نخستین اطلاعیه معرفی شدگان مرحله اول ششمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی *** شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن «ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان، ماه بندگی مبارکتان باد.»
82-83

 هیأت تخصصی پژوهشی ، فرهنگی

* شماره پرونده :  هـ ع /96/ 1284 و 96/1400          دادنامه : 83-9709970906010082         تاریخ: 30/4/97 

* شـاکــی :  آقای حامد دهقان

*طرف شکایت :  سازمان سنجش آموزش کشور ، سازمان بسیج مستضعفین

* مـوضـوع شـکایـت و خـواستـه :  ابطال تبصره 5 بند 1-الف دفترچه راهنمای آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد و دکتری سال 97

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* متن مقرره مورد شکایت :

تبصره 5 بند 1-الف دفترچه راهنمای آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد و دکتری سال 97 :

نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاههای مقاومت بسیج مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی شوند.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی به موجب دادخواستی تقاضای ابطال بخشی از دفترچه راهنمای آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری سازمان سنجش را نموده و در تبیین خواسته خود چنین عنوان کرده است :

1- مطابق ماده 201 قانون استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، دولت موظف است به پرسنل بسیجی با توجه به میزان و نوع فعالیت و همکاری و ... خدماتی از قبیل اولویت در استخدام ، استفاده از تسهیلات مسکن و وام ، اولویت در واگذاری امکانات اشتغال و تسهیلات ویژه جهت ورود به مراکز آموزش عالی واگذار نماید.

2- مطابق اصلاحیه ماده 10 آیین نامه اجرایی ماده 201 قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری موظف است با همکاری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کلیه امکانات لازم را برای ارتقای سطح علمی بسیجیانی که حائز شرایط ذیل باشند ، جهت آمادگی برای شرکت در آزمونهای ورودی دانشگاهها فراهم آورد : 1- بسیجیانی که به دلیل ابراز شایستگی موفق به اخذ نشان از فرماندهی کل قوا شده یا می شوند. 2- بسیجیان نمونه  ( در هر سال و در هر استان یک نفر ) 3- بسیجیانی که دارای درجه رزمجو و بالاتر بوده و حداقل 100 امتیاز داشته باشند ( تا سقف دویست نفر برای دانشگاههای دولتی و دو هزار نفر برای دانشگاههای غیر دولتی ) 4- بسیجیانی که در زمینه های علمی ، فرهنگی و ورزشی رتبه اول را در کشورکسب کنند.

2- در رأی شماره 606 هیات عمومی دیوان عدالت اداری ، سازمان سنجش آموزش کشور پذیرفته است که همچنان قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی مصوب 67 دارای اعتبار قانونی و لازم اجرا می باشد.

*خلاصه مدافعات طرف شکایت :

وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به موجب لایحه ای عنوان نموده است که سازمان سنجش آموزش کشور دارای شخصیت حقوقی مستقل از وزارت متبوع است و به همین دلیل تقاضای رد شکایت شده است :

سازمان سنجش آموزش کشور به موجب لایحه ای دفاعیات خود را بدین شرح اعلام نموده است :

1- قانون مورد استناد مربوط به برگزاری آزمون های آزمایشی ، کلاس های جبرانی و پیش بینی تسهیلات برای تغییر رشته یا دانشگاه بوده و برای ورود به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، دارا بودن حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه الزامی است؛ لذا بسیجیان فعال و عادی مشمول قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نمی شوند.

2- رأی استنادی هیات عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص موضوع متفاوتی صادر شده است و مربوط به جانباز 25 درصدی است که سابقاً از سهمیه استفاده کرده و مجدداً تقاضای برخورداری از سهمیه مندرج در قانون خدمت رسانی به ایثارگران را کرده بود و هیات عمومی این مسأله را مغایر قوانین موضوعه تشخیص داده بود.

3- قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی مصوب 1367 و قانون خدمات رسانی به ایثارگران مصوب 1391 مختص ایثارگرانی است که حداقل 6 ماه به صـورت داوطلبانه در جبهه ها حضور داشته یا جانبازان ، شهدا و خانواده آنها باشند ؛ لذا در هیچ یک از قوانین موضوعه در خصوص ورود بسیجیان به دانشگاهها و موسسات عالی تسهیلاتی در نظر گرفته نشده است.

*رأی هیأت تخصصی پژوهشی و فرهنگی :

در خصوص شکایت مطروحه مشعر بر درخواست ابطال تبصره 5 بند (الف) دفترچه آزمون دکتری سال 1397 که طی آن نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاههای مقاومت بسیج از شمول سهمیه رزمندگان خارج شده اند ، به جهت مغایرت با حکم ماده 201 قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ماده 10 آئین نامه اجرایی ماده قانونی مذکور و رأی شماره 606 مورخه 28/6/96 هیات عمومی دیوان عدالت اداری ، نظر به اینکه اولاً حکم ماده 201 مشعر بر تعیین سهمیه برای بسیجیان عزیز در آزمونهای دانشگاهی نمی باشد. بلکه صرفاً به لزوم ایجاد تسهیلات برای ورود به دانشگاهها اشاره دارد. ثانیاً ماده 10 آئین نامه اجرایی مورد استناد به موجب مصوبه شماره 131590/ت 2616 هـ مورخه 18/3/1383 هیات وزیران اصلاح شده و صرفاً به لزوم برگزاری کلاسهای آمادگی برای شرکت در آزمونها تائید شده است. ثالثاً قانونگذار به شرح ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب سال 1391 به عنوان آخرین اراده خود سهمیه ای برای اعضای محترم بسیج در آزمونها تعیین ننموده است. بنابراین تبصره مورد شکایت مغایر قانون و خارج از حدود اختیار تشیخص نمی گردد. لذا رای به رد شکایت مطروحه صادر و اعلام می گردد. این رای ظرف مهلت بیست روز پس از صدور از سوی رئیس محترم دیوان عدالت اداری و یا ده تن از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است.

 

 

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی پژوهشی و فرهنگی

دیوان عدالت اداری

 

 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف

دربـاره مـا

در اصل يكصد و هفتاد و سوم قانون اساسي آمده است: «به ‌منظور رسيدگي به شكايات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأمورين يا واحدها يا آئين‌نامه‌هاي دولتي و احقاق حقوق آنها، ديواني به نام ديوان عدالت اداري زير نظر رئيس قوه قضائيه تأسيس مي­گردد.