بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
نشست مشترک دیوان عدالت اداری با اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس

نشست مشترک رئیس و معاونان دیوان عدالت اداری با اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، رئیس و معاونان دیوان عدالت با حضور در محل مجلس شورای اسلامی ضمن دیدار با رئیس و اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس، در نشستی مشترک به گفت‌وگو و ذکر اهمیت تعامل و هم اندیشی مجلس شورای اسلامی و دیوان عدالت اداری در حل مشکلات مردم پرداختند.

رئیس دیوان عدالت اداری مشکلاتی که در خصوص تقنین وجود دارد را از مباحث مهم دانست و افزود: اگر کمیسیون اصل 90 براساس وظیفه ذاتی خود بر نظارت و عملکرد دولت و حتی مجلس شورای اسلامی مبادرت کند بسیاری از موضوعات قابل حل می باشد.

وی افزود: در جائی که قانون گذار برای دستگاه های اجرایی وظیفه تعیین کرده و امتیازی را برای مردم در نظر می گیرد که منوط به تامین اعتبار می باشد، با عدم تامین بودجه، عملا اجرای حکم مقنن به تعویق افتاده و اجرا نمی شود که این موضوع یکی از آسیب های جدی در اجرای احکام دیوان عدالت اداری می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مظفری به ضرورت ورود کمیسیون اصل 90 به نحوه کاردستگاه های اجرایی تاکید کرد و گفت: این کمیسیون با نظارت دقیق، پیگیر تصویب آیین نامه و مصوبات از سوی دولت باشد چرا که در متن قانون برای تنظیم آیین نامه به عنوان مثال مهلت های  سه ماهه و شش ماهه تعیین شده است و مفروض است که از نظر قانونگذار تعیین مهلت جهت تنظیم و ابلاغ آیین نامه موضوعیت داشته است، والا قانونگذار مهلتی جهت تدوین آیین نامه تعیین نمی کرد. با این فرض شایسته است که کمیسیون اصل 90 در این حوزه ورود جدی داشته باشد و بر تدوین به موقع آیین نامه های اجرایی قانون نظارت داشته باشد.

رئیس دیوان عدالت اداری در خصوص اجرای احکام دیوان عدالت اداری که از دغدغه های نمایندگان بود، گفت: کلیه آرای هیات عمومی اجرا شده است و بیش از 95 درصد از آرای شعب نیز اجرا می شود و مواردی که اجرا نمی شود ناشی از عدم تصویب ضوابط مقرر و عدم تامین اعتبار از سوی دولت است.

در ادامه این نشست حجت الاسلام پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، ضمن تاکید بر ضرورت تشکیل این جلسات جهت بررسی مشکلات و رفع آنها، به توضیحاتی در خصوص وظایف این کمیسیون پرداخت و گفت: فلسفه وجودی این اصل مربوط به زمانیست که شکایات افراد نتیجه ‌بخش و یا ممکن نبوده و شخص به کلیتِ رفتاری یک قوه معترض باشد. در واقع این اصل به عنوان آخرین راه تظلم‌خواهیِ شکایت از طرز کار قوای سه‌گانه را در بر می‌گیرد و شکایت از نهادهای وابسته به دولت یا قوه قضائیه بایستی در دستگاه‌های یش‌بینی‌شده در قانون صورت گیرد.

در ادامه نمایندگان کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی به بیان دغدغه ها ی مردم نسبت به برخی آرای صادره از دیوان عدالت اداری پرداختند و با بیان سوالاتی اظهار امیدواری نمودند که دیوان عدالت اداری با همکاری و تعامل بیشتر با نمایندگان مجلس، گام های موثری به جهت آسیب شناسی و رفع مشکلات مورد نظر داشته باشد.

همچنین رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری ضمن پاسخگویی به سوالات و شبهات نمایندگان، به تبیین رویکردهای مهم دیوان در موضوعات مختلف پرداختند.

 

در پایان این نشست مقرر گردید با توجه به پیشنهاد و موافقت طرفین، کمیته های مشترک با حضور نمایندگان طرفین در زمینه های متعدد تشکیل شود که با هدف  بررسی تخصصی موضوعات، چالش ها ی مهم احصا و جهت بررسی و پیدا کردن راه حل به جلسه ای که ماهانه با حضور همه اعضا تشکیل می شود ارائه گردد.

 

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف