بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
طی مراسمی با حضور رییس دیوان عدالت اداری كشور؛
دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در قزوین افتتاح شد

طی مراسمی با حضور حجت الاسلام و المسلمین منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری و هیات همراه، دکتر انصاری، رئیس کل دادگستری استان قزوین و جمعی از مدیران و مسوولان قضائی و اجرایی استان با ثبت اولین دادخواست در سامانه مدیریت پرونده‌های قضائی، دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در استان قزوین گشایش یافت.

طی مراسمی با حضور حجت الاسلام و المسلمین منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری و هیات همراه، دکتر انصاری، رئیس کل دادگستری استان قزوین و جمعی از مدیران و مسوولان قضائی و اجرایی استان با ثبت اولین دادخواست در سامانه مدیریت پرونده‌های قضائی، دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در استان قزوین گشایش یافت.
به گزارش روابط عمومي دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در مراسم افتتاح این دفتر گفت: راه اندازی این دفتر امکان آسان طرح شکایت مردم از دستگاه‌های اجرایی را در دیوان عدالت اداری فراهم می‌کند و به این ترتیب دیگر نیازی به مراجعه حضوری مردم استان برای ارایه شکایت خود به مرکز نیست.
وی مراجعه به دفاتر نمایندگی را به مثابه حضور در ساختمان مرکزی دیوان عدالت اداری در تهران دانست و افزود: با راه اندازی این دفتر دیگر نیازی به تحمل رنج سفر نیست و با توجه به نوع رسیدگی به دعاوی در دیوان عدالت اداری که بر اساس تبادل لوایح است، همچنین امکان پیگیری غیرحضوری پرونده‌ها با استفاده از پایگاه اینترنتی، تلفن گویا و همچنین مراجعه به دفاتر استانی، دیگر مردم نیازی به مراجعه حضوری به دیوان عدالت اداری ندارند.
به گفته رئیس دیوان عدالت اداری، کاهش هزینه دادرسی، کاهش هزینه رفت و آمد مردم، ثبت دادخواست و ارائه مدارک در استان و رفع نواقص احتمالی در محل از دیگر مزایای گشایش این دفاتر است.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه اظهارداشت: ما به موجب قانون مکلف هستیم که در تمام مراکز استانها دفاتر نمایندگی را افتتاح کنیم برای اینکه مردم با شرایط راحت تر و بهتر بتوانند به خدمات مرتبط با دیوان عدالت  اداری دسترسی داشته باشند و ان شاء الله درصورت فراهم شدن زیرساخت‌ها و امکانات امیدواریم تا پایان سال تمام این دفاتر راه‌اندازی شود.
 رئیس دیوان عدالت اداری تصریح کرد: در سال گذشته 110 هزار پرونده در دیوان عدالت اداری مورد رسیدگی قرار گرفت که نسبت به سال قبل آن 13 درصد افزایش ورودی داشتیم. همچنین در سال جاری نیز در سه ماهه اول نسبت به سه ماهه سال گذشته متاسفانه میزان ثبت پرونده‌های شکایت از دستگاه‌های اجرایی فزونی داشته است.
وی میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌ها را در دیوان عدالت اداری 150 روز اعلام کرد و افزود: با راه‌اندازی دفاتر دیوان در استان‌ها همچنین تسریع در پاسخگویی دستگاه‌های اجرایی به هنگام تبادل لوایح، امیدواریم متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها کاهش یابد.
 رئیس دیوان عدالت اداری بیشترین شکایت را از دستگاه‌هایی دانست که بیشترین مراجعات مردمی را دارند.
رئیس دیوان عدالت اداری ضمن بیان این مساله که برای احقاق حقوق بیت‌المال ضروری است، دستگاه‌ها از مشاوران حقوقی قوی و مسلط استفاده کنند، اظهار داشت: اگر دستگاه‌های اجرایی از مشاوران حقوقی توانمندی استفاده کنند، ضعفی که امروز در برخی پرونده‌های دیوان از این جهت وجود دارد، برطرف می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری در خصوص سرنوشت لایحه جدید قانون دیوان عدالت اداری که از تصویب مجلس گذشته است، نیز اظهار داشت: در این ارتباط دو مورد اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان باعث شد که قانون جدید دیوان به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود. بی‌تردید با توجه به مقدمات فراهم آمده، این قانون به محض اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام اجرایی خواهد شد.
وی یکی از عمده‌ترین تغییرات را در این قانون نسبت به قانون قبلی دیوان که هم‌اکنون در حال اجراست، رسیدگی دو مرحله‌ای دانست.
 رئیس دیوان عدالت اداری در خصوص اولویت‌های سال جاری دیوان عدالت اداری نیز گفت: اولویت امسال در راستای آنچه که مقام معظم رهبری در ارتباط با ضرورت همکاری و هماهنگی میان ارکان نظام و دستگا‌ها فرمودند، تعامل بهتر با دستگاه‌های اجرایی است و امیدواریم سایر دستگاه‌ها نیز در همین راستا گام بردارند تا در نهایت خدمت‌رسانی بهتری به مردم صورت گیرد و شکایات کمتری از این دستگاه‌ها داشته باشیم.
 حجت الاسلام و المسلمین منتظری همچنین طی بیان گزارشی با اشاره به اینکه در سال گذشته 110 هزار پرونده در دیوان عدالت مورد رسیدگی قرار گرفت، اضافه کرد: کار قضاوت در دیوان بسیار سخت و طاقت فرساست و قضات برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها وظیفه سنگینی را برعهده دارند.
 وی افزود: بیش از 90 قاضی در 33 شعبه دیوان فعالیت می‌کنند که باید هم در شعب پرونده‌ها را رسیدگی کنند و هم در هیئت عمومی و کمیسیون های تخصصی فعالیت کنند.

گزارش تصویری مراسم افتتاح دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در استان قزوین
 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف