پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت عمومی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

97؍1954

شاکی:

آقای عبداله کانی سانانی

موضوع:

عدم صلاحیت

تاریخ رأی:

سه شنبه 21 خرداد 1398

شماره دادنامه:

508

بسم الله الرحمن الرحیم

شماره دادنامه: 508

تاریخ دادنامه: 21؍3؍1398

شماره پرونده: 97؍1954

مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

شاکی: آقای عبداله کانی سانانی

موضوع شکایت و خواسته: ابطال بند 2 مصوبه مورخ 5؍8؍1383 کمیسیون موضوع ماده 5 شهر مریوان سازمان مسکن و شهرسازی استان کردستان

 گردش کار: 1- آقای عبداله کانی سانانی به موجب دادخواست و لایحه تکمیلی ابطال بند 2 مصوبه مورخ 5؍8؍1383 کمیسیون موضوع ماده 5 شهر مریوان سازمان مسکن و شهرسازی استان کردستان را خواستار شده است.

 2- متن مصوبه مورد اعتراض به قرار زیر است:

 " شهردار محترم مریوان

 سلام علیکم، احتراماً بدین وسیله بند 2 کمیسیون ماده 5 شهر مریوان مورخ 5؍8؍1383 جهت اطلاع و اقدام لازم ارسال می گردد.

 بند2: نامه شماره 11395-17؍6؍1383 شهرداری مریوان در خصوص تقلیل حریم سبز بلوار نوروز در منطقه بازارچه صنوف مزاحم مطرح با توجه به اینکه قسمت عمده عرض حریم سبز ضلع جنوبی از مقطع میدان جهاد تا میدان نـوروز مطابق تصمیمات کمیسیون مـاده 5 بـه 15 متر تقلیل عرض داده شده است لذا با رعایت موارد زیر با تقلیل عرض حریم سبز مطابق نقشه پیوست موافقت گردید.

 الف- کاهش عرض حریم سبز به 15 متر از ابتدای آموزشی موجود تا میدان نوروز

 ب- ایجاد معبر 6 متری حد فاصل واحدهای صنوف مزاحم موجود در ضلع جنوبی زمین مورد نظر مطابق نقشه پیوست.

 ج- تبدیل باقیمانده زمین ناشی از تقلیل عرض حریم به 15 متر و معبر 6 متری به تجاری نواری صرفاً در حد طبقه همکف با عملکرد واحدهای تجاری همجوار " 

 3- در پاسخ به شکایت مذکور، مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان به موجب لایحه شماره 43126؍97؍100-19؍8؍1397 اعلام کرده است که اولاً خواسته موضوعی بوده و ثانیاً: اعتراض مطرح شده صرفاً از جانب احدی از واحدهای متعدد تجاری موجود در محل مطرح گردیده و منافع شخصی نمی تواند دلیلی بر جلوگیری از تغییرات در طرح تفصیلی تلقی گردد.

  4- رسیدگی به این درخواست به هیأت عمومی ارجاع می شود و با توجه به حدود صلاحیت و اختیارات هیأت عمومی دیوان عدالت اداری پرونده در دستور کار هیأت عمومی قرار می گیرد.

 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 21؍3؍1398 با حضور معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرده است.

رأی هیأت عمومی

مطابق بنـد 1 مـاده 12 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی از آیین نامه ها و سایر نظامات و مقررات دولتی و شهرداریها و موسسات عمومی غیر دولتی در مواردی که مقررات مذکور به علت مغایرت با شرع یا قانون و یا عدم صلاحیت مرجع مربوط یا تجاوز و یا سوء استفاده از اختیارات یا تخلف در اجرای قوانین و مقررات یا خودداری از انجام وظایفی که موجب تضییع حقوق اشخاص می شود، از جمله صلاحیتها و وظایف هیأت عمومی دیوان عدالت اداری است. نظر به اینکه بند 2 مصوبه مورد شکایت متضمن وضع قاعده کلی الزام آور نیست، بنابراین از مصادیق موضوع بند 1 ماده 12 قانون یاد شده و قابل رسیدگی در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری تشخیص نشد و پرونده جهت رسیدگی موردی به شعبه دیوان عدالت اداری ارجاع می شود./ 

 

 مرتضی علی اشراقی

 رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

معاون قضایی دیوان عدالت اداری