پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت عمومی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

98؍47

شاکی:

آقای حمید جباری

موضوع:

عدم تعارض

تاریخ رأی:

سه شنبه 11 تير 1398

شماره دادنامه:

603

بسم الله الرحمن الرحیم

شماره دادنامه: 603

تاریخ دادنامه: 11؍4؍1398

شماره پرونده: 98؍47

مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

شاکی: آقای حمید جباری

موضوع شکایت و خواسته: رسیدگی به تعارض در آراء هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در اجرای ماده 91 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری  

 گردش کار: 1- آقای حمید جباری به موجب دادخواستی به طور خلاصه اعلام کرده است که:

در آراء شماره 735-734 مورخ 30؍10؍1392، 1205-22؍10؍1394، 494 الی 508-7؍9؍1395، 181-2؍3؍1396 و 114-10؍11؍1396 مؤسسات آموزش عالی کشور و همچنین مصوبات شورای عالی برنامه ریزی پزشکی ناظر بر ممنوعیت تحصیل رایگان در فرض استفاده از یک بار تحصیلات آموزشی رایگان در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور را ابطال کرده است لاکن در مورد مشابه به موجب رأی شماره 544-7؍6؍1396 رأی به عدم ابطال مصوبه مشابه صادر کرده است. 

 2- آراء هیأت عمومی ناظر بر ابطال مصوبات به قرار زیر است:

 الف: رأی شماره 734 و 735 مورخ 30؍10؍1392:

گردش کار: در پرونده های منتهی به این رأی ابطال قسمتی از بند سوم چهل و پنجمین مصوبه شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بند 3 جزء (ز) ردیف 2 دفترچه کنکور سراسری سال 1391 درخواست شده بود و متن هر دو مقرره مذکور به قرار زیر بوده است:

"  3- چنانچه داوطلب در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار بوده است، در صورت قبولی در دوره های دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و یا مجدداً در مقطع کارشناسی (روزانه)، مطابق ضوابط مربوط ملزم به پرداخت شهریه می باشد. " 

" رأی هیأت عمومی

نظر به این که بند 3 جزء (ز) ردیف 2 دفترچه ثبت نام کنکور [آزمون] سراسری سال 1391، مبتنی بر مصوبه هفتاد و یکمین جلسه شورای معین شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ 10؍7؍1390 صادر شده است که این مصوبه نیز در راستای تعمیم مصوبه چهل و پنجمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ 7؍12؍1389 نسبت به دانشجویان ورودی سال تحصیلی 1392- 1391 و قبل از آن به تصویب رسیده است و بنـد 3 مصوبه اخیـر الذکر نیز به موجب رأی شماره 734- 30؍10؍1392 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری خلاف قانـون تشخیص و ابطال شـده است، بنابراین بنـد 3 جزء (ز) ردیف 2 دفترچـه کنکـور سراسری سال 1391 موضوع مصوبه هفتاد و یکمین جلسه شورای معین شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ 10؍7؍1390 نیز خارج از حدود اختیارات مرجع وضع تصویب شده و به استناد بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می شود./ رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری"

ب: در پرونده های منتهی به آراء شماره 1205-22؍10؍1394 و 494 الی 508-7؍9؍1395 و 181-2؍3؍1396 و 1144-10؍11؍1396 ابطال مصوبات مشابه با لحاظ رأی شماره 735-734 مورخ 30؍10؍1392 هیأت عمومـی در اجـرای مـاده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عـدالت اداری درخواست شده بود و هیأت عمومی با لحاظ حکم ماده 92 قانون یاد شده مصوبات مشابه را ابطال کرده است.

 3- رأی هیأت عمومی ناظر بر عدم ابطال مصوبه:

 در پرونده منتهی به رأی شماره 544-7؍6؍1396 شاکی ابطال بند ح-2 مصوب پنجاه و یکمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی پزشکی را درخواست کرده بود که متن آن به قرار زیر می باشد:

" ح) نحوه تحصیل مجدد داوطلبان دارای مدرک کارشناسی ارشد، دکترای عمومی ( پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) و دکترای حرفه ای دامپزشکی:

 مطابق مصوبه پنجاه و یکمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ 25؍3؍1392، دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکترای عمومی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) و دکتـرای حرفـه ای دامپزشکی بـا رعایت شرایط ذیل از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکترای عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پردیسهای خودگردان ( شعب بین الملل سابق) دانشگاه های علوم پزشکی و یا ظرفیتهای مازاد تحصیل نمایند: 1) لزوم گذراندن طرح نیروی انسانی برای دانش آموختگان مشمول طرح. 2) دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم. 3) نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.

 لازم به ذکر است کلیه پذیرفته شدگان در پردیسهای خودگردان (شعب بین الملل سابق) و یا ظرفیتهای مازاد (اعم از اینکه در مقاطع قبلی تحصیل، از آموزش رایگان برخوردار بوده اند و یا نبوده اند) ملزم به پرداخت شهریه مطابق مصوبات هیأت امنای دانشگاه و مصوبات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشند. " 

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در رأی شماره 544-7؍6؍1396 مصوبه مذکور را به علت عدم مغایرت با قوانین ابطال نکرد.

 4- رسیدگی به تعارض در آراء هیأت عمومی در دستورکار جلسه 11؍4؍1398 هیأت عمومی قرار گرفت و هیأت عمومی با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرده است.

رأی هیأت عمومی

نظر به اینکه در مصوبه پنجاه و یکمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی پزشکی موضوع رأی شماره 544-7؍6؍1396 موضوع شکایت ناظر بر دریافت شهریه از پذیرفته شدگان در دوره های پردیس بین المللی و ظرفیت مازاد بوده و هیچ دلالتی بر ممنوعیت تحصیل داوطلبینی که مقطع کارشناسی ارشد خود را در دوره روزانه تحصیل کرده اند ندارد، بنابراین تعارضی با مفاد آراء هیأت عمومی سابق و قوانین موضوعه ندارد، لذا به لحاظ عدم احراز تعارض موضوع از مصادیق اعمال ماده 91 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری تشخیص نمی گردد./ 

 

 محمدکاظم بهرامی

رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری