بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
رئیس کل دادگستری استان همدان:
راه اندازی دفاتر نمایندگی استانی موجب ارتقای اقتدار دستگاه قضائی است

رئیس کل دادگستری استان همدان گفت: استقرار دفاتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در استان‌ها آثار مثبتی در ارتقای اقتدار دستگاه قضائی خواهد داشت.

رئیس کل دادگستری استان همدان گفت: استقرار دفاتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در استان‌ها آثار مثبتی در ارتقای اقتدار دستگاه قضائی خواهد داشت.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری محمدرضا مترقب، در آستانه افتتاح دفتر نمایندگی دیوان در همدان اظهار داشت: راه‌اندازی این دفاتر و استقرار آن در دادگستری‌ها، بر تنظیم ارتباط دستگاه‌های اجرایی با دستگاه قضائی اثر مثبت دارد و جایگاه قانونی دستگاه قضائی را از بعد نظارت بر دستگاه‌های اجرایی که در قانون اساسی نیز تصریح شده است، تقویت می‌کند.
وی افزود: راه‌اندازی این دفاتر اقدام بصیرانه و آگاهانه‌ای بود که یکی از ثمرات آن افزایش رضایتمندی مردم نسبت به عملکرد دستگاه قضائی بویژه دیوان عدالت اداری است.
رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به اینکه بخش عمده مشکلات مردم با دستگاه‌های اجرایی و ادارات ناشی از عملکرد بعضا غیرقانونی و اشتباه مدیران اجرایی است، اضافه کرد: قانون پیش بینی کرده است که این قسم مسائل در دیوان عدالت اداری طرح دعوی شود، با توجه به اینکه دیوان عدالت اداری در تهران مستقر است، مردم با مشکلات متعددی در اطلاع از نحوه تشکیل پرونده و رعایت شرایط شکلی طرح دعاوی و همچنین مراجعات بعدی برای پیگیری پرونده مواجه بودند.
محمدرضا مترقب ادامه داد: با تاسیس این دفاتر در استان‌ها بخش عمده‌ای از دغدغه مردم در این ارتباط رفع می‌شود و آنان می‌توانند با مراجعه به دفاتر نمایندگی ضمن کسب راهنمایی و مشورت، پیگیری‌های بعدی خود را با مشکلات کمتری انجام دهند.
وی گفت: از طرف دیگر دسترسی ادارات تابع دستگاه اجرایی نیز در سطح استان برای ارایه لایحه اعتراضیه و آگاهی یافتن از نحوه اقدامات قضائی بعدی راحت‌تر خواهد شد.
رئیس کل دادگستری استان همدان راه اندازی دفاتر نمایندگی دیوان در استان ها را در حفظ و احقاق حقوق شهروندی و افزایش رضایتمندی مردم از دستگاه قضائی دارای تاثیر بسزایی دانست.
وی در ارتباط با ضرورت تعامل دستگاه های اجرایی با دیوان عدالت اداری نیز اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که دستگاه‌های اجرایی با آن مواجهند این است که مدیران آن از اطلاعات حقوقی کافی بهره مند نیستند که شاید علت عمده تخلفات دستگاه‌های اجرایی ناشی از همین امر باشد.
مترقب افزود: همچنین متاسفانه ملاحظه می شود که دستگاه های اجرایی نمایندگان و مشاوران حقوقی مناسب و قوی استخدام نمی‌کنند که این نیز نارضایتی مردم را از برخی عملکردها در پی دارد.
رئیس کل دادگستری استان همدان ادامه داد: اعتقاد بنده این است دیوان عدالت اداری با طراحی آموزش‌هایی برای مدیران، نمایندگان و مشاوران حقوقی دستگاه‌های اجرایی و در تعامل با آنان می تواند بخشی از این مشکلات را کاهش دهد. این آموزش‌ها هم می‌تواند به شکل تهیه و تدوین جزوات و لوح‌های آموزشی چندرسانه‌ای، برگزاری جلسات آموزشی و توجیه مدیران اجرایی استان‌ها باشد.  
وی تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی می‌توانند با انتخاب کارشناسان و نمایندگان حقوقی توانمند و در تعامل با مسوولان و قضات دیوان عدالت اداری نسبت به برطرف کردن برخی مسایل و مشکلات خود در راستای کاهش آمار شکایات از دستگاه‌های اجرایی و احقاق حقوق بیت‌المال به نحو احسن اقدام کنند.
وی در پایان تاکید کرد: تعامل با دستگاه‌های اجرایی در استان‌ها با راه اندازی این دفاتر در صورتی که مسوول قوی و توانمندی در آن به کار گمارده شود، به نحو سهل و آسانی با برگزار جلسات و سمینارهای آموزشی امکان‌پذیر خواهد شد.

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف