بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری، در شورای اداری اصفهان:
دیوان عدالت اداری آیینه‌ای است که مسوولان می‌توانند مشکلات خود را در آن ببینند

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری گفت: دیوان عدالت اداری نهادی برخواسته از نظام جمهوری اسلامی و آیینه‌ای است که مدیران و مسوولان می‌توانند با ملاحظه خود در آن اشکالات را دریابند و به رفع آن بپردازند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری گفت: دیوان عدالت اداری نهادی برخواسته از نظام جمهوری اسلامی و آیینه‌ای است که مدیران و مسوولان می‌توانند با ملاحظه خود در آن اشکالات را دریابند و به رفع آن بپردازند.
رییس دیوان عدالت اداری در جلسه شورای اداری استان اصفهان ضمن تبریک میلاد حضرت ختمی مرتبت، رسول اکرم(ص) و امام صادق(ع)، همچنین تقارن آن با ایام خجسته و پربرکت دهه مبارک فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی یاد و خاطر این ایام را گرامی داشت.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری وی افزود: در نظام و حکومتی که مبتنی بر اسلام، پایه‌هایش آورده‌های رسول‌الله و داعیه‌اش اجرای احکام الهی است، یک مدیر در هر بخش اجرایی، قضائی و تقنینی باید تربیتی بر اساس اقتضائات نظام داشته باشد.
حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به ضرورت حضور مدیران متناسب با تربیت دینی و اسلامی در مصدر امور اظهار داشت: در حالیکه در نظام‌های سکولار، لائیک و برخی جوامع که داعیه معنویت را ندارند با مدیرانی هم‌راستا با آن اهداف مواجهیم، چرا نباید در نظام اسلامی، مدیرانی با تربیت دینی عهده‌دار امور شوند؟
وی یکی از بزرگترین آسیب‌ها و مشکلات را در جامعه غفلت از این امر دانست و اضافه کرد: مسوولان باید قبل از آنکه در جایگاه مدیریت بنشینند، لوازم و ظرفیت‌های ضروری آن را در خود فراهم کنند.
رییس دیوان عدالت اداری ادامه داد: اگر مردم در نظام مبتنی بر اسلام که داعیه عدالت‌گستری و اجرای عدالت را دارد، از مدیری مرتب سخن از عدالت بشنوند ولی در عمل آن را نبینند، چگونه او را صالح بدانند.
حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به اظهارات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه که در انعکاس مطالب هم نکات مثبت و هم ضعف‌ها توأمان بیان شود، به تشریح برخی پیشرفت‌ها و خدمات ارایه شده پرداخت و در عین حال تصریح کرد: در میان تمام خدماتی که ارایه می‌شود و پیشرفت‌هایی که به دست می‌آید باید برخی واقعیت‌ها را هم ببینیم. واقعیت‌هایی که بی‌توجهی به آن موجب افزایش آسیب‌پذیری خواهد شد.
وی اضافه کرد: متاسفانه شاهد اشکالات و شکایات زیادی از مدیریت‌ها در ادارات دولتی هستیم که شایسته نظام ما نیست، چرا که امروز جمهوری اسلامی در جهان بشریت بویژه در منطقه و دنیای اسلام الگوست و همین وظیفه ما را سنگین‌تر کرده است.
رییس دیوان عدالت اداری در ادامه اظهارات خود به ارایه برخی آمارها در خصوص شکایات مطروحه استان اصفهان در دیوان پرداخت و گفت: با مقایسه میزان ثبت شکایات طی نه ماه گذشته با مدت مشابه سال قبل شاهد 9/13 درصد افزایش شکایت هستیم که این رشد قابل قبولی نیست. این درحالی است که هنوز دفاتر استانی به عنوان تسهیل کننده دسترسی مردم به دیوان عدالت اداری، فعالیت خود را آغاز نکرده‌اند.
وی تعداد پرونده‌های ثبت شده طی 9 ماهه اول سال گذشته از استان اصفهان را 3105 فقره پرونده و پرونده‌های ثبت شده در مدت مشابه امسال را 3607 پرونده ثبت شده اعلام کرد.
حجت‌اسلام و المسلمین منتظری در بخش دیگری از سخنان خود، به افتتاح دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در اصفهان اشاره کرد و افزود: بر اساس تکلیف قانون برنامه پنجم توسعه و همچنین آنچه در قانون اخیر دیوان که مراحل پایانی تصویب خود را می‌گذراند، دیوان عدالت اداری موظف شده است دفاتر نمایندگی خود را در مراکز استان‌ها برای ارایه خدمت بهتر به مردم راه‌اندازی کند که اولین دفتر آن در استان اصفهان همزمان با دهه مبارک فجر افتتاح می‌شود.
وی در تشریح وظایف و فعالیت‌های این دفاتر گفت: وظایف دهگانه این دفاتر عبارتند از:
-  راهنمائی و ارشاد مراجعان در جهت تکمیل فرم دادخواست ، رفع نقص ، پرداخت هزینه دادرسی (ابطال تمبر) و انجام سایر اقدامات قانونی ذیربط
- دریافت دادخواست تنظیمی در برگه های مخصوص و پذیرش درخواست های شاکیان
- ثبت اطلاعات دادخواست در سامانه نرم افزاری cms براساس دستور العمل های ابلاغی از دیوان
-  دریافت لایحه دفاعیه و سایر مدارک و مستندات از طرفین شکایت جهت تکمیل پرونده بموجب درخواست مرجع رسیدگی کننده در دیوان
- تصدیق تصویر یا رونوشت مدارک ارائه شده توسط شاکی
- ارسال دادخواست ، درخواست و تمامی مدارک و مستندات دریافتی در اسرع وقت به دیوان
- پاسخگویی به مراجعان جهت پیگیری روند رسیدگی به پرونده
- ابلاغ اوراق قضایی صادره از دیوان (واصل شده از طریق پست، نمابر، پست الکترونیکی و یا به هر طریق دیگر)
- انجام دستورات مقام قضایی در جهت اجرای احکام دیوان و پیگیری‌های لازم
-  تهیه گزارش از علل عدم اجرای حکم و ارسال به دیوان (در صورت اجرا نشدن حکم در موعد مقرر)
رییس دیوان عدالت اداری ادامه داد: از مدیران و مسوولان استان می‌خواهیم با دیوان عدالت اداری همکاری کنند و ضمن اینکه راه‌های قانونی برای اعتراض به احکام صادره برایشان وجود دارد، در صورت صدور حکم نسبت به اجرای آن در اولین فرصت اقدام کرده، اجازه ندهند تا ما در دیوان از اختیارات قانونی خود در استنکاف از اجرای حکم استفاده کنیم.
وی اضافه کرد: به عنوان رییس دیوان عدالت اداری برای همه مسئولان و مدیران احترام قائلیم و به هیچ وجه راضی نیستیم که آنها را به عنوان مستنکف معرفی کنیم.
حجت‌اسلام و المسلمین منتظری در پایان اظهار امیدواری کرد در تعامل دستگاه‌های اجرایی با دیوان عدالت اداری مشکلات و آسیب‌ها به حداقل برسد و شاهد کاهش آمار شکایات بویژه در استان اصفهان باشیم.
پس از سخنان رییس دیوان عدالت اداری، دکتر ذاکر اصفهانی استاندار اصفهان ضمن تشکر و خیرمقدم به حجت‌اسلام و المسلمین منتظری و هیات همراه، از افتتاح اولین دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در استان اصفهان ابراز خرسندی کرد و گفت: امیدواریم که همکارانمان در استان به نحوی عمل کنند که کمتر دستگاه‌های قضائی درگیر مسایل و مشکلات شوند.
وی افزود: با راه‌اندازی این دفتر و افزایش تعامل مدیران استان با دیوان عدالت اداری بی‌شک شاهد اجرای مسوولیت‌ها به نحو مطلوبتر و همچنین ارائه خدمات دلسوزانه و متعهدانه به ملت خواهیم بود. 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف