پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری
نسخه جدید نظریات کمیسیون مشورتی آیین دادرسی سالهای 96-97

بدون تردید، حقوق همه جانبه افراد اعم از زن و مرد و ایجاد امنیت قضائی عادلانه برای همه و تساوی عموم در برابر قانون از مهمترین دغدغه­های نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و می­باشد؛ لذا با پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین در راستای اصول 170، 173و 156 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به منظور رعایت اصل حاکمیت قانون، تضمین حقوق شهروندی، احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی­های مشروع و همچنین به منظور استقرار فراگیر عدالت اداری در روابط بین مردم و دولت و نظارت قضایی بر مصوبات و اقدامات دستگاه­ها و مأموران دولتی، نهادی به نام دیوان عدالت اداری پیش­بینی و تأسیس شد.

ورود سالانه بیش از صد هزار پرونده به دیوان عدالت اداری با موضوعات مختلف به طرفیت مراجع اداری هر چند که نشان دهنده نقض مقررات در مراجع اداری است؛ ولیکن این نهاد قضائی در دوران حدود چهار دهه فعالیت خود و توسعه رویه­های قضائی و اصلاح قانون در سه مرحله و به روز رسانی نیازهای نظام قضائی نقش مؤثری در تضمین حقوق شهروندان و تقویت اصل حاکمیت قانون و کنترل قدرت مراجع اداری داشته است.

با وجود این از آنجا که در موارد متعددی، استعلامات، سؤالات، درخواست نظرات مشورتی و تفسیر آرای هیأت عمومی دیوان از سوی دستگاه­های اجرایی، تشکیلات اداری دیوان و اشخاص حقوقی واصل می­شود که ارائه پاسخ به این پرسش­ها و استعلامات نیازمند اتخاد سیاست و تدبیری واحد است و همچنین با توجه به اینکه در برخی موارد قضات محترم دیوان عدالت اداری در فرآیند رسیدگی به پرونده­های مطروحه در دیوان با ابهام، اجمال و سکوت قانون رو به رو می­شوند، لذا از سال 1388 حسب دستور ریاست محترم دیوان،  "کمیسیون­های تخصصی مشورتی دیوان عدالت اداری" در حوزه­های اداری، استخدامی، فرهنگی؛ اراضی، اقتصادی و شهرسازی؛ بیمه، کار و تأمین اجتماعی که اعضای آن متشکل از قضات با تجربه است در معاونت حقوقی، پیشگیری و پژوهش شروع به کار نمودند که انتشار این مجموعه حاصل برگزاری جلسات مذکور می­باشد.

لازم به ذکر است که انتشار مجموعه نظریات مشورتی دیوان عدالت اداری مفید لزوم متابعت مراجع اداری و قضایی و شعب محترم دیوان نیست و هدف از ارائه این نظرات صرفاً ارائه یک نظریه کارشناسی مشورتی در چارچوب مسئولیت­پذیری، ایجاد رویه واحد در دستگاه­های اجرایی و جلوگیری از ورود پرونده­های کثیر به دیوان عدالت اداری است.

معاونت حقوقی، پیشگیری و پژوهش دیوان عدالت اداری امیدوار است با تهیه، تدوین و توزیع این مجموعه­ها، علاوه بر تحقق اهداف پیش گفته سهمی هر چند اندک در توسعه رویه صحیح قضایی و جلوگیری از صدور آراء معارض و همچنین کمک به تصمیم­گیری صحیح در دستگاه­های اجرایی و تسریع و سهولت پاسخگویی به مراجعین خود و سامان یافتن امور مردم در راستای تحقق حقوق شهروندی و اجرای قوانین و مقررات و آراء هیأت عمومی دیوان و شعب ایفاء نموده باشد. امید است همکاران محترم قضایی و مدیران محترم دستگاه­های اجرایی با ارائه نظرهای اصلاحی خود بر غنای این نوشتار بیفزایند. 

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف