بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در مراسم افتتاح دفتر نمایندگی استان زنجان:
دیوان عدالت اداری از حقوق مردم در برابر تخلفات دستگاه‌ها دفاع می‌کند

رییس دیوان عدالت اداری کشور، روز شنبه بیست و یکم دی‌ماه در مراسم راه اندازی دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در استان زنجان گفت: دیوان عدالت اداری از حقوق مردم در برابر تخلفات دستگاه‌ها دفاع می‌کند.

رییس دیوان عدالت اداری کشور، روز شنبه بیست و یکم  دی‌ماه در مراسم راه اندازی دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در استان زنجان گفت: دیوان عدالت اداری از حقوق مردم در برابر تخلفات دستگاه‌ها دفاع می‌کند.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، افزود: هدف از راه‌اندازی این دفتر خدمت‌رسانی به مردم در اقصی نقاط کشور از جمله استان زنجان است.
وی یادآورشد: تردد مردم به تهران برای ارایه شکایات و رسیدگی به پرونده‌ها مشکلاتی را به همراه داشت که با راه اندازی دفاتر استانی این مشکلات برطرف می‌شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری اظهار کرد: زمانی که دستگاه‌ها در ارایه خدمات مناسب به مردم تخلف کرده و یا به وظایف قانونی خود به درستی عمل نکنند، دیوان عدالت اداری به شکایات مردم رسیدگی کرده و تظلم خواهی می‌کند.
رییس دیوان عدالت اداری کشور بابیان اینکه قانون دیوان عدالت اداری را مکلف به راه اندازی نمایندگی در تمام استان‌ها کرده است نشان کرد: با راه اندازی دفاتر استانی دیوان عدالت اداری، خدمات قضایی به آسانی به مردم ارایه می‌شود و نیازی به حضور و ارایه شکایات مردمی در مرکز نخواهد بود.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: 11 وظیفه برای دفاتر نمایندگی استانها تعریف شده و هر آنچه را که مردم برای رسیدگی به شکایت خود نیاز دارند، در دفاتر استانی ارایه می‌شود.
رییس دیوان عدالت اداری کشور، با بیان اینکه تمام خدماتی که در تهران به مراجعان ارایه می‌شود، در مراکز استانی نیز ارایه خواهد شد، تنها محل رسیدگی به پرونده و صدور رای را مرکز کشور عنوان کرد.
وی دفتر دیوان عدالت اداری در استان زنجان را بیست و ششمین مرکز در کشور عنوان کرد و راه اندازی این دفتر را موجب سهولت در خدمت رسانی به مردم برشمرد.
حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری با بیان اینکه بعد از زنجان چهار استان دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری ندارند، گفت: این دفاتر تا پایان سال جاری راه‌اندازی می‌‌شوند.
تخلفات موجود قابل قبول نیست
در ادامه رییس دیوان عدالت اداری در جمع خبرنگاران در زنجان، افزود: پایین بودن میزان سلامت نظام اداری به معنای وجود فساد در تمام دستگاه اداری کشور نبوده و باید متوجه بود که همین میزان تخلف موجود نیز در شان و جایگاه جمهوری اسلامی ایران نیست.
وی یادآورشد: در نظام جمهوری اسلامی، باید حداقل تخلفات صورت گیرد و همین میزان تخلفاتی که در سیستم اداری کشور رخ می‌دهد، قابل قبول نیست.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری اظهار کرد: در صورتی که قانون در تمامی بخش‌ها رعایت شود، به حتم سلامت اداری کشور نیز به سوی کمال حرکت خواهد کرد.
رییس دیوان عدالت اداری کشور، گفت: زمانی که مردم شاهد باشند، در یک دستگاه دولتی در تمام بخش‌ها به قانون عمل می‌شود، قطعا در برابر تصمیمات گرفته شده، قانع خواهند شد و در صورتی که مدعی نیز باشند از رای صادره استقبال خواهند کرد.
وی خاطر نشان کرد: به طور متوسط نزدیک به 120 هزار پرونده در سال و بیش از 10 هزار پرونده در ماه به دیوان عدالت اداری در کشور می‌رسد.
رییس دیوان عدالت اداری کشور، با بیان اینکه سلامت اداری طی 9 ماه گذشته در برخی دستگاه‌ها روند رو به رشد و در برخی دیگر نیز روند کاهش داشته است، گفت: تمام پرونده های تشکیل شده در دیوان عدالت اداری برای موضوع تخلف نیست.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری یادآورشد: آنچه که مهم است، تلاش برای کاهش میزان مراجعه مردم به دیوان عدالت اداری است، تا به این طریق از ایجاد مشکل برای مردم، دستگاه اجرایی و سیستم قضایی کشور جلوگیری شود.
رییس دیوان عدالت اداری کشور، برنامه این نهاد قضایی را برای سال آینده برنامه ریزی برای کاهش تخلفات در دستگاه های اداری و کاهش تخلفات در این زمینه عنوان کرد.
پیشگیری نیازمند تعامل دستگاه‌های اجرایی
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری ظهر امروز در هفتمین جلسه شورای اداری استان زنجان با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران برخاسته از متن مردم کشورمان است، اظهار داشت: در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب دیوان عدالت اداری به مرحله بلوغ خود رسیده است.
رئیس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه امروز بیست و ششمین دفتر دیوان عدالت اداری در استان زنجان راه‌اندازی شد، متذکر شد: این دفتر برای دسترسی راحت مردم و مدیران به خدمات قضایی راه اندازی شده است.
وی بر لزوم تعامل دیوان عدالت اداری با همه دستگاه‌های اجرایی تاکید کرد و بیان داشت: تعامل به معنای معامله نیست و نتیجه این فرآیند باید به نفع مردم و دستگاه‌ها باشد.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با تاکید بر اینکه همه مسئولان باید بدانند که مسئولیت‌ها، کرسی‌ها، پست‌ها و مقامات زودگذر است، گفت: مسئولان در مقابل جایگاهی که تصدی آن را بر عهده دارند در پیشگاه پروردگار پاسخگو هستند.
وی خاطرنشان کرد: در نظامی که مبتنی بر معارف دین  و آموزه‌های قرآنی است این انتظار وجود دارد که همه مسئولان صادقانه برای نظام جمهوری اسلامی ایران خدمت کنند.
رئیس دیوان عدالت اداری با تاکید بر اینکه مسئولان باید جایگاه و کرسی‌ها را زمینه‌ای برای خدمت تلقی کنند، افزود: نحوه خدمت رسانی به مردم و مراجعات در کوتاه‌ترین زمان با لحاظ امکانات و توانمندی‌ها و مقدورات موجود باشد.
وی دیوان عدالت اداری را محل دادخواست‌ و شکایات مردم سراسر کشورمان دانست و گفت: نحوه کار و فعالیت دستگاه‌ها باید سلامت اداری لازم را داشته باشد.
رئیس دیوان عدالت اداری این نهاد قضایی را عضو شورای دستگاه‌های نظارتی دانست و اعلام کرد: وظیفه مجموعه دولت خدمت به مردم است و دولت وظیفه اداره چرخ‌های مدیریت کشور و خدمت‌رسانی به جامعه را بر عهده دارد.
وی ادامه داد: مجموعه مطالعات و یافته‌ها نشان می‌دهد که میزان سلامت نظام اداری کشورمان متناسب با جایگاه نظام جمهوری اسلامی ایران که ریشه در معارف قرآنی و سنت رسول اکرم (ص) و اهل بیت(ع) است تفاوت بسیاری دارد.
رئیس دیوان عدالت اداری با تاکید بر اینکه انتظار عملکردی بهتر از این در نظام اداری کشورمان وجود دارد، اضافه کرد: پس از گذشت سال‌ها از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نباید انتظار داشته باشیم پرونده‌ای در کشورمان سر و صدای زیادی ایجاد کند.
منتظری با تاکید بر اینکه دستگاه‌های قضایی باید تعامل خوبی با سایر دستگاه‌های اجرایی داشته باشند، گفت: یک بند وظیفه قوه قضائیه پیشگیری از وقوع جرم است و  قوه قضائیه به تنهایی نمی‌تواند این مسئله را حل کند و پیشگیری از وقوع آن نیازمند تعامل با دستگاه‌های اجرایی است.
رئیس دیوان عدالت اداری در ادامه به آمار شکایات مربوط به استان زنجان اشاره کرد و ادامه داد: آمار این شکایات به صورت تفکیک شده از دستگاه‌های اجرایی موجود است. البته مقایسه این آمار شکایات در سال جاری نسبت به سال گذشته دو درصد کاهش داشته است.
منتظری در پایان اظهار امیدواری کرد با راه اندازی دفتر دیوان عدالت اداری در استان زنجان این آمار در سال آینده کاهش چشمگیری داشته باشد.

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف