هفته قوه قضاییه گرامی باد***سومین اطلاعیه معرفی شدگان مرحله اول ششمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی ***"یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامینَ لِلَّهِ شُهَداءَ بِالْقِسْطِ وَ لا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلى‏ أَلاَّ تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوى‏ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما تَعْمَلُونَ"؛ [مائده/5] اى کسانى که ایمان آورده‏اید، همواره براى خدا قیام کنید و از روى عدل و عدالت گواهى دهید. کینه و دشمنى با گروهى شما را به ترک عدالت وادار نسازد. عدالت کنید که به پرهیزگارى نزدیکتر است و از خدا بترسید که خدا از اعمال شما کاملا آگاه است.
دوفصلنامه رویه قضایی شعب دیوان عدالت اداری
شماره 2- بهار و تابستان 1394

..... اگرچه رویه قضایی عام شعب محاکم و شعب دیوان عدالت اداری به لحاظ وزن و عمومیت با رویه قضایی خاص هیات های عمومی دو دیوان نمی تواند برابری کند ولی، آنچه در این میان شایسته ذکر بنظر می رسد این است که تعداد رویه های خاص هرگز با کثرت و وفور رویه های عام قضات شعب قابل قیاس نیست؛ به دلیل کثرت موضوعات و دعاوی مطروحه نزد شعب، طبعاٌ وجود و ایجاد رویه های به مفهوم اخیر امری مستمر و در عین حال بدیهی است چرا که اولاً، قوانین و مقررات بسیاری به ویژه در دیوان عدالت اداری به دلیل شمول عمومیت و صلاحیت آن، در مقام رسیدگی به شکایات و دعاوی مورد استناد و مآلا استنباط های مختلف واقع می شوند و ثانیاً، چه بسا رویه هایی که بنا به دلایل خاص هیچ گاه در معرض بررسی هیات های عمومی جهت ایجاد رویه واحد قرار نمی گیرند و ...

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف

دربـاره مـا

در اصل يكصد و هفتاد و سوم قانون اساسي آمده است: «به ‌منظور رسيدگي به شكايات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأمورين يا واحدها يا آئين‌نامه‌هاي دولتي و احقاق حقوق آنها، ديواني به نام ديوان عدالت اداري زير نظر رئيس قوه قضائيه تأسيس مي­گردد.