بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
رویه قضایی در حوزه اقتصادی، اراضی و شهرسازی
ملاحظات حقوقی ناظر بر وضع عوارض محلی و کمیسیون ماده 77

عوارض یکی از منابع مهم درآمدی شهرداری ها محسوب می گردد. تنوع و گستردگی عوارض و قوانین و مقررات گوناگونی که در این رابطه به تصویب رسیده است اختلاف بین مودی و شهرداری را اجتناب ناپذیر نموده است به نحوی که قانون گذار در ماده  77 قانون شهرداری ها مرجع مستقلی را برای رسیدگی به این امر پیشبینی نموده است که رفع این گونه اختلافات به این کمیسیون ارجاع می گردد.

در چارچوب بند  2 ماده 12 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392 قانون شهرداری اعتراض به آرای قطعی کمیسیون ماده 77 در صلاحیت شعب دیوان قرار دارد.

در این رابطه، در نوشتار پیش رو، بر مبنای آرای ابطالی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری و به تناسب موضوعات مطروحه در کمیسیون ماده 77 قانون شهرداری، ملاحظات حقوقی ناظر بر صلاحیت شورای شهر در وضع عوارض اعم از ممنوعیت وضع عوارض مضاعف، ممنوعیت وضع عوارض مغایر سیاستهای عمومی دولت، ممنوعیت وضع عوارض بر غیر منابع درآمدی اهالی، ممنوعیت وضع عوارض بر امور و فعالیتهای تشکیلات ملی یا امور و فعالیتهای خارج از محدوده شهر مورد بحث و بررسی قرار گرفته و مستندات قانونی و نکات پیرامون آن آن تشریح و تحلیل می شود.

امید است خوانندگان محترم با ارائه نظرات ارزشمند خود بر غنای این مجموعه بیفزایند.

جهت دانلود این جزوه آموزشی بر روی «دانلود مطلب» کلیک کنید.

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف