بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
رییس کل دادگستری استان گلستان:
راه اندازی دفاتر استانی دیوان عدالت اداری گامی مهم در توجه به حقوق شهروندی است

رییس کل دادگستری استان گلستان گفت: آسان کردن دسترسی مردم به دیوان عدالت اداری و سرعت بخشیدن به احقاق حقوق آنان که با راه اندازی دفاتر استانی محقق می شود، گامی مهم در توجه به حقوق شهروندی از سوی این مرجع قضایی است.

رییس کل دادگستری استان گلستان گفت: آسان کردن دسترسی مردم به دیوان عدالت اداری و سرعت بخشیدن به احقاق حقوق آنان که با راه اندازی دفاتر استانی محقق می شود، گامی مهم در توجه به حقوق شهروندی از سوی این مرجع قضایی است.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، فاضلیان افزود: دیوان عدالت  اداری به عنوان یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی، بخشی از دستگاه قضائی است که وظیفه دارد بر دستگاههای اجرایی از حیث عمل به قانون و اجرای آن نظارت کند.
وی با اشاره به اینکه مهمترین وظیفه دیوان عدالت اداری همانگونه که از نام آن پیداست اجرای عدالت است، گفت: اگر ما به دنبال اجرای عدالت هستیم، گام نخست تمکین و الزام به قانون و رعایت آن است. دیوان عدالت اداری نیز یکی از مراجعی است که وظیفه دارد، اجرای درست قانون را پیگیری کند، تا کسی از روح قانون تخطی نکند و کارگزاران نظام در چارچوب قوانین عمل کنند که این خود عاملی بسیار مهم در حفظ حقوق عامه مردم تلقی می شود.
رییس کل دادگستری استان گلستان با بیان این نکته که بی توجهی به قانون از سوی کارگزاران، نقض حقوق عامه است، ادامه داد: دیوان عدالت اداری نقش محوری و کلیدی در جلوگیری از تخلف کارگزاران و ارائه تفسیر غلط از قوانین توسط آنان دارد.
وی افزود: متاسفانه به رغم وجود قوانین بسیار مترقی در کشور گاهی برخی تلاش می کنند تا با تفسیر یا اجرای بد قوانین، همچنین تصویب و ابلاغ برخی آیین نامه ها و دستورالعملها، قانون اثر بخشی لازم و واقعی خود را از دست بدهد، نظارت دیوان عدالت اداری در این ارتباط بی شک موجب تحقق هرچه بیشتر قانونمداری و ارتقای سلامت در نظام اداری خواهد بود.
رییس کل دادگستری استان گلستان با اشاره به اینکه فساد اداری یکی از مشکلاتی است که باید با آن به عنوان یک ناهنجاری اجتماعی به شدت مبارزه کرد، اظهار داشت: ریشه این فساد، عدم پایبندی به قانون و بی توجهی به آن است که دیوان عدالت اداری به عنوان یک مرجع قضائی می تواند به عنوان عامل موثری در ملتزم کردن مسوولان به قانون باشد به نحوی که در چارچوب قوانین حرکت کنند.
فاضلیان در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مشکلات جدی مردم در کمیسیون های اداری و هیات های داوری است، اظهار داشت: نظارت بر عملکرد صحیح این کمیسیون ها و هیات های داوری و حل برخی از اشکالات و ایراداتی که در تصمیمات و آرای آنها وجود دارد توسط قضات دیوان عدالت اداری، نقطه اطمینانی برای مردم است که مرجعی برای صیانت و دفاع از حقوق آنان وجود دارد.
رییس کل دادگستری استان گلستان با اشاره به نقش دفاتر استانی دیوان عدالت اداری گفت: این دفاتر می تواند بازتاب دهنده مشکلات و چالشهای اداری موجود در استان به مرکز باشد. ارایه گزارش های دسته بندی شده و منسجم از مشکلات مردم در تعامل با نظام اداری که منجر به مراجعه آنان به این مرجع قضایی می شود و اعلام آن به مسوولان دیوان عدالت اداری می تواند موجب درک بهتر این چالش ها و همکاری با دستگاه های اجرایی به منظور حل آن باشد.
وی در پایان برخی از مشکلات موجود را ناشی از ناآشنایی مردم و مسوولان با حقوق و وظایف خود و همچنین ماموریت و وظایف دیوان عدالت اداری دانست و تصریح کرد: آشنایی مردم به حقوق خود، ایفای وظیفه مسوولان در چارچوب قوانین و مقررات و یادآوری و آموزش آنان از سوی نهادهای مسوول بویژه خود دیوان عدالت اداری می تواند بسیاری از مسایل و ابتلائات اداری را حل کند. 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف