بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
رئیس دیوان عدالت اداری در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد
تشریح فعالیت ها واقدامات دیوان عدالت اداری

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: اطاله دادرسی در دیوان ناشی از کثرت پرونده های وارده، سنگینی کار و همچنین محدودیت این نهاد قضایی در استخدام قضات است و ما از این بابت شرمنده مردمیم.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: اطاله دادرسی در دیوان ناشی از کثرت پرونده های وارده، سنگینی کار و همچنین محدودیت این نهاد قضایی در استخدام قضات است و ما از این بابت شرمنده مردمیم.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام والمسلمین منتظری در گفت و گو با نمایندگان رسانه ها به مناسبت فرارسیدن هفته قوه قضائیه اظهار داشت: در حالی که شایسته است درکمترین زمان ممکن تعیین شده، نسبت به پاسخگویی و رسیدگی به پرونده ها مردم عزیز اقدام شود، متاسفانه گاهی زمان رسیدگی به پرونده ها به بیش از یک سال می رسد.
وی افزود: همچنین یکی از دلایل اطاله دادرسی در دیوان عدالت اداری، این است که دستگاه های اجرایی به موقع و در فرصت قانونی تعیین شده نسبت به پاسخگویی در ارتباط با دادخواست های ارسالی  اقدام نمی کنند و این در حالی است که طرف شکایت باید در موعد قانونی نسبت به ارایه پاسخ دادخواست اقدام کرده و این به موقع پاسخ ندادن خود موجب اطاله دادرسی است.
رئیس دیوان عدالت اداری در ادامه ضمن ارایه گزارشی از عملکرد این نهاد قضایی طی سال 1392 گفت: اجرایی شدن قانون جدید دیوان عدالت اداری از مردادماه سال گذشته و فراهم آوردن تمهیدات و مقدمات آن از اقدامات قابل توجه این مرجع قضایی در سال گذشته بوده است.
وی اضافه کرد: تصویب و اجرای تشکیلات جدید و راه اندازی شعب بدوی و تجدیدنظر بر اساس قانون جدید از جمله اقدامات برای اجرایی شدن این قانون بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری ادامه داد: رسیدگی دو مرحله ای به پرونده ها در قانون جدید، موجب اتقان بیشتر آراء می شود.
رئیس دیوان عدالت اداری راه اندازی دفاتر نمایندگی دیوان در مراکز استان ها را اقدام مهم دیگری دانست که در سال گذشته تکمیل شد و گفت: براساس قانون برنامه پنجم توسعه و تکلیف قانون جدید دیوان وظیفه داشتیم دفاتر نمایندگی دیوان عدالت اداری را در مراکز استان ها راه اندازی کنیم که بحمد الله این اقدام طی دو سال و با راه اندازی آخرین دفتر در اواخر سال گذشته صورت گرفت.
وی اضافه کرد: این دفاتر به منظور تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضائی دیوان عدالت اداری و کاهش هزینه های آنان درمراجعه به مرکز بوده است و الحمد الله آثار مثبت چنین اقدامی را شاهدیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری گفت: این دفاتر علاوه بر اینکه خدمات قضایی به شهروندان ارائه می‌دهد، وظیفه ارشاد و معاضدت قضائی مراجعان را نیز عهده دار است و با افراد و مراجعه کنندگان قبل از ارائه دادخواست مشورت می‌شود و راهنمایی‌های لازم به آنان صورت می‌گیرد.
 رئیس دستگاه دیوان عدالت اداری با اشاره به ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه به منظور کاهش مراجعات به دیوان گفت: امسال بنا داریم تعامل ویژه‌ای را با دستگاه‌های اجرایی داشته باشیم تا با تمهیداتی از افزایش ارایه دادخواست به دیوان عدالت اداری جلوگیری کنیم چرا که ما همواره با افزایش شکایات روبرو هستیم و این موضوع، آسیب جدی برای دستگاه‌های اجرایی و موجب مشکلاتی برای دیوان عدالت اداری است، بنابراین ضرورت دارد که دستگاه‌های اجرایی این تعامل مثبت و سازنده را با دیوان داشته باشند.
 حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری افزود: متاسفانه برخی دستگاه‌های اجرایی کارشناسی‌های حقوقی لازم در تدوین آئین نامه‌ها و بخشنامه‌ها را انجام نمی‌دهند و اگر در این زمینه کارشناسی‌های لازم صورت گیرد، قطعا در جلوگیری از شکایات توفیق خواهیم یافت.
 وی با اشاره به ضرورت انجام اقدامات بر اساس قانون توسط شوراهای اسلامی اضافه کرد: شوراهای اسلامی که نهادی مردمی هستند با توجه به قانون می‌توانند، تصمیم گیری‌های مهمی را انجام دهند و انتظار ما این است که در تصمیم گیری‌ها، رعایت قوانین و مسائل حقوقی صورت بگیرد، چون آنها با حقوق مردم سرکار دارند.
 رئیس دیوان عدالت اداری تصریح کرد: مجموع ورودی پرونده‌ها به دستگاه دیوان عدالت اداری در سال 1392، بیش از 127 هزار پرونده بوده که در مقایسه با سال 1391 حدود 18 درصد رشد داشته است.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری تصریح کرد: آمار ورودی شکایات به دیوان عدالت اداری به معنی پذیرفته شدن همه شکایات نیست و این در حالی است که سال گذشته متأسفانه شاهد این بودیم که بالای 50 درصد از شکایات پذیرفته و زیر 50 درصد از شکایات رد شد.
رئیس دیوان عدالت اداری خاطر نشان کرد: انتظار ما این است که وقتی علیه دستگاه‌های دولتی رأی صادر می‌شود چنانچه آنها تقاضای تجدید نظر از رأی صادره دارند طی مدت قانونی و زمان مقرر که مدت آن 20 روز است اعتراض خود را اعلام کنند و این درحالی است که گاهی دستگاه‌ها این مهم را رعایت نکرده و خارج از مهلت قانونی اعتراض خود را اعلام می‌کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شکایتی از دولت جدید صورت گرفته است یا خیر، نیز پاسخ داد: چنانچه شکایتی از مصوبه‌ادولت  واصل شود به هیئت تخصصی ارجاع می‌شود که رسیدگی به این مهم ممکن است 6 ماه به طول انجامد و آنچه که ما تا به امروز در دستور هیئت عمومی داریم، مربوط به دولت دهم و نهم است و آماری که بخواهیم از دولت یازدهم ارائه دهیم مستلزم این است که شکایت‌ها مشخص شود، اما شکایاتی که در طول این مدت از مصوبات دولت جدید به عمل آمده، به 47 فقره رسیده که  شامل مصوبات هيات وزيران، معاونت‌هاي رياست جمهوري، وزارتخانه‌ها، سازمان‌هاي دولتي، شركت‌هاي دولتي، بيمه مركزي و ... است.
 وی ادامه داد: تابحال مصوبه‌ای از دولت یازدهم که در هیئت عمومی باشد و بخواهیم آن را ابطال کنیم در دستور کار نداشته‌ایم، البته رئیس مجلس برخی از مصوبات دولت را مغایر قانون اعلام کرده است که اگر در آنجا اشکالات برطرف شود نوبت به دیوان عدالت اداری نمی‌رسد.
 رئیس دیوان عدالت اداری در ادامه به وضعیت سلامت نظام اداری و اقدامات شورای دستگاه های نظارتی در این ارتباط اشاره کرد و اظهار داشت: سلامت نظام اداری از موضوعات بسیار مهمی است که متاسفانه طی سال های گذشته مغفول مانده است و ما از این جهت خسارت‌های بسیاری را در سطح بین‌الملل دیده‌ایم چرا که آنها نمره‌های خوبی به نظام اداری ما نمی‌دهد.
 وی ادامه داد: در شورای دستگاه‌های نظارتی با همکاری سایر دستگاه های نظارتی توانسته ایم شاخص‌های سلامت نظام اداری را تصویب کنیم.
 حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری تاکید کرد: در نظام اسلامی مردم نباید با پدیده های مذموم زیرمیزی، کم کاری و پارتی بازی مواجه شوند، اما متاسفانه این مشکلات در ادارات و حتی در بخش‌های خصوصی ما وجود دارد، بنابراین از دولت انتظار داریم که برای مبارزه با فساد اداری در همه ابعاد کمر همت ببندد.
رئیس دیوان عدالت اداری در خصوص شکایت کارگران به کمیسیون اصل 90 نیز گفت: ما در آستانه روز کارگر اعلام کردیم هدیه ای به کارگران عزیز می دهیم، منظور از هدیه این نبود که رای به نفع آنها صادر می شود بلکه به شکایت کارگران در خصوص سقف تعیین دستمزد سال 92 در اولویت رسیدگی شود. در جلسه ای که با اعضای هیات تخصصی داشتم به آنها تاکید کردم حقی از هیچکدام از طرفین ضایع نشود و هیات تخصصی با دقت پرونده را رسیدگی و رای خود را صادر کرد.
وی افزود: اعضای هیات تخصصی این مصوبه را با اتفاق آرا مغایر قانون تشخیص ندادند و حکم به رد شکایت کارگران دادند. زمانی که من تشخیص می دهم که یک رای خلاف قانون نیست چطور انتظار می رود که نسبت به آن رای اعتراض کنم. پس از صدور رای هیچکدام از قضات دیوان عدالت نیز به رای اعتراض نکردند.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری با اشاره به نامه مجامع کارگری به وی نیز اظهار داشت: این نامه را به مشاوران ارجاع دادم که آنها نیز این مصوبه را خلاف قانون تشخیص نداند. 20 قاضی این پرونده را به صورت دقیق بررسی و همگی یک نظر داشتند و آن هم این که این مصوبه خلاف قانون نیست.
یکی از خبرنگاران از رئیس دیوان عدالت اداری در خصوص ضمانت اجرای حکم پرونده سرای دلگشا پرسید که رئیس دیوان عدالت اداری در این باره گفت: رای دادگاه تجدید نظر در خصوص پرونده سرای دلگشا صادر شده و این ملک نمی تواند بیش از 10.5 متر ارتفاع داشته باشد. در این باره شهرداری مسئول است و اگر بر اساس فرآیند قانونی مجوز ساخت 11 طبقه را صادر کرده باشد مالک می تواند درخواست مطالبه ضرر و زیان بکند اما اگر این مجوز خلاف قانون صادر شده باشد مالک حق درخواست خسارت ندارد.
خبرنگاری در خصوص خارج شدن نام برخی از خانه های قدیمی از فهرست آثار ملی توسط رای دیوان عدالت اداری پرسید که منتظری در پاسخ گفت: در این زمینه موارد زیادی وجود داشته که سازمان میراث فرهنگی املاک خصوصی مردم را ثبت آثار ملی کرده است، ضمن اینکه سازمان میراث فرهنگی برای ثبت خانه ها به قانونی استناد می کند که شورای نگهبان آن را خلاف شرع دانسته است در صورتی که ثبت خانه ها به عنوان آثار ملی باعث محدود کردن مالک باشد ما با شکایت مالک این خانه را از ثبت آثار ملی خارج می کنیم.
وی تاکید کرد: سازمان میراث فرهنگی برای رفع این مشکل باید یا خانه را بخرد یا رضایت مالک را جلب کند، در غیر این صورت قانونی را به مجلس ببرد تا طبق آن قانون نظرش تامین شود.
خبرنگاری درباره استنکاف برخی از مدیران از اجرای احکام دیوان عدالت اداری پرسید که حجت الاسلام والمسلمین منتظری در این باره گفت: اگر مدیری از اجرای احکام دیوان عدالت استنکاف کند بر اساس قانون دیوان عدالت می تواند وی را از خدمت منفصل کند.
 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف