بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
در آخرین جلسه هیات عمومی سال 92
رئیس دیوان عدالت اداری، گزارشی از عملکرد این نهاد قضایی ارایه کرد

رئیس دیوان عدالت اداری اعلام کرد: برخلاف تصور موجود، آمار حاکی از آن است که افتتاح دفاتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در استان‌ها، موجب افزایش پرونده‌های ورودی این نهاد قضائی نشده است.

رئیس دیوان عدالت اداری اعلام کرد: برخلاف تصور موجود، آمار حاکی از آن است که افتتاح دفاتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در استان‌ها، موجب افزایش پرونده‌های ورودی این نهاد قضائی نشده است.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام والمسلمین منتظری ضمن تسلیت ایام عزاداری حضرت فاطمه زهرا(س) با ارایه گزارش آماری از عملکرد سال گذشته این نهاد قضایی در آخرین جلسه هیات عمومی دیوان در سال 92 گفت: سال 1392 با 58496 فقره پرونده مانده از قبل آغاز شد و طی این سال تا 15 اسفندماه جاری 121946 فقره پرونده نیز ثبت دادخواست شده است.
وی افزود: اگرچه این آمار دلالت بر افزایش ورودی‌های دیوان نسبت به سال قبل دارد اما درصد افزایش آمار سال 92 نسبت به سال قبل آن، از سال 91 نسبت به سال 90 کمتر بوده است.
رئیس دیوان عدالت اداری اظهار داشت: طی سال جاری 93159 فقره پرونده در شعب بدوی رسیدگی و مختومه شده است و تعداد پرونده‌های باقی مانده برای سال جدید نیز 87283 فقره است که این تعداد نسبت به موجودی سال قبل 47 درصد افزایش نشان می‌دهد.
وی گفت: در مجموع تعداد پرونده‌های ورودی در سال 92 در مقایسه با سال 91 بیش از 4/11 افزایش داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در ارتباط با وضعیت پرونده‌ها در هیات عمومی دیوان نیز اظهار داشت: در ابتدای سال 92 موجودی هیات عمومی دیوان 2017 فقره پرونده بوده و طی سال جاری نیز 1247 فقره پرونده برای هیات عمومی ارسال شده است كه 1030 فقره پرونده طی سال 92 در هیات عمومی مختومه شده و 2234 فقره نیز موجودی آخر سال جاری در هیات عمومی است.
وی با اشاره به نوع آرای صادره از سوی هیات عمومی در پرونده‌هایی که مورد رسیدگی قرار گرفته، اظهار داشت: آرای صادره برای پرونده‌های رسیدگی شده در هیات عمومی، 80 مورد ابطالی، 63 مورد تعارض آراء، 148 مورد منتهی به قرار موضوع ماده 85 و 80 مورد نیز منتهی به قرار موضوع ماده 81 بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری ادامه داد: در هیات‌های تخصصی نیز 692 فقره پرونده رسیدگی شده و موجودی آن برای سال جدید 930 فقره است.
رئیس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه شعب تجدیدنظر پس از قانون جدید، کار خود را آغاز کرده است، تصریح کرد: در این شعب علاوه بر 15 فقره پرونده از قبل، 9654 مورد پرونده وارده ثبت شده است که 1779 فقره آن مورد رسیدگی قرار گرفته و 7890 فقره نیز در انتظار  صدور رای قرار دارد.
وی ضمن اشاره به اینکه با استقرار قانون جدید دیوان عدالت اداری و پایان یافتن رسیدگی به پرونده‌های مانده از قبل در شعب تشخیص این شعب تعطیل خواهد شد، اضافه کرد: در شعب تشخیص 1354 فقره پرونده موجود بود که با 2746 فقره وارده  و 3182 فقره مختومه، 929 مورد از پرونده‌ها برای سال 93 مانده است. 
حجت الاسلام والمسلمین منتظری در ادامه به اتمام راه اندازی دفاتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در مراکز استان‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: با افتتاح آخرین دفتر نمایندگی دیوان در استان مازندران، دسترسی مردم در تمام استان‌های کشور به این نهاد قضایی تسهیل شده است.
وی گفت: بر اساس قانون پنجم توسعه و قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان ما موظف بودیم که در استان‌ها این دفاتر نمایندگی را ایجاد کنیم و از آنجایی که یکی از وظایف این دفاتر ارایه مشاوره و معاضدت قضائي به مردم است، امیدواریم این مشاوره‌ها موجب راهنمایی درست مردم شده و مسایل آنان را تا حد مقدور حل کند.
رئیس دیوان عدالت اداری در پایان ضمن قدردانی از زحمات قضات، مدیران و کارکنان دیوان عدالت اداری و همچنین تبریک سال جدید به ایشان، اظهار امیدواری کرد که در سال جدید همکاران با اهتمام و همت عالی نسبت به انجام وظایف خود اقدام کنند.  
 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف