بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
رئيس ديوان عدالت اداري در دومين همايش مديران دفاتر استاني:
بناي ديوان عدالت اداري در اجراي قانون تعامل با دستگاه‌هاي اجرايي است

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: بناي دیوان عدالت اداری در اجرای قانون، تعامل با دستگاه‌های اجرايي است و اهل تقابل و معامله نيستيم.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: بناي دیوان عدالت اداری در اجرای قانون، تعامل با دستگاه‌های اجرايي است و اهل تقابل و معامله نيستيم.
به گزارش روابط عمومي ديوان عدالت اداري، حجت‌الاسلام والمسلمين منتظري در دومين همايش مديران دفاتر استاني با موضوع «تعميق آشنايي با ديوان عدالت اداري و تبيين مشكلات دفاتر استاني و راهكارها» اظهار داشت: ما بر اساس قانون و در چارچوب آن عمل مي‌كنيم و در عمل كردن به قانون نيز نيازي به تقابل يا معامله با دستگاه‌هاي اجرايي نيست.
وي گفت: تعامل با دستگاه‌هاي اجرايي بايد تعاملي سازنده باشد كه در آن ضمن حل مشكلات دستگاه‌ها، حقوق مردم نيز تضييع نگردد.
رئيس ديوان عدالت اداري با اشاره به اينكه پرونده‌هاي مطروحه در ديوان در ارتباط با بيش از 50 دستگاه اجرايي است، اضافه كرد: با توجه به جايگاهي كه دستگاه‌هاي اجرايي براي دفاتر نمايندگي ديوان عدالت اداري در استان‌ها قائلند، نحوه تعامل اين دفاتر با آنها نيز از اهميت بسزايي برخوردار است و انتظار مي‌رود اين برخوردها و تعاملات به نحوي باشد كه در آن شان و جايگاه قضايي ديوان حفظ شود.
وی گفت: دفاتر نمايندگي ديوان عدالت اداري به موجب قانون در 30 استان كشور راه‌اندازي شده است و هدف از راه‌اندازي آنها نيز اين است كه ضمن تسهيل دسترسي مردم به اين نهاد قضايي، هزينه‌هاي آنان در دستيابي به خدمات قضايي ديوان عدالت اداري كاهش يابد.
حجت‌الاسلام والمسلمين منتظري با اشاره به اينكه ديوان عدالت اداري به عنوان يك مرجع قضايي مهم و تاثيرگذار در كشور به شمار مي‌رود، تصريح كرد: حضور موفق شما مديران استاني در سراسر كشور به عنوان نمادي از ديوان عدالت اداري و افتخاري براي نظام قضايي است.
رئيس ديوان عدالت اداري اضافه كرد: برنامه، برخورد و عملكرد شما در استان‌هاي كشور نه صرفا با عنوان كارگزار جمهوري اسلامي بلكه به عنوان شاخصي از عملكرد ديوان عدالت اداري در سطح استان ارزيابي مي‌شود، بنابراين طوري عمل كنيد كه رفتار شما نه فقط براي مردم بلكه براي دستگاه‌هاي اجرايي نيز الگو باشد.
وي با تاكيد بر اينكه جايگاه دفاتر نمايندگي استان‌ها جايگاه بسيار مهمي است، ادامه داد: اگرچه شما متصدي امر قضا و متكفل رسيدگي به پرونده‌ها نيستيد، اما مجموعه بخش اداري در قوه قضائيه سهم زيادي در جلوگيري از تضييع حقوق مردم و استقرار عدالت دارد و اين موضوعي است كه بايد به آن توجه كنيد.
حجت‌الاسلام والمسلمين منتظري در ادامه به تفاوت ديوان عدالت اداري با ساير محاكم قضايي اشاره كرد و گفت: در ساير محاكم طرفين دعوي اغلب مردم عادي هستند، حال آنكه در ديوان عدالت اداري يك طرف دعوي دولت است و مردم براي اعاده حق خود از دولت به آن مراجعه مي‌كنند و اين حاكي از اهميت كار اين مرجع قضايي است.
رئيس ديوان عدالت اداري خطاب به مديران دفاتر استاني تاكيد كرد: شما وظيفه داريد در برخورد با ارباب رجوع آنان را تكريم گفتاري و رفتاري كنيد و در برخورد با ايشان چنان عمل كنيد كه گويي خدمتگزار صديق و واقعي آنان هستيد.
وي همچنين با اشاره به اينكه ارشاد و راهنمايي مراجعان بايد مورد اهتمام ويژه دفاتر باشد، خاطر نشان كرد: اغلب مراجعان به ديوان به ويژه در شهرستان‌ها از حقوق خود اطلاع ندارند و اين وظيفه دفاتر نمايندگي در استان‌هاست كه با اختصاص وقت به مراجعان، آنان را راهنمايي و ارشاد كرده، معاضدت نمايد.
حجت‌الاسلام والمسلمين منتظري در ادامه بر ضرورت ارتقاي سطح آگاهي و دانش حقوقي نمايندگان ديوان در استان‌ها تاكيد كرد و ادامه داد: راهنمايي و ارشاد مردم توسط دفاتر نمايندگي استاني، مستلزم آشنايي و اطلاع كافي از مسايل است و براي همين مديران دفاتر و كاركنان آن بايد ضمن مطالعه و پرسش در جست‌وجوي ارتقاي خود باشند.
وي افزود: همچنين ضروري است مديران دفاتر نمايندگي در استان‌ها در تشكيل پرونده مراجعان دقت لازم را داشته باشند زيرا بي دقتي در تمهيد مقدمات پرونده و دادخواست مردم، خود موجب تضييع حقوق آنان است.
رئيس ديوان عدالت اداري از مديران دفاتر استاني خواست كه ارتباط خود را با مركز و معاونان، مديران و مسئولان اين نهاد قضايي تقويت كرده و با طرح مسايل و مشكلات خود، نسبت به ساماندهي امور دفاتر نمايندگي براي ارائه خدمات مطلوبتر به مردم و شهروندان اقدام كنند.
وي تاكيد كرد: جديد‌التاسيس بودن دفاتر نمايندگي ديوان عدالت اداري در استان‌ها ضروت مراقبت و كنترل بيشتر آنان را ايجاب مي‌كند.
حجت‌الاسلام والمسلمين منتظري يكي از اصلي‌ترين ماموريت‌‌هاي ديوان در سال جاري را تلاش براي كاهش ورودي‌ها دانست و گفت: اين وظيفه دفاتر نمايندگي ديوان نيز هست كه تلاش‌كنند تا ميزان پرونده‌هاي وارده به ديوان كاهش يابد. به اين ترتيب كه اگر به موضوعي برخوردند كه بر اثر آن مراجعان زيادي به دفتر مراجعه خواهند كرد و موجبات تشكيل پرونده‌هاي سريالي را فراهم خواهد كرد، با انعكاس آن به مركز، مقدمات پيگيري لازم براي حل مساله را فراهم كنند.
وي وظيفه ديگر دفاتر نمايندگي را پس از رسيدگي و ابلاغ حكم، ثبت تجديدنظر خواهي دانست و اظهار داشت: بر اساس قانون هم شاكي و هم مشتكي عنه مي‌توانند به حكم صادره اعتراض كرده و در مهلت مقرر نسبت به تجديدنظر خواهي اقدام كنند، با توجه به اينكه غالب دستگاه‌هاي اجرايي بويژه در استان‌ها از بخش‌هاي حقوقي قوي برخوردار نمي‌باشند، خوبست نمايندگان استاني ديوان در تعامل با آنها، موضوع را به ايشان يادآوري كنند تا در چارچوب قانون و در فرجه زماني تعيين شده نسبت به تجديدنظرخواهي اقدام شود.
وي همچنين اضافه كرد: با توجه به اينكه به موجب قانون اجراي احكام نيز توسط دفاتر نمايندگي ديوان انجام پذير است، ضروري است تا با همكاري معاونت اجراي احكام اين بخش از فعاليت دفاتر نمايندگي نيز ساماندهي شود.
شايان ذكر است دومين همايش مديران دفاتر استاني «با موضوع تعميق آشنايي با ديوان عدالت اداري و تبيين مشكلات دفاتر استاني و راهكارها» با حضور نمايندگان ديوان از 30 استان كشور طي روزهاي 21 و 22 خرداد ماه 1393 در تهران برگزار شده است.
 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف