بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
رییس دیوان عدالت اداری:
مشکلات فرهنگی منحصر به حجاب نیست، رفتار اداری ما اسلامی نیست

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: در تبیین مسائل و مشکلات فرهنگی نباید آن را منحصر به حجاب و بی حجابی بدانیم، متاسفانه ما در نظام اداری و انجام وظیفه خود کمتر به فرهنگ اسلامی توجه می کنیم.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: در تبیین مسائل و مشکلات فرهنگی نباید آن را منحصر به حجاب و بی حجابی بدانیم، متاسفانه ما در نظام اداری و انجام وظیفه خود کمتر به فرهنگ اسلامی توجه می کنیم.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه نوزدهم بهمن ماه هیات عمومی دیوان با بیان اینکه رفتار اداری ما کاملا اسلامی نیست افزود: اگر ما عملکرد خوبی داشته باشیم و به وظایف خود در قبال انجام امور ارباب رجوع به نحو احسن عمل کنیم یعنی رفتار خود را بر پایه قانون استوار سازیم، به دعوت مقام معظم رهبری لبیک گفته و مروج بدفرهنگی و بی فرهنگی نبوده ایم.
وی با بیان این که عمل ما باید مروج فرهنگ اسلامی باشد، اظهار داشت: اگر روحانیون و مسوولان در مساله فرهنگی اهتمام لازم را نداشته باشند، نمی توان از دیگران انتظار داشت.
رئیس دیوان عدالت اداری ضمن اشاره به اهمیت اقتصاد و فرهنگ در جامعه تصریح کرد: رکن اساسی و مهم در هر جامعه ای اقتصاد و معاش و همچنین معنویت و اهتمام به آخرت است، این موضوعی است که دین اسلام و ائمه هدی بر آن تاکید دارند.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری گفت: اسلام به عنوان یک دین جامع هم بعد مادی و حیات دنیوی مردم را مورد توجه قرار داده و هم بعد معنوی و توجه به معاد و آخرت ایشان را. بی تردید همان گونه که بدون داشتن اقتصاد سالم و برنامه ریزی شده نمی توان زندگی خوبی داشت، باید برای مسایل فرهنگی در جامعه که از حساسیت بالایی نیز برخوردار است، برنامه ریزی کرد.
وی با اشاره به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری و همچنین اظهارات ایشان در ارتباط با مسایل فرهنگی خاطر نشان کرد: ملاحظه می شود که رهبر معظم انقلاب به عنوان ترسیم کننده برنامه ها و سیاست های کلی کشور، هم بحث اقتصادی مقاومتی را با جدیت مطرح فرمودند و هم در دیدار با اعضای محترم مجلس خبرگان به بیان دغدغه هایشان در مسایل فرهنگی پرداختند.
رئیس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: امروز جامعه ما برای پیشرفت و دستیابی به قله های پیروزی، احتیاج به اقتصاد مقاومتی دارد و این یعنی اقتصادی که بتواند معاش و زندگی مردم را با حفظ عزت آنها در حد مطلوب فراهم نماید. تحقق چنین امری نیز تنها با احساس مسوولیت همه مردم به ویژه مسوولان امکان پذیر است.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری ادامه داد: طرف دیگر این موضوع نیز بحث معنویت و توجه به آخرت است که به بعد فرهنگی باز می گردد. هشدار مقام معظم رهبری، ما را مکلف می کند که در میدان عمل و عرصه کار، مروج فرهنگ اسلامی باشیم و دغدغه های ایشان را جدی بگیریم.
وی درباره اهمیت توجه به مشکلات فرهنگی در جامعه تصریح کرد: مساله فرهنگی یکی از زیربنایی ترین مسایل در کشور است، چرا که در بخش های مختلف آسیب ها به سادگی جبران پذیرند اما آسیب های فرهنگی در جامعه بزودی قابل جبران نیست.
رئیس دیوان عدالت اداری با بیان این موضوع که تبعیت تنها در گفتار نیست، اظهار داشت: متاسفانه یکی از عادات ما این است که وقتی مقام معظم رهبری موضوعی را مطرح می کنند، بازار بیانیه دادن و شعار داغ می شود و لکن عمل کمتری اتفاق می افتد، حال آنکه ما باید در عمل نشان دهیم که از ولایت فقیه تبعیت می کنیم.
وی افزود: ترویج فرهنگ غنی اسلام در مرحله اول کار مسوولان است، آنان باید مروج فرهنگ اسلامی باشند و به عنوان شاخص و نماد فرهنگی رفتار کنند.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری با بیان حدیثی از امیرالمومنین حضرت امام علی(ع) گفت: آن حضرت فرموده اند، «برترین مردم و بافضیلت ترین آنان در خرمندی و عقلانیت کسانی هستند که برای معاش خود برنامه ریزی کرده و همت و تلاششان را برای اصلاح امور آخرت متمرکز می کنند».
در ادامه این جلسه رئیس دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام موسی قربانی را به عنوان معاون قضایی در امور شعب دیوان معرفی کرد.
وی همچنین ضمن آروزی توفیق برای معاون جدید از زحمات و تلاش های حجت الاسلام سنمار که به عنوان معاون قضایی در امور شعب تجدیدنظر انجام وظیفه خواهد نمود، قدردانی کرد.
حجت الاسلام قربانی نیز در این جلسه طی سخنان کوتاهی ضمن بیان سوابق و فعالیت های گذشته خود، به تشریح اهمیت جایگاه دیوان عدالت اداری در نظام اسلامی ایران پرداخت و گفت: از آنجا که در دیوان عدالت اداری یک طرف دعوی به طور غالب صاحبان قدرت هستند و وظیفه آن تادیه حقوق مردم و همچنین اهتمام داشتن به حفظ حقوق بیت المال است، وظیفه ای خطیر بر عهده دارد و از جایگاه درخور توجهی برخوردار است.
وی افزود: اگر چه اهمیت جایگاه این نهاد قضایی در نظر خبرگان قانون اساسی درک شده بود ولی متاسفانه در مقطعی در قانونگذاری نسبت به آن جفا صورت گرفت که این موضوع نیز بعدها اصلاح شد و دیوان جایگاه قانونی مناسب را بین مسوولان پیدا کرد.
معاون قضایی در امور شعب دیوان ادامه داد: خرسندم از این که در تصویب قانون جدید تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری نقش داشته ام و امیدوارم بتوانم با همکاری سایر قضات و کارکنان محترم دیوان عدالت اداری به اجرای هرچه بهتر آن کمک کنم.
وی در پایان گفت: بدیهی است نقش همکاران قضایی و اداری دیوان عدالت اداری در رسیدن به اهداف دیوان انکار ناپذیر است، لذا دست همکاری به سوی همه عزیزان دراز می کنم و امیدوارم نتیجه این همکاری احقاق حق و اجرای عدالت باشد.

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف