بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
رئیس دیوان عدالت اداری در گفت‌وگو با خبرنگاران:
تعامل به معنای کار خلاف قانون، با هیچ دستگاهی نخواهیم داشت

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری در گفت و گو با خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ به مناسبت هفته قوه قضائیه به تشریح فعالیت‌های دیوان عدالت اداری و توضیح درباره برخی پرونده‌های مطروحه در این مرجع قضائی پرداخت.

رئیس دیوان عدالت اداری ضمن تاکید بر ضرورت تعامل دستگاه‌های اجرایی با دیوان عدالت اداری در راستای دفاع از حقوق بیت‌المال اظهار داشت: با هیچ دستگاهی تعامل به معنای کار خلاف قانون نخواهیم داشت چرا که دستگاه قضائی و به تبع آن دیوان عدالت اداری موظف است در چارچوب قانون عمل کند.
حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری در گفت و گو با خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ به مناسبت هفته قوه قضائیه به تشریح فعالیت‌های دیوان عدالت اداری و توضیح درباره برخی پرونده‌های مطروحه در این مرجع قضائی پرداخت.
وی با اشاره به راه‌اندازی 4 دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در مراکز استان‌ها گفت: در تیر ماه جاری نیز در سه استان این دفاتر راه‌اندازی خواهد شدو سعی ما این است که تا پایان سال در تمام استان‌ها این دفاتر راه اندازی شود.
رییس دیوان عدالت اداری افزود: تلاش ما این است به عنوان یک دستگاه پیشرو در قوه قضائیه، با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و گسترش فناوری اطلاعات تا حد امکان زمینه دسترسی آسان مراجعان به دیوان را تسهیل کرده و ضمن تلاش برای آگاهی بخشی به آنان، طوری برنامه‌ریزی نمائیم که جز در موارد ضروری نیازی به مراجعه حضوری مردم باشد.
*پرونده‌های فساد
حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری در پاسخ به سوال خبرنگاری در ارتباط با نحوه برخورد قوه قضائیه با پرونده‌های فساد مالی که اخیرا در دادگاه‌ها مطرح است، گفت: ما شاهدیم که در پرونده‌های اخیر عواملی توانسته‌‌اند از ضعف مدیریت و یا همراه کردن برخی مدیران زمینه‌ای را فراهم کنند تا در حوزه‌های مالی و اعتباری سوء استفاده کنند که در این ارتباط قوه قضائیه بنابر مسوولیت قانونی خود، با آنان برخورد کرده است.
وی افزود: اگر چه عمده‌ترین دلیل این  سوء استفاده‌ها را باید عدم نظارت دقیق و کنترل از ناحیه مدیران دانست، ضروری است که با اقدامات پیشگیرانه شاهد چنین مسایلی نباشیم اما عزم قوه قضائیه در برخود با فساد جدی است و پیگیری را تا انتها ادامه خواهد داد.
وی با بیان اینکه فساد در هر اداره‌ای ناشی از عملکرد سوء مدیران و زیر مجموعه یک مدیریت است، تصریح کرد: اگر مدیران دستگاه‌های اجرایی ضمن آشنایی با قوانین و مقررات، نظارت‌های لازم را داشته باشند، یا فسادی ایجاد نخواهد شد، یا جلو آن در گام‌های نخستین و ابتدای امر گرفته می‌شود، بی‌تردید بروز فساد همواره ناشی از نبود نظارت دقیق است.
*پرونده مدیریت تامین اجتماعی
حجت الاسلام والمسلمین منتظری در پاسخ به سوالی درباره شکایت برخی نمایندگان در خصوص انتصاب مرتضوی گفت: پرونده مذکور به کمیسیون تخصصی ارجاع شده است که پس از بررسی به هیات عمومی دیوان فرستاده می‌شود.
رئیس دیوان عدالت اداری گفت: اگرچه انتخاب و انتصاب مدیران از اختیارات هر وزیر و مدیری است اما در ارتباط با این پرونده شکات بر این باورند که در انتصاب مرتضوی به سمت مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی، ضوابط  اساسنامه برای انتصاب وی به منظور تصدی این سمت رعایت نشده است.
وی ادامه داد: طی چند هفته اخیر و پس از ارایه گزارش کمیسیون تخصصی پرونده به هیات عمومی برای اخذ تصمیم فرستاده خواهد شد.
*صدور حکم بقایی
رئیس دیوان عدالت اداری درباره پرونده بقایی و حکم صادره در ارتباط با آن نیز اظهار داشت: همانطور که وعده کرده‌بودیم تا پایان خرداد، رای پرونده ایشان صادر شد و حکم را نیز ابلاغ کرده‌ایم.
وی افزود: اجمالا درباره حکم صادره باید گفت در پرونده ایشان محکومیت به انفصال و حکم برائت هر دو منتفی شده و در ارتباط با درخواست اعمال ماده 37  قانون دیوان عدالت اداری قرار رد  صادر گردیده است.
*تعامل دستگاه‌ها با دیوان 
حجت الاسلام والمسلمین منتظری درارتباط با تعامل دستگاه‌های دولتی با دیوان نیز گفت: ترجیح ما این است که وقتی قاضی و شعبه رسیدگی کننده می‌خواهد راجع به موضوعی تصمیم بگیرد، دفاعیات دستگاه مورد شکایت را نیز در اختیار داشته باشد، البته دستگاه‌ها غالبا پاسخ را ارسال می‌کنند اما توقع ما این است که این پاسخ‌ها در موعد مقرر و با قوت و اتقان لازم فراهم آمده و در اختیار دیوان قرار گیرد.
وی افزود: مکررا از دستگاه‌های اجرایی خواسته‌ایم که بخش‌های حقوقی خود را تقویت کنند، چرا که متاسفانه شاهدیم عمدتا دستگاه‌های اجرایی از بخش حقوقی قوی برخوردار نیستند و در این بخش مشکل دارند.
*سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
از رئیس دیوان عدالت اداری در ارتباط با سازمان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و گلایه‌های آنان از دیوان عدالت اداری سوال شد، که پاسخ داد: ما نیز اعتقاد نداریم که آثار ملی کشور دستخوش نابودی شود اما دیوان عدالت اداری بر اساس وظیفه قانونی خود عمل می‌کند و ما در دیوان بر این باوریم که حقوق اشخاص مقدم بر هر چیز است، سازمان گردشگری هم برای تامین نظر خود باید مشکل قانونی موجود را حل کند.
وی ادامه داد: متاسفانه گاهی ملاحظه می‌شود که از طرفی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به حفظ آثار ملی مهمی که مالکیت آن در اختیار دولت بوده و خود مالک آن است، اهتمام جدی ندارد و آنها در حال از بین رفتن است و از طرف دیگر نسبت به حقوق مالکانه افراد کم توجهی می‌شود.
*افزایش پرونده‌ها در سال جاری
حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری در پاسخ به سوالی درباره مقایسه آمار سه ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز اظهار داشت: در سه ماهه نخست سال جاری نیز نسبت به مدت مشابه سال 90 افزایش ورودی و شکایت داشته‌ایم و دستگاه‌هایی که بیشترین ارتباط را با مردم دارند به اقتضای فعالیتشان بیشترین شکایت از آنها صورت می‌گیرد.
 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف