بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
رییس دیوان عدالت اداری :
امسال بیش از گذشته بر مصوبات دولت نظارت می کنیم

رییس دیوان عدالت اداری گفت: از برنامه‌‌های جدی دیوان در سال 1391 این است که بیش از گذشته مصوبات، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های دستگاه‌های اجرایی را رصد و در صورت مغایرت با قانون نسبت به آنها اتخاذ تصمیم نماییم.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری طی سخنانی در جلسه هیات عمومی دیوان افزود: لازم نیست منتظر بمانیم تا کسی شکایت کند و همین جا اعلام می‌کنیم که امسال تصمیم گرفته‌ایم، مصوبات دولت و دستگاه‌های اجرایی را بیشتر مورد نظارت قرار دهیم.

وی اظهار داشت: در ارتباط با فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای انجام این وظیفه و به منظور دسترسی به مصوبات و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های دولتی ضروری است که بخش فناوری اطلاعات نیز خود را تقویت کند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری تصریح کرد: البته این موضوع در اولین جلسه مشترک با معاونان و مسوولان حقوقی دستگاه‌ها در سال جاری که در اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد، به یادآوری و تاکید خواهد شد.

رییس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه امسال دو رویکرد اصلی را در هیات عمومی پی‌گیری خواهیم کرد، گفت: همکاران معاونت قضائی در امور هیات عمومی تلاش کنند تا پرونده‌ها در کمیسیون‌ها و به‌منظور طرح در هیات عمومی از لحاظ کیفی به نحوی آماده‌سازی شود، که بتوان پرونده‌های بیشتری را در هر جلسه مورد رسیدگی قرار داد.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری با اعلام اینکه در حال حاضر بیش از 700 پرونده در نوبت رسیدگی در هیات عمومی قرار دارد، اظهار داشت:  لازم است اولویت‌بندی شود تا پرونده‌ها با توجه به موضوعات، اهمیت و میزان فراگیری آن رسیدگی شود.

وی ادامه داد: رسیدگی سریعتر به این پرونده‌ها اهتمامی ویژه از سوی همکاران و قضات محترم را می‌طلبد. لذا خواهشمند است که دوستان التفات و توجه بیشتری به این مساله داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی شیعیان امیرالمومنین و خاندان عصمت و طهارت و داعیان در مسیر حق و حقیقت و صراط مستقیم الهی از کلام امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: در کتاب «تحف العقول» به نقل از حضرت امام صادق(ع) آمده است، «رحمت خدا بر آن مردمی باد که همچون چراغ و نشانه‌ای پرفروغ دیگران را با رفتار و کردار خود به سوی ما دعوت می‌کنند و تمام توان و طاقت خود را در این مسیر به کار می‌گیرند».

وی افزود: ما کشور و ملتی هستیم که همه افتخار و سرمایه‌اش، اعتقادات اسلامی و ولایی است لذا انتظار این است که در همه ابعاد برای خودمان و دیگران سرمشق باشیم. این نقشی است که امام صادق(ع) از ما خواسته تا در جامعه بشریت داشته باشیم.

رییس دیوان عدالت اداری ضمن اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی امروز این رسالت و وظیفه را در دنیایی که دنیای ظلم، ستم، تعدی و خونریزی است، بر عهده دارد، تصریح کرد: مقام معظم رهبری نیز در سخنان خود بویژه در جلسه اخیر با مسوولان اجرایی کشور بر این نکته تاکید داشته‌اند. بنابراین مسوولان باید خود را با این جایگاه نظام جمهور اسلامی تطبیق دهند.

حجت‌الاسلام والمسلیمن منتظری با بیان اینکه در پاسخ به ندای رهبری اعلام می‌کنیم که ما از ولی فقیه آنگونه که شایسته نظام اسلامی است، تبعیت خواهیم کرد، گفت: امروز یکی از بزرگترین وظایف و عبادات ما این است که در خدمت مردم باشیم.

رییس دیوان عدالت اداری با تاکید بر این مساله که در سال جاری سعی می‌کنیم، زمینه دسترسی آسان‌تر مردم را به دیوان فراهم کنیم، اظهار داشت: سال گذشته دفتر برنامه‌ریزی، آمار و فناوری اطلاعات دیوان عدالت اداری با راه‌اندازی سیستم تلفن گویا و پاسخگویی به سوالات حقوقی در پایگاه اینترنتی اقداماتی اساسی در این ارتباط انجام داده است که از آنها را تقویت کنند.

وی افزود: همچنین امیدواریم ایجاد و افتتاح دفاتر استانی نیز در راستای تسهیل ارائه خدمات قضایی دیوان به مردم بویژه در استان‌های دوردست کمک موثری باشد که ان شاء الله امسال نیز برنامه‌ریزی شده است تا این دفاتر نمایندگی در استان‌های دیگر افتتاح و راه‌اندازی شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: اگر چه تعداد پرونده‌های دیوان با ایجاد این دفاتر افزایش می‌یابد، اما حسب وظیفه خدمت به مردم ضروری است، تسهیلات لازم برای دسترسی آسانتر آنان به خدمات قضایی دیوان فراهم شود.

وی در پایان تاکید کرد: در راستای سیاست کلی قوه قضائیه تلاش می‌کنیم ما نیز بخش مربوط به سامانه فناوری اطلاعات و انفورماتیک را تقویت کرده، به نحوی که مردم کمتر نیاز به مراجعه حضوری در دیوان داشته باشند. 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف