرد، ما وظيفه داريم جلوگيري كنيم و حكم صادره از سوي ديوان اگر تسري به گذشته نيز داشته باشد، آنان بايد وجوهي را كه از مردم دريافت كرده‌اند، بازگردانند.
رئيس ديوان عدالت اداري تاكيد كرد: همچنين اگر مصوبه اي را هيات عمومي ديوان عدالت اداري ابطال كرده است نبايد شاهد تصويب مشابه آن از سوي يكي ديگر شوراهاي اسلامي شهرها و روستاها باشيم.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری اضافه كرد: از نظر قانوني نيز اگر موضوعي در هيات عمومي ديوان عدالت اداري مطرح و حكمي مبني بر ابطال درمورد آن صادر شد، دستگاه‌هاي ديگر مجاز نيستند، مشابه آن را تدوين و ابلاغ كنند و شوراها نيز بايد نسبت به اين موضوع توجه ويژه داشته باشند.

حمايت از مردم مظلوم جهان وظيفه قانوني ماست
رئيس ديوان عدالت اداري در بخش ديگري از سخنانش در هيات عمومي در واكنش به اظهارات مقام‌هاي آمريكايي مبني تروريست خواندن نظام جمهوري اسلامي ايران گفت: درحالي كه ايران اسلامي طي سي و پنج سال با تقدیم هزاران شهيد خود قرباني تروريسم داخلي و خارجي است، آنان كه موجد و حامي تروريست‌هاي منطقه هستند، اين كشور را به حمايت از تروريسم متهم مي‌كنند.
حجت‌الاسلام والمسلمين منتظري افزود: در جمهوري اسلامي ايران، نظام بر اساس‏ اعتقاد به حكومت حق و عدل قرآن بر پایه‏ ایمان‏ به خدای‏ یکتا، وحی‏ الهی‏، معاد، عدل‏، امامت‏ و رهبری‏ مستمر و همچنين کرامت‏ و ارزش‏ والای‏ انسان مبتني شده است.
وي اضافه كرد: در چنين نظامي، انتظار مردم و جهاني اين است كه از عدل، اسلام و انسان‌هاي مظلوم حمايت و دفاع شود و اين از اصول لايتغيري است كه جمهوري اسلامي بر اساس آن بنا شده است.
رئيس ديوان عدالت اداري با اشاره به بند 16 اصل سوم قانون اساسي اظهار داشت:  در اين اصل «تنظیم‏ سیاست‏ خارجی‏ کشور بر اساس‏ معیارهای‏ اسلام‏، تعهد برادرانه‏ نسبت‏ به‏ همه‏ مسلمانان‏ و حمایت‏ بی‌دریغ از مستضعفان‏ جهان‏» مسئوليت‌هاي نظام جمهوري اسلامي ايران تعريف شده و اين يعني جزء اصول قانون اساسي نظام جمهوري اسلامي است كه در هر نقطه‌اي از جهان اگر مستضعفي باشد، بايد مورد حمايت قرار گيرد.
حجت‌الاسلام والمسلمين منتظري  با اتكاء به اين اصل حمايت از مظلوماني كه در سوريه، فلسطين اشغالي، لبنان، افغانستان و عراق و ساير  كشورها مورد تجاوز قرار گرفته‌اند را وظيفه قانوني جمهوري اسلامي ايران با تصريح قانون اساسي دانست.
وي با اشاره به مظلوميت مردم غزه و آنانكه مورد تجاوز استكبار قرار گرفته‌اند، اضافه كرد: اگر نظام جمهوري اسلامي ايران در راستاي وظيفه قانوني‌اش نسبت به حمايت از آنان اقدام مي‌كند، وظيفه اوست.
رئيس ديوان عدالت اداري گفت: اين عبارت بر زبان دولتمردان استكبار كه خود دنيا را به استضعاف كشيده‌اند، مكرر جاري است كه جمهوري اسلامي ايران حامي تروريست است، حال آنكه هر جا آتشي برافروخته مي‌شود، دست آمريكاي متجاوز و غرب در آن هويدا و آشكار است.
حجت‌الاسلام و المسلمين منتظري افزود: آمريكا خود تروريست را در منطقه به وجود آورد و حاميان او از آن پشتيباني و حمايت كردند، حالا اين نظام سلطه با كمال بي‌شرمي دولتمردان نظام جمهوري اسلامي را به حمايت از تروريسم متهم و خود را به عنوان مبارزه‌كننده با آن معرفي مي‌كند.
وي با اشاره به اينكه ايران بزرگترين قرباني تروريسم در دنياست، ادامه داد. نظام جمهوري اسلامي از بدو پيدايش تا به امروز قرباني تروريست داخلي و خارجي كه دست پرورده آمريكا و انگليس بوده، شده است و هزاران نفر از عزيزان اين كشور به اين ترتيب شهيد شده‌اند، مساله‌اي كه همچنان نيز ادامه دارد. با چنين وصفي ما شده‌ايم حامي تروريسم و آمريكايي كه اين تروريست‌ها را زير چتر حمايت خود قرار داده‌، مبارزه كننده با ترور خوانده مي‌شود.
رئيس ديوان عدالت اداري، سازمان منافقين و حمايت آمريكا و غرب از آنان را مثال روشني از تروريست‌پروري نظام سلطه دانست و تصريح كرد: آنچه كه جمهوري اسلامي ايران بر آن اتكا دارد، لطف و عنايت خداوند متعال است و خداوند نيز براي ما كافي است.
حجت‌الاسلام و المسلمين منتظري در آغاز سخن خود با اشاره به روايتي از بحار الانوار گفت: از حضرت امیرالمومنین امام علی(ع) سوال شد، کدام گناهان است که عقوبتش زود دامنگیر گناهکار خواهد شد؟ و حضرت فرمودند، «ستم به کسی که به جز خدا یاوری ندارد؛ کسی که برخوردار از نعمتی باشد و در قدرشناسی آن نعمت کوتاهی کند و بی‌نوا و فقیری که به او تجاوز ستمگرانه‌ای شود».

 

 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف