اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ *** مقام معظم رهبری : اوّلین آمر به‌ معروف هم خود ذات مقدّس پروردگار است که میفرماید: اِنَّ اللهَ یَأمُرُ بِالعَدلِ وَ الاِحسانِ وَ ایتآئِ ذِی‌القُربی وَ یَنهی عَنِ الفَحشآءِ وَ المُنکَرِ وَ البَغی.
جزوات رویه قضایی با موضوعات اقتصادی، اراضی و شهرسازی

دیوان عدالت اداری به‌منظور ایجاد رویۀ واحد و جلوگیری از صدور آرای متعارض در شعب و در نتیجه، کاهش پرونده‌های ورودی به دیوان، جزوات رویۀ قضایی در حوزۀ شکایات طرح‌شده در دیوان را تهیه کرده و با اولویت‌دادن به موضوعات پرتکرار، آن‌ها را در دستور کار خود قرار داده است. به‌منظور تحقق این هدف، ابتدا عناوین شکایات در حوزه‌های مختلف احصا شده و سپس با مطالعه و بررسی دقیق تمامی مستندات، اعم از قوانین، مقررات و آرای هیئت‌عمومی و رویۀ قضایی شعب و بهره‌گیری از نظرات قضات محترم صاحب‌نظر دیوان در شعب تخصصی و معاونان و مدیران محترم قضایی، جزوات حاضر تهیه و تدوین شده است که در یکسان‌سازی رویه‌ها و نظرات قضایی و همچنین اقدامات مراجع اداری و دستگاه‌های اجرایی نقش مؤثری دارد.

مجموعۀ پیش‌رو شامل ۲۲ جزوۀ آموزشی در حوزۀ موضوعات اقتصادی، اراضی و شهرسازی است که معاونت حقوقی، پیشگیری و پژوهش، آن را با همکاری معاون محترم قضایی در امور اقتصادی، اراضی و شهرسازی، جناب آقای رامندی و رئیس محترم هیئت‌تخصصی عمران، شهرسازی و اسناد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین جناب آقای جباری  و تعدادی از همکاران محترم قضایی معاونت قضایی در امور اقتصادی، اراضی و شهرسازی و همچنین همکاران محترم در اداره‌کل حقوقی و امور مجلس معاونت حقوقی، پیشگیری و پژوهش تدوین کرده است.

معاونت حقوقی، پیشگیری و پژوهش دیوان عدالت اداری امیدوار است با تهیه، تدوین و توزیع چنین مجموعه‌هایی، علاوه‌بر تحقق اهداف پیش‌گفته، در توسعۀ رویۀ صحیح قضایی و جلوگیری از صدور آرای معارض و همچنین کمک به تصمیم‌گیری صحیح در دستگاه‌های اجرایی، تسریع و سهولت پاسخگویی به مراجعان، سامان‌یافتن امور مردم در راستای تحقق حقوق شهروندی و اجرای قوانین، مقررات و آرای هیئت‌عمومی دیوان و شعب، نقشی هرچند اندک ایفا کرده باشد. امید است همکاران محترم قضایی و مدیران محترم دستگاه‌های اجرایی با ارائۀ نظرهای اصلاحی خود، بر غنای این نوشتار بیفزایند.

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف

دربـاره مـا

در اصل يكصد و هفتاد و سوم قانون اساسي آمده است: «به ‌منظور رسيدگي به شكايات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأمورين يا واحدها يا آئين‌نامه‌هاي دولتي و احقاق حقوق آنها، ديواني به نام ديوان عدالت اداري زير نظر رئيس قوه قضائيه تأسيس مي­گردد.